Gdzie żyje się najtaniej? Zobaczcie ranking

6

Lubin zajął 80. miejsce w ogólnopolskim rankingu „Wydatki mieszkańców na usługi komunalne”. To najlepszy wynik spośród powiatowych miast Zagłębia Miedziowego. Przeciętna lubińska rodzina wydaje mniej niż wynosi średnia wojewódzka i ogólnopolska.

Ranking „Wydatki mieszkańców na usługi komunalne” opracowała firma doradcza Curulis, specjalizująca się w obsłudze samorządów. Jej eksperci przeanalizowali 339 miast powiatowych. Liderem rankingu zostały Kozienice z wynikiem nieco przekraczającym 1,3 tys. zł, natomiast najniżej uplasowały się Tarnowskie Góry, gdzie łączne wydatki na usługi komunalne w skali roku przekroczyły 3,9 tys. zł.

– Wydatki komunalne obciążają budżety rodzinne na poziomie od 1,3 tys. do blisko 4 tys. zł w skali roku. Mówimy tutaj o przeciętnej czteroosobowej rodzinie w modelu 2+2. Ponosi ona określone wydatki na wodę, ścieki, podatek od nieruchomości, komunikację publiczną, opłaty za odbiór odpadów, a także na strefy płatnego parkowania. Pod tym kątem zbadaliśmy miasta powiatowe i określiliśmy szacunkowo, jak statystycznie rozkłada się taka zależność – mówi Hubert Goska, główny ekonomista w Curulis – Doradztwo Samorządowe.

Średnia krajowa w rankingu to 2 764,06 zł.

Ogólnopolska klasyfikacja pokazała, że jeśli chodzi o subregion legnicki, to w najlepszej sytuacji są mieszkańcy Jawora (miejsce 5.) – tu przeciętna rodzina musi wydać na opłaty 1 655,94 zł rocznie. Powody do zadowolenia mogą mieć też lubinianie (2 442,98 zł). Roczny koszt – wyraźnie niższy od krajowej i wojewódzkiej średniej – plasuje Lubin na 80. miejscu rankingu.

Podobnie jest w sąsiednich Polkowicach, gdzie opłaty wynoszą 2 466,18 zł rocznie (miejsce 85.). Drożej jest już za to w Głogowie (2 756,19 zł, 170. miejsce) i Legnicy (2 982,51 zł, 229. miejsce). Najwięcej w naszym subregionie wydają na komunalne opłaty złotoryjanie – aż 3 493,88 zł, co daje Złotoryi dopiero 314. pozycję w zestawieniu.

Z analizy ekspertów Curulis wynika, że Polacy najwięcej wydają na wodę i ścieki (średnio 47 proc, opłat), komunikację publiczną (31 proc.) i wywóz odpadów (18 proc.). Pokrywa się to z wynikami naszych miast powiatowych: Jawor, Lubin i Polkowice łączy jedno: we wszystkich tych miastach funkcjonuje bezpłatna komunikacja autobusowa.

Cały raport można pobrać tutaj.

źródło: Regionfan.pl

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość