Jak głosować, by nasz głos był ważny

30

Zbyt wiele znaków „X” lub nieostemplowana karta wyborcza to powody dla których nasz głos oddany w wyborach samorządowych zostanie uznany za nieważny. Jak skutecznie zagłosować, instruuje Państwowa Komisja Wyborcza.

W nadchodzących wyborach samorządowych, których pierwsza tura odbędzie się 21 października, wybierać będziemy: wójtów, burmistrzów, prezydentów, członków rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich. II turę wyborów zaplanowano na 4 listopada.

Głosowanie na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

Głosować można tylko na jednego kandydata, stawiając znak „X” (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) na karcie do głosowania, w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata.

Przyczyną nieważności głosu będzie:

  • postawienie znaku „X” w kratce przy nazwisku więcej niż jednego kandydata
  • niepostawienie znaku „X” w żadnej kratce
  • postawienie znaku „X” wyłącznie w kratce przy nazwisku kandydata skreślonego przez gminną komisję wyborczą.

Tam, gdzie na wójta, burmistrza, prezydenta miasta kandyduje tylko jedna osoba, wyborca głosuje stawiając „X” w kratce oznaczonej słowem „TAK” z lewej strony obok nazwiska kandydata. Przeciwko wyborowi kandydata wyborca głosuje stawiając znak „X” w kratce oznaczonej słowem „NIE” z lewej strony obok nazwiska kandydata.

Głos będzie nieważny, jeśli wyborca postawi „X” w obu kratkach lub nie postawi go w żadnej.

W II turze wyborów na wójta, burmistrza i prezydenta miasta głosować można tylko na jednego kandydata, stawiając znak „X” w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata. Postawienie znaku przy więcej niż jednym nazwisku lub niepostawienie go w żadnej kratce sprawi, że głos będzie nieważny.

Głosowanie na radnych w gminach liczących do 20 tys. mieszkańców

Głosować można tylko na jednego kandydata, stawiając znak „X” w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata.

Głos będzie nieważny, gdy znak „X” postawiony zostanie przy większej liczbie kandydatów, nie zostanie postawiony w żadnej kratce lub stanie wyłącznie przy nazwisku kandydata skreślonego przez gminną komisję wyborczą.

Wybór radnych w gminach liczących powyżej 20 tys. mieszkańców

Głosować można tylko na jedną listę kandydatów, stawiając „X” w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego kandydata z wybranej listy, przez co wskazuje się jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu.

Przyczyną nieważności głosu będzie:

  • postawienie „X” obok nazwisk kandydatów umieszczonych na więcej niż jednej liście
  • niepostawienie znaku „X” w żadnej kratce
  • postawienie znaku „X” w kratce wyłącznie przy nazwisku kandydata z listy unieważnionej przez gminną komisję wyborczą.

Takie same zasady obowiązują w głosowaniu na członków rad powiatów i sejmików województw.

Jak przestrzega PKW, nieważne będą też głosy oddane na  kartach do głosowania innych niż urzędowo ustalone lub na kartach bez pieczęci obwodowej komisji wyborczej ds. przeprowadzenia głosowania w obwodzie.

Źródło: Kurier PAP


POWIĄZANE ARTYKUŁY