Jeżdżą pijani i zabijają ludzi!

67

Nie boją się mandatów, ani coraz ostrzejszych przepisów. Nie straszne im więzienie, nie myślą, że mogą kogoś zabić. Kierowcy, którzy piją alkohol i wsiadają za kółko. W naszym powiecie, jak i w całej Polsce, jest ich coraz więcej. W czasie wakacji ta liczba jest wręcz przerażająca.

Fot. Pixabay

Za nami zaledwie trzy tygodnie wakacji, a dolnośląscy policjanci zatrzymali już 627 pijanych kierowców. – Zatrważająca jest liczba kierowców, którzy pomimo wielokrotnych apeli, zdecydowali się wsiąść za kierownicę swoich pojazdów, będąc pod wpływem alkoholu – mówi wprost aspirant sztabowy Paweł Petrykowski z dolnośląskiej komendy.

W Lubinie od początku wakacji mundurowi zatrzymali już 25 pijanych kierowców, a od początku roku – aż 126. Ostatnio coraz częściej zdarzają się sytuacje, że lubińscy funkcjonariusze zatrzymują nawet czterech pijanych kierowców jednego dnia!

– Jak wskazują powyższe dane, duża część osób nadal ignoruje zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, decydując się wsiąść za kierownicę swoich pojazdów po wcześniejszym spożyciu alkoholu. To kompletny brak wyobraźni i zdrowego rozsądku – uważa asp. sztab. Pterykowski.

Tylko w 2016 roku nietrzeźwi uczestnicy ruchu drogowego spowodowali na terenie kraju 1686 wypadków, w których śmierć poniosło 221 osób, a 2100 odniosło obrażenia ciała. Na Dolnym Śląsku były to 134 wypadki, w których zginęło 17 osób i rannych zostało 165. Nietrzeźwi spowodowali też w ubiegłym roku na terenie województwa dolnośląskiego 765 kolizji.

Przypomnijmy, że za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi do dwóch lat więzienia, zakaz prowadzenia pojazdów i wysoka kara finansowa. Ponadto pijany lub odurzony narkotykami sprawca wypadku śmiertelnego lub powodującego ciężkie uszkodzenia ciała trafi do więzienia, na co najmniej dwa lata i kara w tym wypadku nie będzie mogła zostać zawieszona.

Policja przypomina też, że ustawa, która weszła w życie 1 czerwca 2017 r. wprowadza zmiany w Kodeksie karnym, Kodeksie wykroczeń, Kodeksie postępowania karnego, Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia oraz w Prawie o ruchu drogowym. Regulacje wymierzone są w skrajnie nieodpowiedzialnych kierowców, którzy powodują śmierć i zniszczenia na polskich drogach, a ich ofiarami są niejednokrotnie dzieci.

W świetle tej ustawy m. in. pijany lub odurzony narkotykami sprawca wypadku śmiertelnego lub powodującego ciężkie uszkodzenia ciała trafi do więzienia, na co najmniej dwa lata. Kara w tym przypadku nie będzie mogła zostać zawieszona. Ponadto osoba, która złamie sądowy zakaz prowadzenia pojazdów zostanie skazana na karę nawet do pięciu lat więzienia. Obowiązkowo w takim przypadku zostanie orzeczony w stosunku do niej przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.

Kierowca, który świadomie zmusi policję do pościgu i chcąc uciec, nie zatrzyma się pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych ze ścigającego go radiowozu, popełni przestępstwo zagrożone karą do pięciu lat więzienia. Sąd obligatoryjnie także zakaże mu prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat.


POWIĄZANE ARTYKUŁY