Jak minął rok 2018 – przegląd najważniejszych wydarzeń

140

Ostatnie dwanaście miesięcy obfitowało w różne wydarzenia. Jaki to był rok dla Lubina? Na pewno ważny dla samorządu – mieszkańcy wybrali, kto będzie rządził naszą małą ojczyzną przez najbliższe pięć lat. Mieliśmy też sporo nowych inwestycji, ale również tragicznych zdarzeń – na drogach powiatu lubińskiego w wypadkach zginęło aż 15 osób, podczas gdy w 2017 było sześć śmiertelnych ofiar. Przygotowaliśmy krótkie podsumowanie 2018 roku.

STYCZEŃ

Rok rozpoczął się tragicznie, bo 2 stycznia w Zakładach Górniczych Rudna zginął 50-letni lubinianin. Mężczyzna wpadł do szybu kopalni na głębokość 1118 metrów.

Zaledwie kilka dni później, 7 stycznia, doszło do śmiertelnego wypadku na drodze pod Niemstowem. Zginął wówczas 29-letni mieszkaniec gminy Lubin. I jak się wkrótce okazało był to początek bardzo tragicznej serii. 20 stycznia na drodze Lubin – Rudna zginęli kobieta i mężczyzna, a 29 stycznia trzy osoby na trasie Lubin – Polkowice, gdzie naczepa tira uderzyła w bus wiozący górników do pracy. W tym samym miesiącu śmierć poniosła jeszcze jedna osoba – 67-letnia kobieta, która została potrącona przez autobus miejski na ulicy Piłsudskiego.

Wypadek, w wyniku którego zginęło trzech górników

Na początku tego roku lubinianami wstrząsnęła też informacja o zabójstwie, do jakiego doszło przy ulicy Cedrowej. Matka zabiła dwie swoje córki – 13-miesięczną Laurę i 12-letnią Emilię.

W styczniu dowiedzieliśmy się również, że przez pięć poprzednich lat zarząd KGHM wydał ponad miliard złotych na usługi bez których mógł się obyć – na usługi doradcze. Nowy zarząd nie wykluczał wówczas powiadomienia odpowiednich służb.

Wystawa psów

Prezydent Robert Raczyński napisał zaś list do premiera Mateusza Morawieckiego, zwracając uwagę, że sytuacja miedziowego holdingu jest bardzo trudna i pora, by PiS zrealizował obietnicę wyborczą – zniósł podatek miedziowy.

W pierwszym miesiącu tego roku było też kilka okazji do zabawy i radości. Jak co roku lubinianie wzięli udział w Orszaku Trzech Króli, finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz wystawie psów rasowych, która po raz pierwszy zorganizowana została w randze międzynarodowej, a nie krajowej jak do tej pory.

LUTY

Zakończono modernizację lubińskiego rynku i usłyszeliśmy, że już planowane są pierwsze imprezy w tym miejscu.

Lubin ogłosił też, że w mieście powstanie nowe osiedle Polesie. Sprzedaż działek ruszyła w maju.

W lutym w Lubinie rozpoczęło funkcjonowanie Centrum Psychoonkologii, które od tamtej pory bezpłatnie udziela pomocy chorym na raka, a także ich rodzinom.

Otwarcie Centrum Psychoonkologii

Zaś KGHM podpisał list intencyjny w sprawie objęcia patronatem 42 klas w kilku szkołach Zagłębia Miedziowego, w tym między innymi w Zespole Szkół nr 1 w Lubinie.

Ponadto od lutego tego roku możemy mandat zapłacić kartą bezpośrednio u policjantów. Są oni już wyposażeni w odpowiednie urządzenia.

Doszło też do kolejnej tragedii na drodze. Na przejściu dla pieszych w pobliżu Castoramy zginął 19-latek, w którego uderzył autobus.

Mieliśmy również alarm bombowy w lubińskiej galerii handlowej, który jak się później okazało, wywołał 28-latek, który… się nudził.

MARZEC

To był miesiąc inwestycji: prezydent Robert Raczyński ogłosił, że basen odkryty zostanie rozbudowany, ruszyła budowa strzelnicy sportowej, modernizacja głównej arterii drogowej miasta od ulicy Ścinawskiej do Granitowej, a także kolejny etap przebudowy dróg i tworzenia parkingów w centrum miasta w okolicach ulic 1 Maja i Bema.

Ponadto powiat lubiński otrzymał aż 18 mln zł dofinansowania z województwa dolnośląskiego na wybudowanie obwodnicy Krzeczyna Wielkiego. Inwestycję tę zrealizuje wspólnie z miastem. Umowę w tej sprawie podpisali starosta lubiński Adam Myrda, prezydent Robert Raczyński oraz marszałek Cezary Przybylski.

Jarmark wielkanocny

Miasto przedstawiło swój pomysł na podwojenie miejsc w żłobkach i obwieściło, że będzie dopłacać do maluchów z Lubina.

Ponadto do naszego miasta, by się tu osiedlić, przyjechała pierwsza z dwunastu rodzin z Kazachstanu. Miasto zaprosiło osoby pochodzące z krajów byłego ZSRR z polskimi korzeniami, aby tu zamieszkały i otrzymało na ten projekt 2 mln dofinansowania z budżetu państwa.

Jak przez cały rok, w najlepsze trwały roszady kadrowe w KGHM. W marcu z funkcji prezesa miedziowego giganta odwołano Radosława Domagalskiego-Łabędzkiego i ogłoszono konkurs na to stanowisko.

W marcu odbyła się też pierwsza plenerowa impreza na lubińskim rynku – jarmark wielkanocny oraz święcenie palm. W centrum miasta stanęła również rzeźba Michała Archanioła.

KWIECIEŃ

Po raz kolejny uwagę regionu przykuł KGHM – prezydent Robert Raczyński uruchomił licznik pokazujący, ile podatku miedziowego zapłaciła już Polska Miedź. Chciał w ten sposób zwrócić uwagę na trudną sytuację holdingu.

Posadę w grupie kapitałowej KGHM straciła kolejna osoba. Tym razem odwołano Mirosława Skowrona z funkcji prezesa PeBeKi.

Powiat lubiński ruszył z kolejnym, siódmym już programem prozdrowotnym. Tym razem ogłosił, że zajmie się zębami najmłodszych i będzie zapobiegał próchnicy.

Polonez maturzystów na rynku

Urząd Gminy Lubin zmienił siedzibę i przeniósł się do budynku przy ul. Księcia Ludwika I.

Zakończył się proces firmy R-Power w sprawie składowiska śmieci w Kłopotowie. Jego byli szefowie zostali skazani. Niestety nie wpłynęło to zbytnio na sytuację składowiska. W Kłopotowie nadal zalegają śmieci…

Mieliśmy też w kwietniu kilka pozytywnych wydarzeń: po raz pierwszy lubiński maturzyści zatańczyli poloneza na rynku, a także odbył się kolejny Bieg Papieski, w którym jak co roku wzięło udział mnóstwo osób.

Region obiegła też ciekawa informacja o odnalezieniu w piwnicy jednego z budynków w Lubinie zapomnianych obrazów Brunona Podjaskiego malarza-prymitywisty, określanego mianem drugiego Nikifora. Przeleżały tak… 20 lat.

MAJ

Ten miesiąc rozpoczął się wesoło: wielką majówką. Lubinianie najpierw bawili się na festiwalu food trucków na rynku, a chwilę później na festiwalu kwiatów na błoniach. Świętowaliśmy też Dzień Flagi, układając żywą flagę w sercu miasta, a także 3 maja.

W tym miesiącu mieliśmy też Cuprum Hits Festiwal, tym razem na lotnisku oraz piknik strażacki na błoniach, który jak zwykle przyciągną tłumy.

W maju w Lubinie funkcjonowanie rozpoczęło mieszczące się w ratuszu Muzeum Historyczne i od razu zaprosiło mieszkańców na Noc Muzeów, podczas której sporo się działo.

Otwarto Muzeum Historyczne

Miasto zabezpieczyło w swoim budżecie pieniądze na dopłaty do miejsc w żłobkach w ramach programu, który ogłosiło już w marcu.

Zaś KGHM zlecił rozbudowę Żelaznego Mostu i podpisał umowę z wykonawcą inwestycji firmą Budimex.

Nastąpiła też zmiana na stanowisku rzecznika prasowego policji. Jana Pociechę, który odszedł na emeryturę, zastąpiła Sylwia Serafin.

Niewątpliwie jednym z najdramatyczniejszych wydarzeń maja był ogromny pożar w fabryce styropianu. Z ogniem walczyło ponad 100 strażaków z Lubina i okolicznych powiatów.

CZERWIEC

Czwarte urodziny świętowało lubińskie zoo. Był tort, a właściwie kilka, oraz sporo zabawy. Początek miesiąca to także Dzień Dziecka w lubińskim rynku oraz otwarcie basenów odkrytych. Na zakończenie zaś mieszkańcy tradycyjnie bawili się podczas Dni Lubina.

Prezydent Robert Raczyński i marszałek Cezary Przybylski podpisali list intencyjny w sprawie utworzenia strefy przemysłowej w Lubinie.

Zespół Szkół nr 1 świętował 55-lecie, a I LO znalazło się w gronie 140 najlepszych w Polsce szkół, które wspierają rozwój kompetencji przyszłości. Ranking ten przygotowała Fundacja Social Wolves. Został on opublikowany w „Rzeczpospolitej”.

Otwarcie S3

Poznaliśmy także nazwisko nowego prezesa KGHM. Funkcję tę otrzymał Marcin Chludziński. Zmienił się również komendant lubińskiej policji. Tomasz Gołaski odszedł na emeryturę. Zastąpiła go Joanna Cichla.

Ponadto powiat lubiński otrzymał z województwa 4,5 mln zł dofinansowanie na przebudowę drogi Lubin – Krzeczyn Wielki.

Niewątpliwie najistotniejszą dla mieszkańców regionu informacją było otwarcie odcinka drogi S3 z Legnicy aż do Chróstnika.

W czerwcu doszło do kolejnego tragicznego wypadku drogowego. Tym razem zginął 59-letni kierowca skutera na trasie Ścinawa – Lubin.

LIPIEC

W przeważającej części to był radosny miesiąc – jak na wakacyjny czas przystało. W parku Wrocławskim powstała nowa strefa tematyczna poświęcona epoce lodowcowej i pojawiły się nowe figury: mamut, tygrys szablozębny oraz jeleń olbrzymi.

Otwarto nową część kompleksu odkrytych basenów – wodny plac zabaw dla dzieci. A PKS zaprezentował swoją nową siedzibę.

Mieliśmy też w Lubinie kilka nowych imprez i wydarzeń kulturalnych. Ruszyło kino plenerowe w rynku. W powiecie odbyła się trzecia runda Termac Masters 2018, a auta zaprezentowały się również pod lubińskim ratuszem. Po raz pierwszy w mieście zagościł Marcin Grotat Camp. Mali lubinianie trenowali ze słynnym koszykarzem w tutejszej hali. Zainaugurowano także Lato z Muzą, w ramach którego w rynku wystąpił teatr uliczny. Drugie takie przedstawienie odbyło się tutaj w sierpniu.

Otwarcie nowej strefy tematycznej w parku Wrocławskim

Nie zabrakło też cyklicznych wydarzeń. Po raz 10. bawiliśmy się na Festiwalu Narodów, tym razem jednak nie na błoniach, ale pod halą.

W lipcu ważyły się też losy III LO. Ostatecznie w szkole powstały dwie klasy: matematyczno-językowa oraz mundurowa.

W tym wakacyjnym miesiącu zapadł również wyrok w sprawie tzw. przestępstwa wyborczego w Rudnej. Wójt Władysław Bigus i sekretarz Andrzej Bobrek zostali uznani przez sąd za winnych. Wyrok nie jest prawomocny, a wójt Bigus zapowiedział apelację.

W wypadku między Lubinem a Ścinawą zginęły trzy osoby

Uwagę lubinian przykuł też pożar w Jakubowie w powiecie polkowickim. Dym z płonącego składowiska odpadów chemicznych było widać również u nas.

Zaś na drogach powiatu lubińskiego w wypadkach zginęły kolejne osoby: 18 lipca na drodze Lubin – Ścinawa trzy, a 27 lipca za Niemstowem jedna – 57-letnia kobieta.

SIERPIEŃ

W tym miesiącu niewątpliwie największym wydarzeniem był Wielki Koncert Wolności, który zorganizowano na lubińskim rynku z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz dla upamiętnienia ofiar Zbrodni Lubińskiej. Takich tłumów w sercu miasta jeszcze nie było, w wydarzeniu wzięło udział ponad 12 tys. osób.

Kierowcy zaś ucieszyli się z otwarcia kolejnego odcinka S3 od węzła Lubin Południe do Lubin Północ.

Wielki Koncert Wolności

W sierpniu w lubińskim parku Wrocławskim pojawiły się nowe figury dinozaurów, a mieszkańcy bawili się podczas Nocy z Dinozaurami. Mieliśmy też trzydniowy festiwal piwa na rynku, a na koniec miesiąca przedpremierowy pokaz krótkometrażowego filmu fabularnego o Zbrodni Lubińskiej, który stworzyli lubinianin Marcin Lesisz oraz Jakub Radej.

W Lubinie mieliśmy też wydarzenie, o którym mówiły później media w całej Polsce. Mężczyzna bez nóg prowadził auto. Był tak pijany, że protezę nogi założył na rękę.

WRZESIEŃ

We wrześniu pełną parą ruszyła kampania wyborcza. Zbliżały się bowiem wybory samorządowe.

Kompleks basenów odkrytych odnotował kolejny rekord. W sezonie, od czerwca do września odwiedzono go 92 tysiące razy.

Na rynku odbyły się kolejne imprezy plenerowe: Święto Chleba, I Lubiński Zlot Samochodów Zabytkowych, Zwykły Niezwykły Przejazd Rowerowy z okazji Dnia bez Samochodu. Zaś w hali widowiskowo-sportowej mieliśmy koncert Soyki i zespołu Dżem z okazji rocznicy Zbrodni Lubińskiej, a także występ Maryli Rodowicz na inaugurację kolejnego roku Uniwersytetu Senioralnego.

Usłyszeliśmy, że w Lubinie powstanie aquapark

We wrześniu w Lubinie powstały też dwa murale – jeden komiksowy na budynku przy ulicy Armii Krajowej, drugi znacznie większych rozmiarów na wieżowcu przy ulicy Żurawiej.

W tym miesiącu dowiedzieliśmy się też, że prezydent Raczyński planuje w Lubinie wybudować największy ośrodek sportowy na Dolnym Śląsku, w którego skład wejdą między innymi aquapark, kryte lodowisko i centrum lekkoatletyczne im. Ireny Szewińskiej. Sztandarową imprezą ma zaś być Memoriał Szewińskiej, który będzie się tu odbywał co roku.

PAŹDZIERNIK

Ten miesiąc to oczywiście wybory samorządowe. Mieszkańcy poszli do urn 21 października i zdecydowali, kto będzie rządził przez najbliższe pięć lat. Prezydentem Lubina ponownie został wybrany Robert Raczyński, burmistrzem Ścinawy Krystian Kosztyła, wójtem gminy Lubin Tadeusz Kielan, a Rudnej Władysław Bigus.

Ale październik to również inne wydarzenia. I LO świętowało 70-lecie. Otwarto strzelnicę sportową, a prezydent ogłosił budowę nowoczesnego dworca kolejowego. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że od czerwca 2019 roku do Lubina powrócą połączenia kolejowe. Nasze miasto zostało ujęte w rozkładzie jazdy Kolei Dolnośląskich.

21 października odbyły się wybory samorządowe

Zaś Sylwia Majewska ze Stowarzyszenia Dar Losu zapowiedziała, że już od przyszłego roku szkolnego w Lubinie zacznie funkcjonować szkoła podstawowa dla dzieci z autyzmem.

Miasto zniosło opłatę za przedszkola, a w rynku stanęła niezwykła makieta miasta – odlana z brązu pokazująca jak sto lat temu wyglądało centrum Lubina.

Z mieszkankami naszego regionu w lubińskiej hali ćwiczyła znana instruktorka fitnessu Ewa Chodakowska. Przyjechała na zaproszenie powiatu lubińskiego, by zachęcać kobiety do badań cytologicznych.

W październiku zmarła też nasza redakcyjna koleżanka Joanna Michalak, która przez kilka lat była redaktorem naczelnym portalu Lubin.pl i tygodnika „Wiadomości Lubińskie”.

LISTOPAD

Ten miesiąc to wciąż sporo polityki. Wybrani 21 października prezydent i radni złożyli ślubowanie. Dowiedzieliśmy się także jak ułożyły się siły w powiecie lubińskim i że starostą nadal będzie Adam Myrda.

Ponadto Bezpartyjni podpisali umowę koalicyjną z PiS-em, dzięki czemu właśnie to te dwie siły miały rządzić w Sejmiku województwa dolnośląskiego. Potwierdziła to później pierwsza sesja. Marszałkiem został Cezary Przybylski, a członkiem zarządu lubinianin Tymoteusz Myrda. W umowie zawarto również obietnicę obniżenia podatku miedziowego o 15 procent.

W listopadzie mieliśmy też strajk policjantów, którzy masowo przynosili na komisariaty zwolnienia lekarskie.

11 listopada uczciliśmy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

W tym samym miesiącu MCZ pochwalił się zmodernizowanym oddziałem okulistycznym, a lubińska strzelnica ruszyła pełną parą. Zaś Szkoła Podstawowa nr 7 świętowała 45-lecie.

11 listopada wszyscy zaś świętowaliśmy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W Lubinie z tej okazji mieliśmy tradycyjny piknik wojskowy oraz uroczystości na rynku.

30 listopada zorganizowano oficjalne uroczystości barbórkowe. To zazwyczaj radosne święto górnicze tym razem odbyło się w cieniu tragedii. Zaledwie kilka dni wcześniej – 27 listopada – w ZG Rudna zginął 35-górnik potrącony przez maszynę.

GRUDZIEŃ

W tym miesiącu 33-letnia Natalia W., która w styczniu zabiła dwie swoje córki, usłyszała wyrok. Sąd skazał ją na dożywocie.

W sąsiednim powiecie, w okolicy miejscowości Kazimierzów przewrócił się autobus. Jedna osoba zginęła, a 24 zostały ranne.

W grudniu zakończono też przebudowę drogi Lubin – Krzeczyn Wielki. A numer alarmowy 997 od policji przejęło Centrum Powiadamiania Ratunkowego we Wrocławiu.

Święta na lubińskim rynku

Lubinianie po raz pierwszy bawili się na jarmarku bożonarodzeniowym w rynku, gdzie stanęły świąteczne dekoracje i 15-metrowa choinka.

Dowiedzieliśmy się też, że w styczniu do Polkowic i Chocianowa pojadą bezpłatne autobusy. W grudniu samorządowcy podpisali list intencyjny w tej sprawie.

Hitem internetu byli zaś dwaj złodzieje, których internauci nazwali „lubińskim gangiem Olsena”. Ukradli oni 57… pustych opakowań po grach na konsolę. Właściciel sklepu opublikował ich zdjęcia na Facebooku i zaapelował, by oddali łup.

Mieliśmy też kolejny wypadek śmiertelny na naszych drogach. Zginęła 29-latka, której auto na drodze Ścinawa – Dłużyce uderzyło w drzewo.

List intencyjny w sprawie bezpłatnej komunikacji do Polkowic i Chocianowa

Rok kończymy z przytupem. Informacją, że miasto chce wchłonąć siedem miejscowości leżących obecnie na terenie gminy wiejskiej Lubina. Kilka dni później gmina ogłosiła, że chce przejąć miejską część Krzeczyna Wielkiego. Jak ta historia się zakończy, dowiemy się dopiero w 2019 roku.

A jak wam minął ten rok? Należał do jednych z lepszych czy gorszych?

Przy okazji ostatniego dnia starego roku życzymy wszystkim naszym Czytelnikom dużo szczęścia w nadchodzącym 2019.


POWIĄZANE ARTYKUŁY