Generał z wykładem i wystawą w Lubinie

Mirosław Różański, generał broni Wojska Polskiego, prezes Fundacji Rozwoju i Bezpieczeństwa Stratpoints gościł dzisiaj w ratuszu. Przyjechał do Lubina z wykładem dla młodzieży i wystawą dla mieszkańców.

Fot. Konrad Dąbkiewicz

Od wtorku, 24 kwietnia na lubińskim rynku można oglądać wystawę pt. „Weterani niepodległości 1918-2018”. Prezentuje ona polskich weteranów wojennych, uczestniczących w misjach w i poza granicami naszego kraju. To pozycja obowiązkowa dla tych, którzy chcieliby się dowiedzieć się jak ciężką i niebezpieczną pracę wykonują żołnierze.

– Celem wystawy jest pokazanie prawdziwego obrazu weteranów. Chcielibyśmy uświadomić społeczeństwu, że weterani to nie tylko roszczeniowa grupa podstarzałych inwalidów, którzy umieją strzelać. Szeregi weteranów zasila wielu wybitnych ludzi – często to wykształceni inżynierowie – tłumaczy gen. Mirosław Różański.

Organizatorami przedsięwzięcia jest Fundacja Rozwoju i Bezpieczeństwa Stratpoint w porozumieniu z Galerią Wzgórze Zamkowe. Rano w ratuszu odbył się wykład, na którym generał przybliżał młodzieży temat weteranów, kombatantów i żołnierzy. Po wykładzie Różański zaprosił młodzież na rynek i dokładnie opowiadał o ekspozycji.

– Sama z siebie nigdy bym się tematem nie zainteresowała, ale generał opowiadał bardzo ciekawie. Z chęcią wysłuchałyśmy wykładu i obejrzałyśmy wystawę – mówią Weronika i Kornelia z I LO. – Generał przede wszystkim podkreślał, że wszyscy weterani zasługują na szacunek i uznanie. Taka nauka jest o wiele ciekawsza niż siedzenie na lekcjach – dodają inni uczniowie.

Wystawa ma ścisły związek z obchodami stulecia odzyskania niepodległości, którą świętujemy w tym roku. – Dla Lubina jest to rzadka sytuacja, by dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, prawa ręka prezydenta zjawiał się w naszym mieście i opowiadał tyle ciekawostek. Wystawa jeździ po całej Polsce, ma się też ukazać w Brukseli, to duże wyróżnienie dla Lubina – mówi prezydent Lubina, Robert Raczyński.

Ekspozycja jest również inauguracją dnia weterana, który obchodzony jest 1 września.

Mirosław Różański jest również prezesem fundacji wspierającej weteranów. – Zadaniem naszej fundacji Stratpoint jest przede wszystkim motywowanie, mobilizowanie i wspieranie polskich weteranów – tłumaczy prezes.

– Generał zwrócił nam uwagę na wiele aspektów, na które sam bym pominął. Zaciekawiło mnie to, że jedną z ważniejszych spraw na misjach są dzieci. O nie zawsze należy dbać i trzeba być wrażliwym na ich potrzeby – opowiada Kacper z I LO.

Dodaj komentarz

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Cham
Cham
8 miesięcy 20 dni temu

Widzę usunięto mój komentarz więc powtórzę to jeszcze raz.. A więc kRRólu wypier*alaj z tego miasta a nie nabijasz punkty ganiając młodzież!

Koza
Koza
8 miesięcy 21 dni temu

Na pewno było nardzo ciekawie. Bardzo fajna inicjatywa o dużym walorze edukacyjnym. W pełni popieram.

do Kolo
do Kolo
8 miesięcy 21 dni temu

faktycznie w wywodzie Pana Kolo wyczuwa się nadmierny brak snu, hahahha

song
song
8 miesięcy 21 dni temu

do Pana Kolo: „Jesteś Pan bardziej polityczny niż polityka”

misiek
misiek
8 miesięcy 21 dni temu

Prawicowa dziennikarka atakuje gen. Różańskiego. „Lech Kaczyński wyrzucił cię na śmietnik”
Wpis zamieszczony na Twitterze przez byłego dowódcę generalnego rodzajów sił zbrojnych zdenerwował Ewę Stankiewicz. Dziennikarka nazwała gen. Różańskiego „obcym”. I nie zraziła jej riposta wojskowego.robert teraz wiadomo z kim ty sympatyzujesz jeszcze biedną młodzież wciągasz w swoje polityczne bagno.

ja
ja
8 miesięcy 21 dni temu

Ewa Stankiewicz, to pani,która należy do oszołomów wierzących w zamach smoleński. Jest założycielką Stowarzyszenia 2010,czyli grupy osób owładniętych ideologią zamachu. Ja Tobie kolego polecam obejrzeć, jak prof. Wolniewicz bez pardonu ośmiesza Pania Stankiewicz( można obejrzeć na Youtubie). A Generał w odpowiedzi na tt sprowadził tą panią na ziemię. Cały twitter miał z niej polewkę wtedy.

klara
klara
8 miesięcy 21 dni temu

a ja chcę więcej takich generałów i zniesienia podatku!

GORNIK
GORNIK
8 miesięcy 21 dni temu

PIS PODATKU NIE ZNIESIE ALE NAZYWA PRZYJAZD GENERAŁA (W OBRAŹLIWY SPOSÓB) KAMPANIJNĄ SZOPKĘ…. W TAKIM RAZIE JA NA NIECH ZAGŁOSUJĘ BO OBY JAK NAJWIĘCEJ TAKICH INICJATYW A MARNI KRYTYKANCI NIECH TAK DALEJ ROBIĄ TO JUŻ NIKT, JA TEŻ , NA PIS-OWSKIE OBIECANKI SIĘ NIE NABIORĄ!

ZADZIWIONY
ZADZIWIONY
8 miesięcy 21 dni temu

niech mi ktoś wytłumaczy, dlaczego tyle krytyki wobec fajnego skądinąd wydarzenia, o co chodzi?!

do kod stop
do kod stop
8 miesięcy 21 dni temu

ty się nie kompromituj, koleś który był przeciwko przekopaniu Mierzei Wiślanej i dowódca armii za czasów junty PO to na pewno dobry wzór dla młodzieży …..ciekawe co WSIowy kombinują, młodzi się już poznali na kukizie to pewnie już czas im zrobić nowego saksofoniste15

Donek
Donek
8 miesięcy 21 dni temu

To może Ojca Dyrektora powinni zaprosić czy może posłankę Pawłowicz jako wzór właściwej postawy moralnej? A może Macierewicza? On był za junty PiS.

harcerz
harcerz
8 miesięcy 21 dni temu

To dobrze że 1 wrześnie za jakiś czas będzie kojarzył się z czymś innym niż tylko wybuch wojny czy początek roku szkolnego …. Dzień Weterana – może i „mocno amerykański” ale dlaczego nie, skoro w Polsce mamy ich także !!! Pozdrawiam

WSZ
WSZ
8 miesięcy 21 dni temu

O widzę, że kRRól ma pełne gacie przed wyborami skoro już w ramach kampanii wyborczej ściąga do Lubina kolegę (znają się od lat) – generała – by mu pomógł wygrać batalię wyborczą. Idę o zakład, że sprzęt do Parku Leśnego też mu generał ma załatwić.

Sandra
Sandra
8 miesięcy 21 dni temu

Byłam na spotkaniu i było bardzo ciekawie. Dziwią mnie negatywne komentarze ludzi którzy nie mają pojęcia i próbują wykorzystać to wydarzenie politycznie.

pułkownik
pułkownik
8 miesięcy 21 dni temu

Pan Generał Różański – merytorycznie klasa, fachowiec pierwszego sortu! Szacunek!

Jarek
Jarek
8 miesięcy 21 dni temu

Zgadzam się. Byłem na spotkaniu. Nie we wszystkim się 100proc. zgadzam, ale na pewno warto było posłuchać.

rodzic
rodzic
8 miesięcy 21 dni temu

historia w programie nauczania słabo stoi, ubolewam, więc ukłon dla pomysłodawców

40to latek
40to latek
8 miesięcy 21 dni temu

Pamiętam, że jak byłem w szkole średniej i na studiach zawsze starałem się uczestniczyć we wszelkich spotkaniach politycznych i to bez względu na to czy daną opcję polityczną popierałem czy też nie. Pamiętam spotkania z Korwin-Mikke, Schetyną, Protasiewiczem, Kurskim, Olszewskim, itp. Wszystkie spotkania coś wnosiły pomimo tego że raczej nieczęsto identyfikowałem się i przyjmowałem punkt widzenia gościa spotkania. Dlatego zawsze gorąco popierać będę wszelkie tego rodzaju inicjatywy. Każdemu należy dać szansę się wypowiedzieć, a słuchacze zdecydują czy się z danym poglądem zgadzają czy też nie. Przecież klient nie spotkał się z przedszkolakami.

ja
ja
8 miesięcy 21 dni temu

Spotkania z Korwinem, to raczej cyrk na kółkach. Przyjdź obejrzyj oszołoma i pośmiej się do rozpuku 🙂

Kod stop
Kod stop
8 miesięcy 21 dni temu

Nie rozumiem krytyki na tym forum. Nieprzeciętny koleś (generał) podzielił się swoim życiowym doświadczeniem z młodymi ludźmi. I co w tym złego że młodzi ludzie poszerzyli swoje myślowe horyzonty. Apel do krytykujących. Nie kompromitujcie się.

olo
olo
8 miesięcy 21 dni temu

Co ma wspólnego kampania wyborcza z wykładem generała Różańskiego?????!!!!!!! Nie mam pojęcia! świetny pomysł!

General Motors
General Motors
8 miesięcy 21 dni temu

Sprzedam pancernego Passata T-41 mało śmigany brał udział w bitwie z obronie Małomic i okolic !!! Info na priv.

Aluga
Aluga
8 miesięcy 21 dni temu

nikt nikogo nie zmusza do udziału w takich spotkaniach…. młodzi ludzie nie są tacy głupi jak wam się wydaje… pozdrawiam młodzież 🙂 bądźcie mądrzy w waszych wyborach…

Andrzej
Andrzej
8 miesięcy 21 dni temu

Niech mi ktoś wytłumaczy dlaczego tak dużo się dzieje w ostatnich tygodniach u nas w mieście?
I pytanie drugie: Czy można robić wybory u nas częściej, np co roku? 🙂

Plutonowy Albin
Plutonowy Albin
8 miesięcy 21 dni temu

A ja myślałem że w stolicy Polskiej Miedzi będą kręcić nowego Killera poza tym też myślałem że to emerytowany naczelny antyterrorysta Jurek Dziewulski ale patrzę nie kojarzę gościa to musi być chyba jakiś ochroniarz z Biedry albo Tesco.

Lubinianin
Lubinianin
8 miesięcy 21 dni temu

Myślę że bardzo ciekawe doświadczenie dla młodzieży spotkać się z kimś takim jak generał Różański. Oby więcej takich imprez.

Mietek
Mietek
8 miesięcy 21 dni temu

Niech się Pan Panie Prezydencie buractwem nie przejmuje. Cokolwiek by Pan nie zrobił to i tak będą szczekać bo taka ich rola. Zawsze powiedzą że to element kampanii. Niech Pan po prostu robi swoje. Pozdrawiam.

Rocky
Rocky
8 miesięcy 21 dni temu

Jest takie miejsce w Lubinie i to jedyne gdzie:sztuka wykład wystawa historia śpiew taniec rozrywka odpoczynek integracja znajdą tu swój czas i moment bo dusza i klimat tego miejsca są wyjątkowe potrzeby też,,a wolność o którą tak walczono czuje się w każdym miejscu tego rynku ba nawet dalej.A może by tak jakiś wykładzik i wystawę o smrodzie warszawskim i dojeniu wszystkiego co się tylko nadawało + węże Rostaka – tak dla przestrogi,,

Jadwiga
Jadwiga
8 miesięcy 22 dni temu

Bardzo fajna inicjatywa. Dobrze żeby młodzież wypracowywały w sobie postawy patriotyczne. Brawa dla organizatorów za pomysł i jego realizację.

Kolo
Kolo
8 miesięcy 22 dni temu
Ku*rwa co się dzieje z tym Lubinem zwłaszcza z młodzieżą że zmuszona jest do brania udziału w tych szopkach, brakuje jeszcze żeby jeszcze BOR zawitał do Lubina a młodzież w bluzach ONR i transparenty śmierć wrogom włoszczyzny w tym płonące pochodnie i marsz w stronę miejscowych kebabow żeby wykurzyć tych ciężko pracujących 24h obcokrajowców którzy płacą podatki i to wysokie, jeżeli drodzy uczniowie chcecie 5 z wosu to zajmijcie się faktycznie nauka a nie zwalnianiem się z lekcji i dać robić sobie z mózgu sokowirówki, faktycznie lepsza była informacja o plonacym czajniku na pawiej bo czajnik akurat jest apolityczny niby… Czytaj więcej »
African Corps
African Corps
8 miesięcy 22 dni temu

Ale zainteresowanie po waflu !!!.Paru opłaconych łebków aby robili jako tło !!! Wybory tuż tuż !!! Poza tym jaki generał ? Przyjaciel anty Polskich mord.Ale z naszego miasteczka przyszło zaproszenie na tą maskaradę więc trzeba było z tego skorzystać.Poza tym niebawem patrioci Lubińscy na pokaz pokarzą na naszym pięknym ryneczku flagę Polski na którą plują !!! Psy szczekają a karawana jedzie dalej !!!

Autsajder
Autsajder
8 miesięcy 21 dni temu

African Corps, a to dlaczego meli by karać polską flagę na rynku?

Jan
Jan
8 miesięcy 22 dni temu

Kampania wyborcza trwa w najlepsze !!! Robienie gów..a z mózgów tych młodych ludzi to jednak jest chory pomysł !!! Wstyd i żenada !!!

bronko bul ze WSI
bronko bul ze WSI
8 miesięcy 22 dni temu

już tylko szoguna tam brakuje że by małolatom UBecka propagandę wciskać

Hayer
Hayer
8 miesięcy 22 dni temu

„To pozycja obowiązkowa dla tych, którzy CHCIELIBY SIĘ DOWIEDZIEĆ SIĘ jak ciężką i niebezpieczną pracę wykonują żołnierze”. Bez komentarza..

górnik
górnik
8 miesięcy 22 dni temu

RozKODował się nam prezydent z różanym jenerałem… Wybory trza bić pianę…

hehehe
hehehe
8 miesięcy 22 dni temu

Cyt „To pozycja obowiązkowa dla tych, którzy chcieliby się dowiedzieć się jak ciężką i niebezpieczną pracę wykonują żołnierze.” koniec cyt. Do informacji szanownej redakcji.. to nie praca, to służba. Każdy kto szanuje żołnierzy powinien znać to podstawowe pojęcie 🙂

czepiasz się
czepiasz się
8 miesięcy 21 dni temu

czepiasz się szczegółów

Kiko
Kiko
8 miesięcy 22 dni temu

Jedno nie wyklucza drugiego

wpDiscuz