Historia gminy w pamiątkach mieszkańców

187

Fotografie, listy, stare dokumenty i świadectwa pierwszych osadników – wszystko, aby lepiej zrozumieć skomplikowaną historię naszego regionu. Podczas piątkowej gali konkursu „Jak to drzewiej bywało…” ożyły wspomnienia, a legendy zmieszały się z rzeczywistością.

jak_to_drzewiej_bywalo021

Gala była podsumowaniem prowadzonego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Raszówce konkursu „Jak to drzewiej bywało – historia mojej wsi” oraz okazją do uhonorowania tytułem Skryby Gminy Lubin zgłoszonych przez sołtysów gminnych kronikarzy.

– Chcieliśmy zachęcić mieszkańców do gromadzenia pamiątek, świadectw historycznych oraz do wyszukiwania „ludzi słowa pisanego”, czyli takich osób, które utrwalają na piśmie swoje wspomnienia, przeżycia, doświadczenia i fakty z życia wsi. Chcemy poznać historię, tradycję, kulturę i legendy regionu w oparciu o wspomnienia jego mieszkańców oraz materiałów źródłowych – mówi Maja Grohman, rzecznik wójta gminy Lubin, współorganizatora projektu.

Do konkursu zgłosiło się sześć sołectw: Czerniec, Gorzyce, Miroszowice, Zimna Woda, Osiek i Niemstów. Przez całe lato pięcioosobowe drużyny zbierały materiały o swoich miejscowościach, a następnie prezentowali swoje odkrycia podczas uroczystej piątkowej gali.

– Bardzo nas ucieszyła ta inicjatywa – zapewnia Ryszard Kirsz, sołtys Osieka, gdzie odbyła się uroczystość. – To okazja, żeby wyciągnąć z szuflad, szaf i strychów cenne pamiątki, listy, dokumenty, którymi inaczej nikt by się nie zainteresował. Nasze kandydatki do tytułu Skryby Gminy Lubin mówią, że gdy zaczęły opracowywać swoje zbiory, wstąpiło w nie nowe życie.

Konkurs miał także inspirować do poznania i zachowania historii i legend swoich miejscowości. Ten cel udało się zrealizować lepiej niż można było się spodziewać.

– Mieszkańcy Niemstowa tak bardzo się zaangażowali w przygotowanie tego projektu, że odkryli pierwsze wzmianki o naszej wsi pochodzące sprzed dokładnie 700 lat. Postanowiliśmy więc uczcić tę rocznicę jubileuszowym tortem – opowiada Beata Moroch ze stowarzyszenia Nasz Niemstów.

Przedstawiciele Niemstowa otrzymali za swoją prezentację główną nagrodę. Skrybami Gminy Lubin zostali: Teresa Kot, Wilhelm Kasperski, Franciszek Hawrysz, Antonina Buchta, Janusz Rozwadowski i Grzegorz Polewczyk. Honorowym Skrybą Gminy został dr Stanisław Tokarczuk, którego nagrodzono za monografie gminy wiejskiej Lubin. Jurorzy przyznali też tytuł Złote pióro Urszuli Kurowskiej, Celinie Szwedo i Wilhelmowi Kasperskiemu.

– Mamy nadzieję, że wkrótce uda się wydać te bezcenne zbiory w postaci publikacji – mówi Wioletta Olech, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Raszówce.


POWIĄZANE ARTYKUŁY