Historia (nie)zwykłej butelki

1545

Multimedialne Centrum Informacji Szkoły Podstawowej w Rudnej zaprasza do obejrzenia wystawy kolekcji zabytkowych butelek oraz malarstwa Izabeli Niewiadomskiej, mieszkanki Gawron w gminie Rudna. Pani Izabela posiada wiele pasji, znamy ją z Pracowni Ceramicznej „Gliniane Gawrony”, zajmuje się również malarstwem oraz kolekcjonerstwem.

Jeszcze do niedawna stare butelki nie budziły w Polsce większego zainteresowania wśród kolekcjonerów. Zazwyczaj były one wyrzucane i poddawane recyklingowi. Tymczasem na całym świecie już od dawna istnieją kluby kolekcjonerów i zbieraczy starych butelek. Organizowane są wystawy, giełdy oraz wydawane są katalogi kolekcjonerskie. Tego rodzaju zbieractwo traktowane bywa na równi z kolekcjonowaniem obrazów, porcelany czy sreber.

Kolekcja starych butelek prezentowanych na wystawie w Multimedialnym Centrum Informacji jest dość pokaźna, to około 250 eksponatów. Są wśród nich: butelki po trunkach sprzed I wojny światowej, miniaturowe buteleczki po perfumach z XIX w., flakoniki i słoiczki po kosmetykach z początku XX wieku, słoje i butelki apteczne m.in. z laboratoriów klasztornych z XIX w., niemieckie butelki sygnowane Meyer Berlin/Mellenbach, oryginalne butelki medyczne z drugiej połowy XIX wieku, stare przedwojenne szklane syfony do wody sodowej oraz jedne z pierwszych butelek firmy Maggi czy Winiary.

Z niektórymi związane są niesamowite historie i wydarzenia. Najstarsze prezentowane eksponaty to między innymi: butelka po perfumach z 1843 r. firmy „J.G.Mouson&Co” z Frankfurtu, butelka z napisem „Syropus Thymi”, kóry leczył koklusz, astmę, katar krtani i oskrzeli, butelka po środku dezynfekującym firmy Schulke&Mayr z Hamburga założonej w 1889 r., butelka po nalewce do włosów i łupieżu, wynalezionej przez fryzjera Hildesheima Sebalda, została ona wyprodukowana w jego fabryce założonej w 1868 r., butelka po „Amolu” z 1907 r. firmy A.Wasmuth & Co. czy buteleczka po olejku z orzechów do pielęgnacji ciała firmy NIVEA pochodząca z 1925 r. oraz buteleczka po niemieckiej truciźnie z 1930 r.

Na wystawie znajduje się również wiele innych równie cennych butelek m.in. sygnowane apteczne butelki z okresu przedwojennego oraz butelki z początku XX w. z karmelitańskich nalewek ziołowych produkowanych w laboratoriach klasztornych, stare słoje apteczne, przedwojenne kałamarze czy miniaturowe buteleczki po perfumach.

Wszystkie są piękne i wyjątkowe, niezależnie od tego, do czego kiedyś służyły. Każda przedstawia swoją wartość historyczną.

Wystawę można oglądać do końca sierpnia.

Więcej informacji znajduje się na Facebooku Multimedialnego Centrum Informacji Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rudnej oraz na stronie www.sprudna.pl

AUTOR i FOT. Wanda Poskart, Ewa Kopystiańska/MCI Rudna


POWIĄZANE ARTYKUŁY