Jesienią zmiana zarządu KGHM?

81

Za kilka miesięcy nadzór nad Polską Miedzią przejmie najprawdopodobniej Ministerstwo Energii. Wcześniej, bo jesienią tego roku zakończy się audyt prowadzony w spółce na polecenie ministra skarbu państwa. Po nim mogą nastąpić zmiany w zarządzie firmy.

kghm-logo

Likwidacja Ministerstwa Skarbu Państwa nastąpi do końca marca. Nadzór nad firmami, w których państwo posiada udziały, przejmą inne resorty.

– Zakładamy, że KGHM trafi pod kuratelę Ministerstwa Energii, PZU – Ministerstwa Rozwoju, GPW – Ministerstwa Finansów. Azoty – ME albo MR. Decyzja w tej sprawie zapadnie we wtorek na KERM – mówi w rozmowie z Polską Agencją Prasową Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów nadzorujący likwidację MSP. – Po ogłoszeniu wyników audytu w spółkach Skarbu Państwa możliwe są zmiany w zarządach największych spółek; nie będziemy z tymi zmianami czekać do grudnia – zapowiada.

Zdaniem Kowalczyka, jeszcze przed likwidacją MSP powstanie rada ds. spółek przy kancelarii premiera, która zajmie się weryfikacją kadr, nadzorem finansowym oraz nadzorem nad decyzjami strategicznymi takimi, jak np. inwestycja KGHM w Sierra Gorda. Na czele rady ma stanąć ekspert ze środowiska naukowego, powołany przez premier Beatę Szydło. Potwierdził to goszczący wczoraj w Lubinie Adam Lipiński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów: – Będzie przede wszystkim decydował o tym, kto wchodzi do rad nadzorczych, bo to jest pewien problem. Generalnie to zamieszanie wokół spółek jest chyba trochę niepotrzebne, bo z tego, co wiem, to niewiele wynika z tych kontroli, nie było tam żadnych patologii. Ale poczekajmy na wyniki analiz odpowiednich służb – dodaje Lipiński.

To niejedyne nowości, które mogą czekać spółki z udziałem Skarbu Państwa. Od niedawna trwa w nich także audyt zlecony przez ministra-koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego. Pierwszy wniosek płynący z tych kontroli jest taki, że firmy poniosły duże koszty obsługi prawnej i innego typu doradztwa, w tym marketingowego i public relations.

– Chcemy wzmocnić prokuratorię generalną, żeby tam, gdzie będzie to możliwe, reprezentowała spółki Skarbu Państwa. Tam, gdzie jest jego stuprocentowy udział, nie będzie problemu. Co do spółek, których Skarb Państwa jest współwłaścicielem, planujemy rekomendacje i zachęty do korzystania z usług prokuratorii generalnej zamiast kancelarii prawnych, ale nakazać tego nie możemy – twierdzi Henryk Kowalczyk.

 

Źródło: Kurier PAP

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY