Informacja dotyczące środków PFRON

115

Powiatowy Urząd Pracy Uchwałą Zarządu Powiatu w Lubinie z 12 kwietnia 2017 r. w sprawie szczegółowego rozdysponowania środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2018 roku otrzymał środki w ramach rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych w kwocie 400 000 zł z przeznaczeniem na:

Fot. Pixabay
  • zwrot kosztów: adaptacji pomieszczeń zakładu pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych, w szczególności poniesionych w związku z przystosowaniem tworzonych lub istniejących stanowisk pracy dla tych osób, stosownie do potrzeb wynikających z ich niepełnosprawności, adaptacji lub nabycia urządzeń ułatwiających osobie niepełnosprawnej wykonywanie pracy lub funkcjonowanie w zakładzie pracy, zakupu i autoryzacji oprogramowania na użytek pracowników niepełnosprawnych oraz urządzeń technologii wspomagających lub przystosowanych do potrzeb wynikających z ich niepełnosprawności oraz z rozpoznaniem przez służby medycyny pracy, zwrot miesięczny kosztów zatrudnienia pracowników pomagających pracownikom niepełnosprawnym w pracy oraz zwrot kosztów szkolenia tych pracowników w zakresie czynności ułatwiających komunikowanie się z otoczeniem, a także czynności ułatwiających komunikowanie się z otoczeniem, a także czynności niemożliwych lub trudnych do samodzielnego wykonywania przez pracownika niepełnosprawnego na stanowisku pracy – 5 000 zł

  • dofinansowanie do wysokości 50% oprocentowania kredytu bankowego zaciągniętego na kontynuowanie działalności gospodarczej – 5 000 zł

  • szkolenia i przekwalifikowania w kwocie 15 000 zł

  • staże i przygotowania zawodowe w kwocie 20 000 zł

  • prace interwencyjne – 5 000 zł

  • środki na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej w kwocie 200 000 zł

  • zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej w kwocie 150 000 zł

Środki PFRON mają za zadanie wspierać osoby niepełnosprawne poprzez ich rehabilitację zawodową i społeczną. Powiatowe urzędy pracy wspierają osoby niepełnosprawne, bezrobotne i poszukujące pracy w formie: szkoleń, staży, dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej czy refundacji kosztów utworzenia stanowiska pracy.

Urząd może skierować osobę niepełnosprawną na wskazane przez nią szkolenie indywidualne, które pozwoli na uzyskanie lub uzupełnienie umiejętności i kwalifikacji zawodowych potrzebnych do wykonywania pracy. Na szkolenie mogą być kierowane osoby bezrobotne i poszukujące pracy niepozostające w zatrudnieniu. Za czas odbywania szkolenia jego uczestnik otrzymuje stypendium.

Staż to nabywanie umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Staż może trwać od 3 do 6 miesięcy, za czas odbywania stażu stażyście przysługuje stypendium. Staże finansowane z PFRON kierowane są do osób poszukujących pracy niepozostających w zatrudnieniu.

Osoby niepełnosprawne zarejestrowane w urzędzie pracy jako bezrobotne lub poszukujące pracy niepozostające w zatrudnieniu mogą ubiegać się o środki na podjęcie działalności gospodarczej. Osoba, która otrzymała takie środki musi prowadzić działalność gospodarczą przez okres 12 lub 24 miesięcy. Okres prowadzenia działalności uzależniony jest od wnioskowanej kwoty dofinansowania.

Pracodawca chcący zatrudnić osobę niepełnosprawną może ubiegać się zwrot kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy. Pracodawca musi utrzymać refundowane stanowisko i zatrudniać na nim pracownika niepełnosprawnego przez okres 3 lat. Warunkiem zwrotu kosztów jest uzyskanie pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy o spełnieniu warunków bezpieczeństwa i higieny pracy na refundowanym stanowisku.

Stosowne wnioski są dostępne na stronie internetowej urzędu www.lubin.praca.gov.pl. Osoby niepełnosprawne oraz pracodawcy zainteresowani formami wsparcia mogą składać wnioski w sekretariacie urzędu pok. nr 10, będą one rozpatrywane na bieżąco do wyczerpania środków.

AUTOR: Iwona Isztwan/PUP w Lubinie


POWIĄZANE ARTYKUŁY