Górnicy założyli „Maltański Legion”

Zaczęło się od górników. A dokładnie ratowników górniczych. Panowie postanowili wykorzystać swoją wiedzę i przekazać ją dalej – założyli Klub Honorowych Dawców Krwi „Maltański Legion”. Dziś skupiają już kilkadziesiąt osób z różnych środowisk i zapraszają lubinian do współpracy.

Łukasz Dominów jest jednym ze współzałożycieli klubu. To górnik, ale też aktywny działacz, który zorganizował wiele imprez w naszym mieście, jak choćby ostatni Bieg Tropem Wilczym. – Uznaliśmy, że warto wykorzystać moje doświadczenie w organizacji różnych imprez czy spotkań oraz wiedzę i pasję chłopaków. Tak powstał nasz klub „Maltański Legion” – tłumaczy Łukasz Dominów. – Utworzyliśmy go przy Jednostce Ratownictwa Górniczego w Lubinie, co nie znaczy, że zawężamy swoją działalność wyłącznie do obszarów górniczych – zaznacza.

Wręcz przeciwnie. Działacze klubu szczególnie chcą się skupić na spotkaniach i pogadankach w młodymi ludźmi. – Mamy już za sobą pierwsze pokazy udzielania pierwszej pomocy w szkołach. Robimy to za darmo i na swoim sprzęcie. Zależy nam, by pokazać młodym ludziom jak pomóc innemu człowiekowi, ale też przekonać, żeby nie bali się tej pomocy udzielać. Zachęcamy też do oddawania krwi i zostania honorowym dawcą – podkreśla Łukasz Dominów.

Pokazy organizowane są w małych grupach, by każdy mógł sprawdzić swoją wiedzę w praktyce na fantomach szkoleniowych. Dodatkowo, działacze klubu chcą się też skupić na wolontariacie. –  Oprócz samej idei oddawania krwi i niesienia pomocy, chcemy też nieść pomoc tym najbardziej potrzebującym – zdradza górnik, wskazując, że chodzi m.in. o domy dziecka czy ubogie rodziny.

Klub HDK Maltański Legion powstał kilka tygodni temu i wciąż rekrutuje nowych członków. – Dołączyły już do nas cztery panie. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą się zaangażować w niesienie pomocy innym, nie trzeba mieć wiedzy czy doświadczenia, wystarczą dobre chęci – podkreślają działacze.

Z „legionistami” można się kontaktować przez facebooka lub ich stronę internetową.

Dotyczy to zarówno osób, które chciałyby dołączyć do klubu, ale też szkół czy przedsiębiorstw, które chciałyby zaprosić ich do siebie na szkolenie.

Fot. lubin.pl oraz archiwum HDK „Maltański Legion”

Dodaj komentarz

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Tomecek
Tomecek
1 rok 8 dni temu

Brawo wy!!

ADAM
ADAM
1 rok 8 dni temu

Fajna robota Panowie!!! Działajcie dalej!!!

wpDiscuz