Historia miedziowego świata oczami młodych

358

Młodzież silnie związana z rodziną wie, co zawierają szuflady dziadków i kuferki babć. Wiedzą, o czym się rozmawia przy stole. Wszystko to wykorzystali, aby przedstawić historię własnej rodziny na tle Zagłębia Miedziowego. Z okazji 60-lecia Polskiej Miedzi, Centrum Kultury Muza w Lubinie w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Górnictwa zorganizowało konkurs literacko-historyczny dedykowany młodzieży. W efekcie wydana została niezwykła książka. 

Najpierw odbył się konkurs, w którym wzięło udział 31 uczniów. Ich zadaniem było opisać historię swojej rodziny, która przybyła tutaj, by pracować w kopalni. Spośród prac wyróżniono cztery i to one znalazły się w publikacji Jerzego Tenerowicza.

Tak dużego zainteresowania nie spodziewał się nawet sam twórca. – Opisałem historię naszego regionu wierszem, aby zachęcić do czytania. Nie sądziłem jednak, że pochyli się nam nimi młodzież. Spodziewałem się, że to inżynierowie, technicy, którzy pracują w naszym regionie, chętnie wypełnią to treścią swojego życia, a okazało się, że młodzież zrobiła to szybciej i lepiej – śmieje się Jerzy Tenerowicz, przewodniczący komisji Tradycji Górniczych przy zarządzie SITG. – Młodzież nie tylko spisała wszystko w formie pamiętnika ich rodzin, ale dodatkowo udostępniła to nam – dodaje.

Jerzy Tenerowicz, były pracownik KGHM, z okazji jubileuszu Polskiej Miedzi, wydał swoje wiersze. Dzieło ukazało się pod patronatem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa. Autor opisał wierszem kolejne dekady rozwoju KGHM, lata 1957-2017.

Dyrektor Centrum Kultury Muza w Lubinie poprosiła uczniów, aby puste kartki między wierszami uzupełnili historią swoich rodzin. Na przebiegiem konkursu czuwał nauczyciel historii w I LO Mirosław Przygoda.

– Naszym celem było przekonać uczniów, że warto się zainteresować, porozmawiać, poczytać, a historię rodziny przelać na papier. To niesamowita podróż. Historia nie umiera, ona żyje cały czas – mówi Małgorzata Życzkowska-Czesak, dyrektor Centrum Kultury Muza w Lubinie.

To powiązanie dwóch światów – rodziny i Zagłębia Miedziowego.

– Dzieci wspaniale wykorzystały materiały. To cała masa zdjęć, wspomnień, listów, pamiętników. Uczniowie wiedzieli, czym dysponują i stworzyli bardzo emocjonalne i ciekawe prace – opowiada nauczyciel Mirosław Przygoda. – Jestem bardzo dumny ze swoich uczniów – dodaje.

Właśnie odbyło się podsumowanie konkursu i nagrodzenie najlepszych.

Jak opowiadają laureaci, praca nad projektem była przyjemnością. – Obaj moi dziadkowie pracowali w kopalni, a ja od najmłodszych lat z zapartym tchem słuchałam ich opowieści. Kiedy usłyszałam o konkursie, uznałam że tymi historiami warto podzielić się szerzej – mówi Julia Kurowska, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie.

Kopanie w rodzinnym archiwum uznaje za wspaniałą przygodę. Cały czas spotykała się z dziadkami, dowiadując się zaskakujących ciekawostek. – To była niezwykła podróż, a ja poznałam rodzinę z zupełnie innej strony – mówi Julia.

– Wydaną książką chętnie pochwalę się w domu. Sądzę, że trafi do biblioteczki mojej cioci. To u niej spotyka się cała nasza rodzina we wszystkie święta. Na pewno dostarczy nam wielu wzruszeń – mówi Klaudia Borkowska, uczennica lubińskiego Kopernika.

– Realizacja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania, jesteśmy zachwyceni walorami estetycznymi i merytorycznymi. Prace były wzruszające dla całego jury. Uczniowie włożyli wiele wysiłku, by stworzyć tak bogaty materiał – mówi inicjatorka konkursu Małgorzata Życzkowska-Czesak. – Po przeanalizowaniu prac, można wyciągnąć z nich wspólny mianownik – wszyscy mamy bardzo podobną historię w tym regionie – podsumowuje.

Efektem konkursu są cztery zeszyty wydane w okładce zbiorczej. Jako, że nakład jest mały, Muza przekaże dwa egzemplarze Muzeum Historycznemu w Lubinie.

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY