Jeszcze więcej Wolności

Tradycyjnie już starosta powiatu lubińskiego zaprasza na koncert „Wolność”, który w niedzielę zakończy tegoroczne, jubileuszowe obchody rocznicy Zbrodni Lubińskiej. Koncertowi towarzyszy wydanie wyjątkowej publikacji i wyróżnienie jej autorów.

W niedzielę, 3 września, w kościele pw. Maksymiliana Marii Kolbego w Lubinie, podczas koncertu muzyki Michała Lorenza wystąpią artyści Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej pod dyrekcją Tadeusza Karolaka, sopranistka Anna Mikołajczyk, zespół DesOrient oraz Wiktor Zborowski (recytacje). Początek o godz. 19.

Koncert „Wolność” to także okazja, żeby wyróżnić młodych laureatów konkursu historyczno-literackiego „Zbrodnia lubińska – każdy coś pamięta”.

– Jestem dumny z naszej młodzieży, że w tak poruszający sposób potrafi opisać wydarzenia, które zna przecież tylko z opowiadań. Mam nadzieję, że ta publikacja pozwoli młodym ludziom jeszcze lepiej zapoznać się z tragicznymi wydarzeniami Zbrodni Lubińskiej, a tym którzy je znają dokładnie lub brali w nich udział, umożliwi spojrzenie na nie raz jeszcze, oczyma młodego pokolenia – mówi Adam Myrda, starosta powiatu lubińskiego.

Opowieści, komiksy i rysunki gimnazjalistów i uczniów szkół średnich złożyły się na piękną publikację, która właśnie ujrzała światło dzienne. Wydana w 6350 egzemplarzach w niedzielę trafi do autorów, a następnie do szkół i uczniów. Bogato ilustrowanej m.in. zdjęciami Krzysztofa Raczkowiaka i Ryszarda Bobera książce towarzyszy płyta z utworem Bartosza Chajdackiego „Sierpień wolności”.

Po raz pierwszy esej „Sierpień wolności” można było usłyszeć trzy lata temu, także w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Po jego ciepłym przyjęciu przez lubinian, powstał pomysł stworzenia hymnu Zbrodni Lubińskiej. Skomponować taki utwór zgodził się Bartosz Chajdecki. Utwór został wykonany przez Akademicką Orkiestrę Symfoniczną pod dyrekcją Alana Urbanka, Chór Uniwersytetu Wrocławskiego Gaudium oraz Chór Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Hymn premierę w 33. rocznicę Zbrodni Lubińskiej, też w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Dodaj komentarz

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
miru
miru
1 rok 5 miesięcy temu

Tak jeszcze więcej wolności dać ludziom broń bez pozwolenia, były już takie zapędy, co ci politycy jeszcze głupiego wymyślą, więcej wolności co to w ogóle znaczy jak nie ma normalnie wolności.

Oldboy
Oldboy
1 rok 5 miesięcy temu

Kiedyś mówiono wiecej poarti w parti albo wiecej socjalizmu1 :- ))) dzisiaj więcej wolnosci a to puste slogany dla ludzi chcących zaistnieć w polityce

Rocky
Rocky
1 rok 5 miesięcy temu

„Jeszcze więcej wolności”a wierzono że UN-ia da,,, trzeba dalej walczyć.

wpDiscuz