Jeden już stoi, dwa są kończone – wkrótce dzieci zamieszkają w nowych domach

5906

Budowa jednego już się zakończyła, a w sierpniu tego roku gotowe będą dwa kolejne – powiat lubiński właśnie kończy realizację projektu stworzenia trzech modelowych energooszczędnych domów dziecka, w których zamieszkają wszyscy podopieczni będący pod jego pieczą. Placówki w sumie pomieszczą około 42 osoby.

Jako pierwszy ukończono budynek przy ulicy Wierzbowej – już w grudniu ubiegłego roku. Pozostało jeszcze zagospodarowanie terenu wokół. A w sierpniu tego roku powinny być gotowe dwie pozostałe placówki opiekuńczo-wychowawcze przy ulicach Bilińskiego i Budziszyńskiej.

W budynku przy Wierzbowej znajduje się pięć dwuosobowych i cztery jednoosobowe pokoje oraz pokój wychowawcy. Na każdym piętrze są dwie łazienki. Powstały również: przestronna kuchnia, pokój dzienny, świetlica, pokój do nauki, sala do ćwiczeń, a także pralnia i suszarnia oraz magazyn ubrań. Między kondygnacjami można poruszać się także windą, która zamontowana jest z myślą o dzieciach z niepełnosprawnościami. Powstanie tu jeszcze plac rekreacyjny pod domem.

Wszystkie trzy placówki budowane były według jednego projektu, dostosowanego do miejsca. Budynki są energooszczędne i wykorzystują nowoczesne, inteligentne technologie, co przełoży się na niskie koszty eksploatacji. Mają trzyszybowe okna, elewację z parametrami budynku pasywnego, „zieloną ścianę”, „zielony dach” z warstwami zazielenienia ekstensywnego, wentylację mechaniczną – rekuperację oraz zintegrowaną automatykę grzewczą (pompa cierpła i piec gazowy).

W każdym z domów będzie mogło zamieszkać 14 osób. W sumie ma zostać zachowana liczba miejsc, jaka była dostępna w zlikwidowanej placówce w Ścinawie.

Budynki znajdują się w różnych częściach miasta, co ma pozwolić na lepszą społeczną integrację dzieci przebywających w pieczy zastępczej. Będą one uczęszczały do różnych szkół i odwiedzały inne obiekty. Powiat chce w każdej z trzech placówek stworzyć warunki jak najbardziej przypominające dom rodzinny.

Na wybudowanie trzech modelowych energooszczędnych domów dziecka powiat lubiński pozyskał 11 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej.

Do 2013 roku powiatowy dom dziecka funkcjonował w Ścinawie. Gdy zmieniły się przepisy, mówiące o tym, że do 2020 roku w każdej powiatowej placówce opiekuńczo-wychowawczej nie może przebywać więcej niż 14 podopiecznych, ścinawski ośrodek został rozwiązany, a podopieczni umieszczeni w trzech lubińskich budynkach jednorodzinnych wynajętych od prywatnych osób. Jeszcze w tym roku wszystkie dzieci trafią do trzech wybudowany przez powiat energooszczędnych domków jednorodzinnych.

Władze powiatu lubińskiego przyznają, że decyzja o przeniesieniu podopiecznych ze Ścinawy do mniejszych domów w Lubinie sprawdziła się znakomicie.


POWIĄZANE ARTYKUŁY