Gdzie żyje się najtaniej? Zobaczcie ranking

Lubin zajął 80. miejsce w ogólnopolskim rankingu „Wydatki mieszkańców na usługi komunalne”. To najlepszy wynik spośród powiatowych miast Zagłębia Miedziowego. Przeciętna lubińska rodzina wydaje mniej niż wynosi średnia wojewódzka i ogólnopolska.

Ranking „Wydatki mieszkańców na usługi komunalne” opracowała firma doradcza Curulis, specjalizująca się w obsłudze samorządów. Jej eksperci przeanalizowali 339 miast powiatowych. Liderem rankingu zostały Kozienice z wynikiem nieco przekraczającym 1,3 tys. zł, natomiast najniżej uplasowały się Tarnowskie Góry, gdzie łączne wydatki na usługi komunalne w skali roku przekroczyły 3,9 tys. zł.

– Wydatki komunalne obciążają budżety rodzinne na poziomie od 1,3 tys. do blisko 4 tys. zł w skali roku. Mówimy tutaj o przeciętnej czteroosobowej rodzinie w modelu 2+2. Ponosi ona określone wydatki na wodę, ścieki, podatek od nieruchomości, komunikację publiczną, opłaty za odbiór odpadów, a także na strefy płatnego parkowania. Pod tym kątem zbadaliśmy miasta powiatowe i określiliśmy szacunkowo, jak statystycznie rozkłada się taka zależność – mówi Hubert Goska, główny ekonomista w Curulis – Doradztwo Samorządowe.

Średnia krajowa w rankingu to 2 764,06 zł.

Ogólnopolska klasyfikacja pokazała, że jeśli chodzi o subregion legnicki, to w najlepszej sytuacji są mieszkańcy Jawora (miejsce 5.) – tu przeciętna rodzina musi wydać na opłaty 1 655,94 zł rocznie. Powody do zadowolenia mogą mieć też lubinianie (2 442,98 zł). Roczny koszt – wyraźnie niższy od krajowej i wojewódzkiej średniej – plasuje Lubin na 80. miejscu rankingu.

Podobnie jest w sąsiednich Polkowicach, gdzie opłaty wynoszą 2 466,18 zł rocznie (miejsce 85.). Drożej jest już za to w Głogowie (2 756,19 zł, 170. miejsce) i Legnicy (2 982,51 zł, 229. miejsce). Najwięcej w naszym subregionie wydają na komunalne opłaty złotoryjanie – aż 3 493,88 zł, co daje Złotoryi dopiero 314. pozycję w zestawieniu.

Z analizy ekspertów Curulis wynika, że Polacy najwięcej wydają na wodę i ścieki (średnio 47 proc, opłat), komunikację publiczną (31 proc.) i wywóz odpadów (18 proc.). Pokrywa się to z wynikami naszych miast powiatowych: Jawor, Lubin i Polkowice łączy jedno: we wszystkich tych miastach funkcjonuje bezpłatna komunikacja autobusowa.

Cały raport można pobrać tutaj.

źródło: Regionfan.pl

Dodaj komentarz

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Halyna
Halyna
4 miesięcy 27 dni temu

A może napiszecie gdzie się najbardziej dziaduje w naszym regionie ? Bo sitwa ma się bardzo dobrze.

on
on
4 miesięcy 26 dni temu

Ja wiem gdzie. W Lubinie.Jedno z najbiedniejszych miast w Polsce. Kupa nędzarzy, biedaków i starych dziadów. Ale jak przyjdzie pan Kubów, to wszystko się zmieni na lepsze.

Alojzy
Alojzy
4 miesięcy 28 dni temu

Ceny wody są cenami różnymi w wielu powodów w gminach. Ale miło , że Miasto Lublin PREZENTUJE SIĘ WSPANIALE.

Alojzy kadzisz
Alojzy kadzisz
4 miesięcy 28 dni temu

Podaj proszę te powody. Gdzie się prezentuje wspaniale? W stwarzanych nowych miejscach pracy? Czy w rankingu zarobków w miejskich spółkach?

ksiegowy
ksiegowy
4 miesięcy 28 dni temu

Chyba o dwa grosze,przecież cos będzie musiał odprowadzać dla Jaroslawa.

RRtbs
RRtbs
4 miesięcy 28 dni temu

Już juz szukaj teorii spiskowych, żałosny człowieku. Z kieszeni Ci zabiorą 🙂 jeśli zarządzasz spółkami miejskimi to tak, to będzie z Twoich pieniędzy, bo nie będziesz ich tyle brał za to figurowanie w zarządach. Skoro podpisujesz się jako księgowy, to może wiesz gdzie jest ten milion wyprowadzony z rtbs, spod nosa pana prezesa sekretarza chyba już z 6 lat temu? Gdzie jest ta kasa? Czy dlatego rtbs podnosił jakis czas temu swoje koszty zarządzania wspólnotom mieszkaniowym? Gdzie są te pieniądze???

zuza
zuza
4 miesięcy 28 dni temu

Skoro KaKa obiecał, to PIS da!

Rocky
Rocky
4 miesięcy 28 dni temu

A co to bogatych obchodzi że taniocha czy drożyzna czy smród leci ważne że kasiora pachnie i jest łatwo dostepna,,nic nie trwa wiecznie Patrz Wa-wa jaki smród wyłazi a jeszcze nie tak dawno w Las Vegas rządzili teraz tylko marzenia POzostały + kwik walenie i rycząca konstytucja,,

Dołowy
Dołowy
4 miesięcy 28 dni temu

Masz rację, skaczą że stołka na stołek i upychaja kasę po kieszeniach bo nic nie trwa wiecznie. „Ciemnemu ludowi” rzucili 500+ niech sie cieszy ale ceny tak wywindowali, że zabrali 1000. W Wa-wie Jaki smród się pojawił i łazi po tym pięknym mieście.

prognostyk
prognostyk
4 miesięcy 29 dni temu

Klubów obniży cenę wody o całe 10 groszy, ale nikt mu nie zarzucił, że nie dotrzymał obietnicy…

jan
jan
4 miesięcy 29 dni temu

Pewnie to jest zasługa Kubowa:))))

jancio
jancio
4 miesięcy 29 dni temu

A będzie jeszcze lepiej oby tylko pis pogonić:))))

Jan
Jan
4 miesięcy 29 dni temu

Tęskno Ci za czasami, gdzie żyło się lepiej swoim. Nie możesz już kombinować i kręcić lewizny na żywca, że tak tęsknisz za państwem teoretycznym? Ch., D., Kamieni kupa – Twój świat.

Bbbbbbbbedzie lepiej
Bbbbbbbbedzie lepiej
4 miesięcy 29 dni temu

A do Jawora nam daleko!!!! Na pewno będzie lepiej tylko trzeba dobrze zagłosować na wyborach!!!! To już niedługo o pamiętajcie wszyscy smród się nigdy nie skończy!!!!! Chyba że wybierzecie lepiej!!!!!!

Maria
Maria
4 miesięcy 29 dni temu

2142,98 tyle będzie ją jedną rodzinę jeśli wygra Pan Kubów i zostanie prezydentem bo będziem. Mniej płacić za wodę:)) powodzenia Panie Kubów , trzymam kciuki!!!!!

Magda
Magda
4 miesięcy 29 dni temu

do AAA
BEZCZELNOŚĆ. Wg ciebie jeśli ktoś myśli to jest pijakiem?

Józek Goebbe...ls
Józek Goebbe...ls
4 miesięcy 29 dni temu

Brawo! Brawo! Moja szkoła!

LXX
LXX
4 miesięcy 29 dni temu

Ciągle czytam jak droga jest woda, jak źle co poniektórym żyje się w naszym lubinie. I się zastanawiam czy to oni, ci niezadowoleni, sfrustrowani zostawiają gdzie się da puste butelki po wódeczce, po wypitym piwku a kałcja to 0,59zł.czyli są bogaci,wyrzucają swoje pieniądze lub g.łupi i zawsze będą biedni bo tak już mają.

Geniusz
Geniusz
4 miesięcy 29 dni temu

Zawsze można płacić mniej a Pan Kubów obiecuję obniżyć rachunki o 300 zł – kto da więcej????? Ach zapomniałem przecież masz obecny Prezydent to tylko koncerty umie organizować i myśli że ciemny lud to kupi!!!! Wstyd

maja
maja
4 miesięcy 29 dni temu

Ciemny lud kupi obniżenie rachunków o 300pln

Gucio
Gucio
4 miesięcy 29 dni temu

Wy bez obrażania to nie wytrzymujecie długo. Pogarda do ludzi widać na porządku dziennym. Oby ten jak to nazwalaś ciemny lud i reszta nazywana przez jego wysokość radnego gamoniami, wysłali Ciebie i Twoich guru na śmietnik lubińskiej historii. Całkiem już odlecieliscie. Skowyt słychać, bo przyspawani do koryta obudzili się z ręką w nocniku i myślą, że festynami i kiełbasą wyborczą spowodują, że ludzie znowu ich wybiorą. Naiwniacy.

Majka
Majka
4 miesięcy 29 dni temu

Czy Lubin pl choć jednego artykułu niemoże napisać rzetelnie. Oszuści ciekawe ile kaski dostali za te brednie.

picolog
picolog
4 miesięcy 29 dni temu

Oj, oj, oj, niech żyje propaganda, bajer, pic i imprezka. Jednym słowem styl „pawia, narcyza” Raczyńskiego. A jak jest w Lubinie, to każdy mieszkaniec chyba wie najlepiej i po raz kolejny chyba się nie da nabić w butelkę :-))))

Polne
Polne
4 miesięcy 29 dni temu

Cały dzień – całą dobę – PROPAGANDA ! Lubin.pl równacie do najlepszych ! 😀

abc
abc
4 miesięcy 29 dni temu

Gdy lubinianie zaczęli oszczedzać wodę, to dostali podwyżki, bo MPWiK nie wyrabiało finansowo. Dlatego trudno się dziwić, że mamy drogo. Taka jest polityka MPWiK, żeby swoje dostać z kieszeni lubinian.

Józek
Józek
4 miesięcy 29 dni temu

Pisioraki już nie kombinujcie z tą ceną wody, rzekomym smrodem i wyszukiwaniem kolejnych dziur w całym.Smród to dopiero będzie, jak się tu spotkamy po wyborach i okaże się że pan Raczyński, znów wygrał. A tak będzie, bo gdzie kogo spotkam, to mówi ze będzie głosował na niego.

Heniek
Heniek
4 miesięcy 29 dni temu

Na Komorowskiego też cały kraj głosował, 70% w pierwszej turze 🙂 wegetuj w swoim świecie i daj żyć reszcie mieszkańców.

Wnikliwy
Wnikliwy
4 miesięcy 29 dni temu
W tym zestawieniu, jak sami na końcu piszecie, brana pod uwagę jest również komunikacja miejska i tylko dzięki takiemu zabiegowi jestesmy poniżej średniej. Ciekawe, jakby wyglądał ten ranking bez komunikacji we wszystkich miastach. Przeciez komunikacja u nas została zrzucona na powiat i to, że nie ma biletów nie oznacza, że jest bezpłatna, bo płacimy za nią z budżetu. Porównywujcie się z miastami, gdzie komunikacja jest „darmowa”, czyli finansowana w inny sposób. Od takiego jawora jest 800zl drożej. Dążycie do stwierdzenia, że płacimy więcej za to i za tamto, bo jest „darmowa” komunikacja. Ale przecież komunikacją zajmuje się powiat, a spółkami… Czytaj więcej »
Anonimowo
Anonimowo
4 miesięcy 29 dni temu

Konkretnie i na temat..

Romanov Kozlovsky
Romanov Kozlovsky
4 miesięcy 29 dni temu

A gdzie porównanie zarobków Prezesów Spółek komunalnych ??
Gdzie zestawienie rekordzistów zatrudnionych na etatach w Zarządach , Urzędach i Radach Nadzorczych?!
Wtedy by się fajnie czytało.
Może też wisienka na torcie w postaci informacji w których RTBS ach wprowadzono pieniądze ?

Magda
Magda
4 miesięcy 29 dni temu

No tak woda i ścieki tak drogie, że oszczędzamy. Słyszałam, że renciści kąpią się dwa razy w tygodniu bo ich nie stać na wodę. Ale suma sumarum wydają mniej i statystycznie jest taniej niż w innych miastach

Ja
Ja
4 miesięcy 28 dni temu

Jak się kąpią dwa razy w tygodniu, to jest bardzo dobrze.Bo gdzie się taki rencista pobrudzi?
Ja się kąpię raz na dwa tygodnie i żyję.

abc
abc
4 miesięcy 29 dni temu

Żle Pani słyszała. Brudasy są niezaleznie od wieku.

Ile?
Ile?
4 miesięcy 29 dni temu

I wszyscy jeżdżą komunikacja, nikt w Lubinie samochodów nie używa. Wszyscy telepia się autobusami pół godziny jak nie lepiej w Ustronia na przylesie. Czy musimy przepłacać na jednych usługach, żeby inne były „darmowe”, choć finansowane z innego budżetu? Czy w miejskich spółkach zarządy muszą być tak rozpasane? Małe miejskie spółki a wynogrodzenia niczym w strategicznych dla bezpieczeństwa kraju obszarach. Zwykła manipulacja.

Misterioso
Misterioso
4 miesięcy 29 dni temu

Czyżby to element kampanii, żeby pokazać, że woda u nas nie jest droga? Nie chcemy płacić za pensje prezesów

wpDiscuz