Grafiki Hlavatego z lubińskim akcentem

Wystawę grafiki Pavla Hlavatego pt. „Duch miasta” można obejrzeć w lubińskim ratuszu w Muzeum Historycznym. Co ciekawe znajdziemy na niej również miasto Lubin.

Ekspozycja prezentuje wizerunki polskich oraz europejskich miast. Eksponowane w Muzeum Historycznym prace plastyczne, w specyficznym dla autora stylu, ukazują zarówno miejsca typowe dla „portretowanych” miejscowości, jak i w fantazyjny sposób ich charakter. Zatem oprócz budowli zabytkowych świątyń, pałaców i kamienic na kompozycjach Hlavatego dostrzeżemy mnóstwo tajemniczych i intrygujących postaci, dla których czas i przestrzeń nie mają znaczenia.

Zwiedzający wybiorą się w podróż po świecie artystycznych wizji Pavla Hlavatego, gdzie rzeczywistość płynnie przenika w baśń. A znaczącym akcentem wystawy jest miasto Lubin.

Prace plastyczne Hlavatego zaskakują precyzją wykonania, delikatnością kreski i ciekawą formą. Odkrywamy w nich inspiracje dziełami Rubensa i twórczością Szekspira. Charakterystyczne dla grafik Hlavatego jest spiętrzenie w jednej pracy wielu motywów i rekwizytów, uteatralnienie ich w niezwykle dramatyczny sposób i odrealnienie.

Artysta pracuje głównie w szlachetnych technikach grafiki warsztatowej, jak akwaforta i sucha igła. Grafiki Hlavatego są znane na całym świecie, były prezentowane na wielu wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą. Artysta brał udział w wielu wystawach zbiorowych, m.in. w Belgii, Bułgarii, Danii, Finlandii, Kanadzie, Polsce, Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Włoszech. Za swoją twórczość otrzymał ponad 50 międzynarodowych nagród.

Wystawa „Duch miasta” Hlavatego w lubińskim ratuszu będzie dostępna dla zwiedzających do 2 grudnia.

Źródło: Muzeum Historyczne w Lubinie

Dodaj komentarz

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość
wpDiscuz