Gmina Wińsko chce się przyłączyć do naszego powiatu

Czy powiat lubiński powiększy się o kolejną gminę? Z taką inicjatywną wyszła właśnie wójt gminy Wińsko Jolanta Krysowata-Zielnica. Szefowa tamtejszego samorządu chciałaby przyłączyć swoją gminę właśnie do naszego powiatu. – Do Lubina jeździmy do kina, na mecz, do galerii. W Lubinie robimy zakupy, z lubińskiej służby zdrowia korzystamy najchętniej, lubińskie szkoły wybierają nasze dzieci. Lubin stał się naturalnym centrum życiowym dla mieszkańców gminy Wińsko – argumentuje Jolanta Krysowata-Zielnica.

Szefowa gminy Wińsko napisała list do mieszkańców, w którym pyta ich czy są za przyłączeniem do powiatu lubińskiego. Tłumaczy też, dlaczego to najlepsze rozwiązanie dla jej gminy.

– Potrzebny nam jest przyjazny powiat, z dobrą służbą zdrowia, dobrze rozwiniętą komunikacją lokalną, przychylny inwestorom, szanujący wolę władz gminy w sprawie remontów i przekazywania gminie dróg, z nowoczesnym podejściem do mieszkańców i ich potrzeb, sprawiedliwie dzielący dobra między wszystkie gminy na swoim terenie – podkreśla Krysowata-Zielnica.

Wójt przypomina też, że Lubin jest bliższy gminie Wińsko, niż inne miasta z jej regionu. – Już dziś większość z nas wybiera pracę w powiecie lubińskim. KGHM i wszystkie firmy, które z nim współpracują, dają zatrudnienie naszym mieszkańcom. Górnicy, pracownicy ochrony, administracji, obsługi. Absolwenci naszych szkół coraz częściej wybierają Lubin jako miejsce dalszej nauki. Lubin stał się naturalnym centrum życiowym dla mieszkańców gminy Wińsko. Najbliższym prawdziwym miastem, ze wszystkim, co dobrze kojarzy się z miejskością, z centrum, w którym są dobra, usługi, cały serwis publiczny, z którego korzystają mieszkańcy wsi. Tymczasem brakuje nam regularnych połączeń autobusowych z Lubinem, przez Ścinawę, z którą sąsiadujemy. Bycie w powiecie lubińskim rozwiąże i ten problem – wylicza szefowa tamtejszego samorządu.

Z drugiej strony wójt Krysowata-Zielnica tłumaczy, dlaczego jej gmina jest atrakcyjna dla naszego powiatu. – Mamy powiatowi lubińskiemu dużo do zaoferowania. Wspaniałe tereny mieszkaniowe i inwestycyjne. Wspólny front w walce o budowę nowego mostu w Ścinawie, wspólną drogę krajową, wspólny odcinek Odry, która powinna służyć mieszkańcom po obu brzegach, a nie dzielić nas od Ścinawy, Lubina i reszty Zagłębia Miedziowego – zaznacza Jolanta Krysowata-Zielnica.

Na razie pomysł jest w fazie konsultacji. W rozmowie z nami wójt tłumaczy, że absolutnie nie namawia mieszkańców, ale pokazuje im, że jest taka alternatywa i chce poznać ich zdanie w tej sprawie. Na najbliższą sobotę i poniedziałek wójt zaplanowała pierwsze spotkania z mieszkańcami, gdzie będzie omawiany pomysł przejścia gminy Wińsko z powiatu wołowskiego do naszego powiatu.

– Inicjatywa samorządu z Wińska to dla nas powód do dumy –  tak zapatruje się na to prezydent Lubina Robert Raczyński. – To bardzo dobra reklama dla Lubina. To też dobrze świadczy o mieście i mieszkańcach tego regionu, że inne gminy chcą się do nas przyłączyć. Inicjatywa gminy Wińsko pokazuje, że Lubin jest atrakcyjny do zamieszania. To dobrze rokuje na przyszłość, bo tylko miasta, które będą atrakcyjne do zamieszkania, będą się rozwijać – uważa prezydent Raczyński.

Podobnego zdania jest starosta powiatu lubińskiego Adam Myrda. – Uważam, że mieszkańcy danej gminy powinni mieć prawo wybrać, gdzie chcą przynależeć. Jeżeli czują się źle w powiecie wołowskim, to powinni mieć prawo wyboru – uważa Adam Myrda. – Ja osobiście nie mam nic przeciwko przyłączeniu tej gminy do naszego powiatu, ale ostatecznie oczywiście zdecydowaliby radni, czyli przedstawiciele naszych mieszkańców – dodaje.

Starosta przyznaje, że spotkał się w tej sprawie z wójt gminy Wińsko i otrzymał zaproszenie na jej tereny. – Na pewno z niego skorzystam, ale po świętach, bo teraz mamy gorący okres – tłumaczy.

Adam Myrda zdradza też, że już wcześniej spotkał się z podobną sytuacją, tyle że mniej wiążącą. Podczas zaprzysiężenia burmistrza gminy Chocianów mieszkańcy pytali go, czy jest szansa, by Chocianów, tak jak kiedyś, znów należał do powiatu lubińskiego. – Takie inicjatywy pokazują, że okoliczne gminy dobrze nas postrzegają, dla nas to jak najbardziej powód do dumy – mówi starosta.

Przypomnijmy, że dziś powiat lubiński skupia cztery gminy: miasto Lubin, gminę wiejską Lubin, gminy Ścinawa i Rudna. Gdyby doszło do skutku przyłączenie do powiatu także gminy Wińsko, samorząd wzbogaciłby się o dodatkowe 42 sołectwa, 249,5 km² i około 8,7 tys. mieszkańców.

Dodaj komentarz

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
do chciejców
do chciejców
10 miesięcy 14 dni temu
dajcie spokój z tym Chocianowem. Na co nam ta bida. Kiedyś to byl Kaczanów, a do tej pory sie mówi nomen omen Pacanów. Tam jest jakiś dziwny trend wybierania niewykształconych ludzi na wysokie stanowiska i co się potem dziwią. Obecny burmistrz lat ponad 60 jest po technikum w chocianowskiej szkole, Skibicki się nazywa, facet na słowo dotacja unijna dostaje dreszczy i krzywi się jak cytryna, przeszłośc ma wątpliwą bo fama na mieście że miał coś wspólnego z PRL, ale ludzie go wybieraja bo nie ma kogo tam poprzec. Byly Burmistrz Kowalski- rencista- w oswiadczeniu majatkowym facet lat ponad 60 nie… Czytaj więcej »
Bogusia
Bogusia
10 miesięcy 14 dni temu
mój przykład jest prosty. Mieszkam w Chocianowie, w mieście przy samym parku. Nie mam drogi pod domem, mam szutr i dziury takie ze wór ziemi nie wystarczy by zasypać. oświetlenia ulicy nie mam, nie mam też kanalizacji. mam normalne szambo. w mieście. paranoja?? nie rzeczywistość Chocianowian, gdzie nic się nie dzieje o dotacjach unijnych nikt nie słyszał, nie ma nawet metra ścieżki rowerowej, autobusów nie ma, internetu nie ma, za to jest podatek od nieruchomości. Miasto marzeń. Z tego co czytam, to jeśli by gmina przeszła do lubina, to miasto także? myśle, że chocianowianie, jak ja ZDECYDOWANIE będą na TAK… Czytaj więcej »
Jojo
Jojo
10 miesięcy 15 dni temu
A ja mieszkam w Lubinie. Nie mam asfaltu, wodę mam z Krzeczyna Wlk. Kanaliza jest ale nie dla wszystkich, nie można się podłączyć. Nie mam gazu , chodnika a do przystanku autobusowego kilometr. I co na to mieszkańcy Żabic ,Ogrodzisk Rakowa itp. Mam za to błoto po pachy jak popada, Jedyny plus to bobry, żurawie, lisy dziki i nawet traszki. Pozdrowienia z Przemysłowej dla………. Dopóki należeliśmy do Krzeczyna było OK ale nie , mieszczuchom zachciało się Lubina, a Krzeczyn ma chodniki asfalty wod-kan -gaz i się śmieją z tych co sie pobudowali na przemysłowej a teraz sprzedają i płaczą ,że… Czytaj więcej »
obserwator
obserwator
10 miesięcy 15 dni temu

widac efekty dobrego zarzadzania Lubinem… racje mial Raczynski ze jak nie wpuscimy partii politycznych do samorzadow lokalnych to skoncza sie klotnie i zacznie sie rozwoj – dzis sa tego efekty: bezplatna komunikacja, obwodnica, zoo w parku wroclawskim…

PN
PN
10 miesięcy 15 dni temu

To jest po prostu niesprawiedliwy rozdział dochodów pomiędzy gminy w Polsce. Bóg rzucił nam miedź, to mamy kilkadziesiąt lat radochy. Ale przyjdzie kiedyś spłacać długi i będzie się działo.

Iza
Iza
10 miesięcy 15 dni temu

Nic dziwnego, że inne gminy chcą się przyłączyć. Region się rozwija, jest przyjazny dla rodzin z dziećmi, bo Starosta i Prezydent Lubina dbają o zwykłych ludzi. Jest darmowa komunikacja, obwodnica, obiekty sportowe: hala, baseny, park wrocławski, wyremontowane szkoły z monitoringiem, place zabaw, drogi, chodniki, coraz więcej parkingów, jeszcze jak powstanie rynek i park militarny to możemy być wzorem dla innych.

to ja jarzabek
to ja jarzabek
10 miesięcy 15 dni temu

do mnie tez jak wpada rodzina poludnia Dolnego Slaska to tylko same pochwaly i nutka zazdrosci 🙂 fajny park fajne place zabaw obwodnica az milo sie slucha 🙂 zatem podziekowania dla gornikow za ich prace i pieniadze z ktorych to wszystko jest robione oraz dla Raczynskiego ze dobrze tym miastem zarzadza 🙂

Tim
Tim
10 miesięcy 15 dni temu

Teraz gdy jestesmy w Unii jest duzo mozliwosci rozwoju jest PROW i duzo innych programow. Ale do tego potrzebni sa potrzebni kumaci urzednicy i mieszkancy danej wsi zeby sie dogadac a nie czekac na gwiazdke z nieba. A nie jedziesz przez takie smutne jak p… miejscowosci ktore teraz to chyba powinno sie zaorac i zasiac kukurydze.

Tim
Tim
10 miesięcy 15 dni temu

Był kiedyś taki program na wrocławskiej regionalnej tv a tam piosenka ni wyżyna ni nizina ale gmina, i tyle w temacie jedni maja kasę inni nie, we wioskach tych kolo lubina tez szalu nie ma roboty od groma.

Anonimowo
Anonimowo
10 miesięcy 15 dni temu

Bo tu fajnie jedt

Anonimowo
Anonimowo
10 miesięcy 15 dni temu

Zawsze jak znajomi spoza Lubina tu są to słyszę tylko zazdrosne komentarze to macie tamto macie dlaczego u nas nie ma 🙂

Johny
Johny
10 miesięcy 15 dni temu

mieszkam w Żabicach, gmina Chocianów. cywilizacja kończy się zaraz za tabliczką Gorzyca. Tam jest oświetlenie na domkach, nawet kostka kładziona a w Żabicach po prostu nic. i każdy może to sprawdzić kazdy może to potwierdzić. Za to jak sie jedzie do starostwa w Polkowicach to urzędasy sie bawią za nasze, choinki stroją w szklanym budynku jak pudełku siedzą , a w powiecie bieda. W chocianowie powiat odcinek drogi remontuje kiladziesiat metrów i robią to już któryś miesiąc, to jest kpina i farsa. Tez bym wolał do powiatu lubińskiego

Rocky
Rocky
10 miesięcy 15 dni temu

Wszystkie drogi po marzenia prowadzą do Lubina a marzenia kosztują.Lubin i Region je ma ,,,kopalnie Górnicy emerytury górnicze otwarta linia kredytowa itd.więc warto powalczyć o marzenia – unię a z wińskiem nawet bardzo – w jedności siła

gosc
gosc
10 miesięcy 15 dni temu

Nie wiecie w co się pchacie. Przecież Starosta Lubiński i pan Prezydent chcieli likwidacji powiatów. Powiat Lubiński wyzbył się prawie wszystkich swoich zadań na rzecz Miasta. Tam tylko prawo jazdy wydają i funkcjonuje nadzór budowlany. Sic!!!

Luzak
Luzak
10 miesięcy 15 dni temu

Że Wińsko ma dużo do zaoferowania powiatowi lubińskiemu? Dobre sobie! Przy całej sympatii do tej miejscowości.

hehehe
hehehe
10 miesięcy 16 dni temu

Dobre Wińsko.. czemu nie, są tacy co miło im się to kojarzy… no to siup 😀

aśka
aśka
10 miesięcy 16 dni temu

Chwila, Nagle sie z Chocianowem obudziliście!!? a gdzie byliście, nasza Pani Wójt rozpoczęła inicjatywe , więc wypad. Idzcie sobie do legnicy, czy gdzie tam, my przymajmiej mamy blisko scinawe, odre, a wy co? NIC! Wstyd, chcecie sie z Chocianowa zalapać naszym kosztem. Macie swoich włodarzy, to jesteście gdzie jesteście nie blokujcie nam możliwości rozwoju. to Chamstwo! bez przesady!

Paul
Paul
10 miesięcy 16 dni temu

moment! dleczgo Wińskoa nie Chocianów. Bez przesady. My bardziej tego potrzebujemy w Chocianowie. to jest jakas pogarda obywatelska polkowice a chcoianów? Chocianów to nawet nie daleki ubogi kuzyn to jakis zapomniaty paź, bękart. bez przesady!

TIM
TIM
10 miesięcy 16 dni temu

W Scinawie i ościennych wioskach nie ma gazu a co dopiero w Rakowie

brawo sąsiedzi!
brawo sąsiedzi!
10 miesięcy 16 dni temu
mieszkam w Rakowie, gmina Chocianów. U nas to jest tragedia. Powiat polkowicki wogóle chyba nie wie o istnieniu mojej wsi. Ludzie nie rozumieja ze polkowice to bogate miasto gdzie jest VW , CCC , Sitech , Sanden etc. a powiat? to jest jakiś koszmar. ani ja ani mój kuzyn z Parchowa nie mamy gazu i kanalizacji. Wyobraźcie sobie , że wode mam ze studni, normalnie mam pompe glębinową i wode taka jaka jest w glebie, moje dzieci myją w niej zęby. grzeje ją na kuchence z węgla. nie ma też kanalizacji, dla córek i zony mam ubikacje szambo, sam chodze,… Czytaj więcej »
Chcemy do Lubina
Chcemy do Lubina
10 miesięcy 16 dni temu

Ja mieszkam w Ogrodzisku,nie ma u nas ani gazu ani kanalizacji ani ASFALTU. Błoto po kolana, auta caly czas brudne. A mamy niby 21 wiek…

Afd
Afd
10 miesięcy 16 dni temu

Winsko maw tym interes,Ale jaki niby ma Powiat Lubińska, żeby przyłączyć biedna gminę, gdzie w nim same bogate. Żeby dodowac ich. Nie Niech zrobią najpierw porządek w tych gminach co już są szczególnie z drogami powiatowymi, z których wiele to tragedia

januszek
januszek
10 miesięcy 16 dni temu

Bardzo dobry pomysł, ale tutaj potrzebny pilnie nowy most w Ścinawie.

NON
NON
10 miesięcy 16 dni temu

A to ciekawe. Wszak prezydent Raczyński walczył z mostem nad Odrą koło Radoszyc.

meloman
meloman
10 miesięcy 16 dni temu

Cieszy, że tyle ludzi chce się uczyć grać na saksofonie ! To trudny instrument i nauka trwa czasami nawet 20 lat ! Pytanie tylko, czy orkiestra z Wińska też gra unisono ?

uczeń wierszoklety
uczeń wierszoklety
10 miesięcy 16 dni temu

Ja tam bym przyłączył,
wińsko dobry trunek,
dla ratusza będzie,
pyszny ekwipunek.
Łykniem kilka łyków
odwaga zagości,
saksofon nam zagra
dla wspaniałych gości.

uczeń wierszoklety
uczeń wierszoklety
10 miesięcy 16 dni temu

Fałsz jest czy to prawda
czy ludzka obłuda
że niektórzy radni
widzą w PISie cuda?
Pozmieniają barwy
niczym chorągiewki
grunt ze wpadnie kasa
do własnej sakiewki.

:)
:)
10 miesięcy 15 dni temu

a kto to tak ładnie minusuje? Czyżby sami niepo-Radni?

wpDiscuz