Gwizdanów na starych fotografiach

W Bibliotece Szkoły Podstawowej w Rudnej można obejrzeć stare fotografie Gwizdanowa. Wystawa jest częścią projektu edukacyjno-społecznego „Gwizdanów moja podróż przez życie”, którego inicjatorką i autorką jest Marzena Smulska, mieszkanka Gwizdanowa, studentka Uniwersytetu Wrocławskiego.

Realizacja projektu trwała od lutego do lipca tego roku, a jego celem było przybliżenie historii, zachęcenie młodzieży do działań lokalnych i nauczenie szacunku dla tradycji oraz osób starszych, a także budowanie więzi w społeczności lokalnej. Podsumowaniem projektu były prelekcje byłych i obecnych mieszkańców Gwizdanowa oraz wystawa starych fotografii i przedmiotów codziennego użytku na zabytkowym dworcu kolejowym.

Prezentowane na wystawie fotografie pochodzą z prywatnych zbiorów mieszkańców Gwizdanowa, celowo pozbawione są artystycznych interwencji, tzw. obróbki. Najcenniejsze są te najstarsze, pożółkłe, przechowywane w domowych archiwach. Dokumentują one życie mieszkańców oraz starą zabudowę wsi. Wystawa ma spore walory poznawcze, stanowi swoistą podróż sentymentalną w czasie dla obecnych i byłych mieszkańców. Pozwala opowiedzieć historię m.in. naszych rodaków ze Wschodu, którzy obecnie zamieszkują Gwizdanów.

Dlatego ważne są takie projekty, wystawy, bo każda stara fotografia, każda opowieść wydobyta z zakamarków umysłów osób, które niedługo już odejdą razem ze swoimi wspomnieniami, jest nie do przecenienia. Trzeba więc zbierać te okruchy pamięci dla młodego pokolenia, póki jest czas. Opowiadać, jak ponad 70 lat temu startowali w nowe życie na ziemiach zachodnich. Odchodzą ostatni przedstawiciele pierwszego pokolenia Kresowian, drugie – ich dzieci, a także trzecie – wnuki, przechowują opowieści z pierwszych lat na zachodzie w rodzinnej tradycji.

Wystawę starych fotografii Gwizadnowa można obejrzeć w Bibliotece Szkoły Podstawowej w Rudnej. Będzie dostępna do grudnia 2017 r.

Projekt został zrealizowany przy współpracy z wójtem gminy Rudna, Centrum Kultury w Rudnej, radną Małgorzatą Szczepaniak, sołtysem Michałem Kościelniakiem oraz radą sołecką z Gwizdanowa.

AUTOR i FOT.: Multimedialne Centrum Informacji w Rudnej

Dodaj komentarz

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość
wpDiscuz