ZWR świętuje 20-lecie

558

– Liczę, że mamy przed sobą obiecującą przyszłość – mówił Paweł Piwowar, dyrektor naczelny Zakładów Wzbogacania Rud, podczas uroczystej akademii, otwierającej rok jubileuszowy 20-lecia tego zakładu.

Połyskujące na piersi medale, kolorowe pióropusze i górnicze sztandary. Hol Centrum Kultury Muza w Lubinie pękał w szwach. Barbórka była kilka miesięcy temu, więc co to za impreza? – zastanawiali się przechodzący obok Muzy lubinianie. Zakłady Wzbogacania Rud właśnie świętują 20-lecie istnienia.

– Zakłady Wzbogacania Rud będą istnieć tak długo, jak długo będą istniały złoża i będzie wydobywana ruda miedzi. Do dzisiaj przerobiliśmy już 1 mld 250 mln ton urobku, to niesamowita wielkość – mówi Paweł Piwowar.

1 lipca 1998 r. to historyczna data dla KGHM. Powołano do życia odrębny oddział – Zakłady Wzbogacania Rud. Należy pamiętać, że ZWR został wyodrębniony z zakładów przeróbczych, które istniały już wcześniej przy kopalniach. Pierwszy zakład powstał przy Zakładach Górniczych Lubin w 1968 r., drugi rok później przy ZG Polkowice, a największy w 1974 r. obok ZG Rudna.

Paweł Piwowar – dyrektor naczelny Zakładów Wzbogacania Rud

– Data 1 lipca 1998 r. jest datą wyodrębnienia tych trzech zakładów i powstania Oddziału Wzbogacania Rud, który działa już samodzielnie – tłumaczy dyrektor naczelny.

Rok 2018 to rok jubileuszów w kombinacie. Świętować można 50-lecie Zakładów Górniczych Lubin, 65-lecie Huty Miedzi Legnica oraz 20-lecie Zakładu Wzbogacania Rud.

ZWR są bardzo istotnym ogniwem w funkcjonowaniu kombinatu. Ściśle zintegrowane z pozostałymi oddziałami, stanowią nieodłączną część KGHM. 

– Nasz zakład jest bardzo ważnym oddziałem. Jest umiejscowiony pośrodku całego ciągu technologicznego. Mamy kopalnie, mamy Zakłady Wzbogacania Rud i huty. Bez zakładu wzbogacania nie byłoby produkcji koncentratu. Jesteśmy na wysokim miejscu, jeśli chodzi o linię technologiczną – tłumaczy Piwowar.

Na uroczystość do Muzy przybyło kilkaset osób. Wśród zaproszonych znaleźli się pracownicy zasłużeni dla zakładu, samorządowcy, dyrektorzy spółek współdziałających z ZWR czy badacze z instytutów naukowych. Podczas części oficjalnej wręczano odznaczenia i kwiaty dla szczególnie zasłużonych pracowników – tych obecnych, jak i byłych. Historię zakładu przybliżali pracownicy instytutów naukowych. Część artystyczną uświetniały wstępy akrobatów z legnickiego Ocelota. Gościom wręczono m.in. kroniki zakładu oraz pamiątkowe figurki.

Zakłady Wzbogacania Rud zatrudniają około 900 osób. – Mamy wspaniałą kadrę, która pozwala nam rozwijać przeróbkę i produkować z mniejszymi kosztami koncentrat o coraz to wyższych jakościach – opowiada Paweł Piwowar.

– Na takiej uroczystości nie sposób wyróżnić wszystkich osób, które zasłużyły na odznaki i podziękowania. Tą akademią rozpoczynamy rok jubileuszowy 20-lecia. Do końca roku będzie jeszcze wiele imprez, wiele akademii, na których będziemy wręczać odznaczenia zasłużonym dla ZWR pracownikom – podsumowuje dyrektor naczelny.

Po części oficjalnej, która odbyła się w dużej sali Muzy, uczestnicy udali się na bankiet do Klubu Pod Muzami.


POWIĄZANE ARTYKUŁY