Generał z wykładem i wystawą w Lubinie

1

Mirosław Różański, generał broni Wojska Polskiego, prezes Fundacji Rozwoju i Bezpieczeństwa Stratpoints gościł dzisiaj w ratuszu. Przyjechał do Lubina z wykładem dla młodzieży i wystawą dla mieszkańców.

Fot. Konrad Dąbkiewicz

Od wtorku, 24 kwietnia na lubińskim rynku można oglądać wystawę pt. „Weterani niepodległości 1918-2018”. Prezentuje ona polskich weteranów wojennych, uczestniczących w misjach w i poza granicami naszego kraju. To pozycja obowiązkowa dla tych, którzy chcieliby się dowiedzieć się jak ciężką i niebezpieczną pracę wykonują żołnierze.

– Celem wystawy jest pokazanie prawdziwego obrazu weteranów. Chcielibyśmy uświadomić społeczeństwu, że weterani to nie tylko roszczeniowa grupa podstarzałych inwalidów, którzy umieją strzelać. Szeregi weteranów zasila wielu wybitnych ludzi – często to wykształceni inżynierowie – tłumaczy gen. Mirosław Różański.

Organizatorami przedsięwzięcia jest Fundacja Rozwoju i Bezpieczeństwa Stratpoint w porozumieniu z Galerią Wzgórze Zamkowe. Rano w ratuszu odbył się wykład, na którym generał przybliżał młodzieży temat weteranów, kombatantów i żołnierzy. Po wykładzie Różański zaprosił młodzież na rynek i dokładnie opowiadał o ekspozycji.

– Sama z siebie nigdy bym się tematem nie zainteresowała, ale generał opowiadał bardzo ciekawie. Z chęcią wysłuchałyśmy wykładu i obejrzałyśmy wystawę – mówią Weronika i Kornelia z I LO. – Generał przede wszystkim podkreślał, że wszyscy weterani zasługują na szacunek i uznanie. Taka nauka jest o wiele ciekawsza niż siedzenie na lekcjach – dodają inni uczniowie.

Wystawa ma ścisły związek z obchodami stulecia odzyskania niepodległości, którą świętujemy w tym roku. – Dla Lubina jest to rzadka sytuacja, by dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, prawa ręka prezydenta zjawiał się w naszym mieście i opowiadał tyle ciekawostek. Wystawa jeździ po całej Polsce, ma się też ukazać w Brukseli, to duże wyróżnienie dla Lubina – mówi prezydent Lubina, Robert Raczyński.

Ekspozycja jest również inauguracją dnia weterana, który obchodzony jest 1 września.

Mirosław Różański jest również prezesem fundacji wspierającej weteranów. – Zadaniem naszej fundacji Stratpoint jest przede wszystkim motywowanie, mobilizowanie i wspieranie polskich weteranów – tłumaczy prezes.

– Generał zwrócił nam uwagę na wiele aspektów, na które sam bym pominął. Zaciekawiło mnie to, że jedną z ważniejszych spraw na misjach są dzieci. O nie zawsze należy dbać i trzeba być wrażliwym na ich potrzeby – opowiada Kacper z I LO.

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość