Jeszcze więcej Wolności

108

Tradycyjnie już starosta powiatu lubińskiego zaprasza na koncert „Wolność”, który w niedzielę zakończy tegoroczne, jubileuszowe obchody rocznicy Zbrodni Lubińskiej. Koncertowi towarzyszy wydanie wyjątkowej publikacji i wyróżnienie jej autorów.

W niedzielę, 3 września, w kościele pw. Maksymiliana Marii Kolbego w Lubinie, podczas koncertu muzyki Michała Lorenza wystąpią artyści Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej pod dyrekcją Tadeusza Karolaka, sopranistka Anna Mikołajczyk, zespół DesOrient oraz Wiktor Zborowski (recytacje). Początek o godz. 19.

Koncert „Wolność” to także okazja, żeby wyróżnić młodych laureatów konkursu historyczno-literackiego „Zbrodnia lubińska – każdy coś pamięta”.

– Jestem dumny z naszej młodzieży, że w tak poruszający sposób potrafi opisać wydarzenia, które zna przecież tylko z opowiadań. Mam nadzieję, że ta publikacja pozwoli młodym ludziom jeszcze lepiej zapoznać się z tragicznymi wydarzeniami Zbrodni Lubińskiej, a tym którzy je znają dokładnie lub brali w nich udział, umożliwi spojrzenie na nie raz jeszcze, oczyma młodego pokolenia – mówi Adam Myrda, starosta powiatu lubińskiego.

Opowieści, komiksy i rysunki gimnazjalistów i uczniów szkół średnich złożyły się na piękną publikację, która właśnie ujrzała światło dzienne. Wydana w 6350 egzemplarzach w niedzielę trafi do autorów, a następnie do szkół i uczniów. Bogato ilustrowanej m.in. zdjęciami Krzysztofa Raczkowiaka i Ryszarda Bobera książce towarzyszy płyta z utworem Bartosza Chajdackiego „Sierpień wolności”.

Po raz pierwszy esej „Sierpień wolności” można było usłyszeć trzy lata temu, także w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Po jego ciepłym przyjęciu przez lubinian, powstał pomysł stworzenia hymnu Zbrodni Lubińskiej. Skomponować taki utwór zgodził się Bartosz Chajdecki. Utwór został wykonany przez Akademicką Orkiestrę Symfoniczną pod dyrekcją Alana Urbanka, Chór Uniwersytetu Wrocławskiego Gaudium oraz Chór Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Hymn premierę w 33. rocznicę Zbrodni Lubińskiej, też w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego.


POWIĄZANE ARTYKUŁY