Gdzie żyje się najtaniej? Zobaczcie ranking

Lubin zajął 80. miejsce w ogólnopolskim rankingu „Wydatki mieszkańców na usługi komunalne”. To najlepszy wynik spośród powiatowych miast Zagłębia Miedziowego. Przeciętna lubińska rodzina wydaje mniej niż wynosi średnia wojewódzka i ogólnopolska.

Ranking „Wydatki mieszkańców na usługi komunalne” opracowała firma doradcza Curulis, specjalizująca się w obsłudze samorządów. Jej eksperci przeanalizowali 339 miast powiatowych. Liderem rankingu zostały Kozienice z wynikiem nieco przekraczającym 1,3 tys. zł, natomiast najniżej uplasowały się Tarnowskie Góry, gdzie łączne wydatki na usługi komunalne w skali roku przekroczyły 3,9 tys. zł.

– Wydatki komunalne obciążają budżety rodzinne na poziomie od 1,3 tys. do blisko 4 tys. zł w skali roku. Mówimy tutaj o przeciętnej czteroosobowej rodzinie w modelu 2+2. Ponosi ona określone wydatki na wodę, ścieki, podatek od nieruchomości, komunikację publiczną, opłaty za odbiór odpadów, a także na strefy płatnego parkowania. Pod tym kątem zbadaliśmy miasta powiatowe i określiliśmy szacunkowo, jak statystycznie rozkłada się taka zależność – mówi Hubert Goska, główny ekonomista w Curulis – Doradztwo Samorządowe.

Średnia krajowa w rankingu to 2 764,06 zł.

Ogólnopolska klasyfikacja pokazała, że jeśli chodzi o subregion legnicki, to w najlepszej sytuacji są mieszkańcy Jawora (miejsce 5.) – tu przeciętna rodzina musi wydać na opłaty 1 655,94 zł rocznie. Powody do zadowolenia mogą mieć też lubinianie (2 442,98 zł). Roczny koszt – wyraźnie niższy od krajowej i wojewódzkiej średniej – plasuje Lubin na 80. miejscu rankingu.

Podobnie jest w sąsiednich Polkowicach, gdzie opłaty wynoszą 2 466,18 zł rocznie (miejsce 85.). Drożej jest już za to w Głogowie (2 756,19 zł, 170. miejsce) i Legnicy (2 982,51 zł, 229. miejsce). Najwięcej w naszym subregionie wydają na komunalne opłaty złotoryjanie – aż 3 493,88 zł, co daje Złotoryi dopiero 314. pozycję w zestawieniu.

Z analizy ekspertów Curulis wynika, że Polacy najwięcej wydają na wodę i ścieki (średnio 47 proc, opłat), komunikację publiczną (31 proc.) i wywóz odpadów (18 proc.). Pokrywa się to z wynikami naszych miast powiatowych: Jawor, Lubin i Polkowice łączy jedno: we wszystkich tych miastach funkcjonuje bezpłatna komunikacja autobusowa.

Cały raport można pobrać tutaj.

źródło: Regionfan.pl

Dodaj komentarz

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Halyna
Halyna
29 dni 13 godzin temu

A może napiszecie gdzie się najbardziej dziaduje w naszym regionie ? Bo sitwa ma się bardzo dobrze.

on
on
28 dni 20 godzin temu

Ja wiem gdzie. W Lubinie.Jedno z najbiedniejszych miast w Polsce. Kupa nędzarzy, biedaków i starych dziadów. Ale jak przyjdzie pan Kubów, to wszystko się zmieni na lepsze.

Alojzy
Alojzy
1 miesiąc 15 godzin temu

Ceny wody są cenami różnymi w wielu powodów w gminach. Ale miło , że Miasto Lublin PREZENTUJE SIĘ WSPANIALE.

Alojzy kadzisz
Alojzy kadzisz
1 miesiąc 15 godzin temu

Podaj proszę te powody. Gdzie się prezentuje wspaniale? W stwarzanych nowych miejscach pracy? Czy w rankingu zarobków w miejskich spółkach?

ksiegowy
ksiegowy
1 miesiąc 18 godzin temu

Chyba o dwa grosze,przecież cos będzie musiał odprowadzać dla Jaroslawa.

RRtbs
RRtbs
1 miesiąc 16 godzin temu

Już juz szukaj teorii spiskowych, żałosny człowieku. Z kieszeni Ci zabiorą 🙂 jeśli zarządzasz spółkami miejskimi to tak, to będzie z Twoich pieniędzy, bo nie będziesz ich tyle brał za to figurowanie w zarządach. Skoro podpisujesz się jako księgowy, to może wiesz gdzie jest ten milion wyprowadzony z rtbs, spod nosa pana prezesa sekretarza chyba już z 6 lat temu? Gdzie jest ta kasa? Czy dlatego rtbs podnosił jakis czas temu swoje koszty zarządzania wspólnotom mieszkaniowym? Gdzie są te pieniądze???

zuza
zuza
1 miesiąc 17 godzin temu

Skoro KaKa obiecał, to PIS da!

Rocky
Rocky
1 miesiąc 18 godzin temu

A co to bogatych obchodzi że taniocha czy drożyzna czy smród leci ważne że kasiora pachnie i jest łatwo dostepna,,nic nie trwa wiecznie Patrz Wa-wa jaki smród wyłazi a jeszcze nie tak dawno w Las Vegas rządzili teraz tylko marzenia POzostały + kwik walenie i rycząca konstytucja,,

Dołowy
Dołowy
1 miesiąc 17 godzin temu

Masz rację, skaczą że stołka na stołek i upychaja kasę po kieszeniach bo nic nie trwa wiecznie. „Ciemnemu ludowi” rzucili 500+ niech sie cieszy ale ceny tak wywindowali, że zabrali 1000. W Wa-wie Jaki smród się pojawił i łazi po tym pięknym mieście.

prognostyk
prognostyk
1 miesiąc 23 godzin temu

Klubów obniży cenę wody o całe 10 groszy, ale nikt mu nie zarzucił, że nie dotrzymał obietnicy…

jan
jan
1 miesiąc 1 dzień temu

Pewnie to jest zasługa Kubowa:))))

jancio
jancio
1 miesiąc 1 dzień temu

A będzie jeszcze lepiej oby tylko pis pogonić:))))

Jan
Jan
1 miesiąc 1 dzień temu

Tęskno Ci za czasami, gdzie żyło się lepiej swoim. Nie możesz już kombinować i kręcić lewizny na żywca, że tak tęsknisz za państwem teoretycznym? Ch., D., Kamieni kupa – Twój świat.

Bbbbbbbbedzie lepiej
Bbbbbbbbedzie lepiej
1 miesiąc 1 dzień temu

A do Jawora nam daleko!!!! Na pewno będzie lepiej tylko trzeba dobrze zagłosować na wyborach!!!! To już niedługo o pamiętajcie wszyscy smród się nigdy nie skończy!!!!! Chyba że wybierzecie lepiej!!!!!!

Maria
Maria
1 miesiąc 1 dzień temu

2142,98 tyle będzie ją jedną rodzinę jeśli wygra Pan Kubów i zostanie prezydentem bo będziem. Mniej płacić za wodę:)) powodzenia Panie Kubów , trzymam kciuki!!!!!

Magda
Magda
1 miesiąc 1 dzień temu

do AAA
BEZCZELNOŚĆ. Wg ciebie jeśli ktoś myśli to jest pijakiem?

Józek Goebbe...ls
Józek Goebbe...ls
1 miesiąc 1 dzień temu

Brawo! Brawo! Moja szkoła!

LXX
LXX
1 miesiąc 1 dzień temu

Ciągle czytam jak droga jest woda, jak źle co poniektórym żyje się w naszym lubinie. I się zastanawiam czy to oni, ci niezadowoleni, sfrustrowani zostawiają gdzie się da puste butelki po wódeczce, po wypitym piwku a kałcja to 0,59zł.czyli są bogaci,wyrzucają swoje pieniądze lub g.łupi i zawsze będą biedni bo tak już mają.

Geniusz
Geniusz
1 miesiąc 1 dzień temu

Zawsze można płacić mniej a Pan Kubów obiecuję obniżyć rachunki o 300 zł – kto da więcej????? Ach zapomniałem przecież masz obecny Prezydent to tylko koncerty umie organizować i myśli że ciemny lud to kupi!!!! Wstyd

maja
maja
1 miesiąc 1 dzień temu

Ciemny lud kupi obniżenie rachunków o 300pln

Gucio
Gucio
1 miesiąc 1 dzień temu

Wy bez obrażania to nie wytrzymujecie długo. Pogarda do ludzi widać na porządku dziennym. Oby ten jak to nazwalaś ciemny lud i reszta nazywana przez jego wysokość radnego gamoniami, wysłali Ciebie i Twoich guru na śmietnik lubińskiej historii. Całkiem już odlecieliscie. Skowyt słychać, bo przyspawani do koryta obudzili się z ręką w nocniku i myślą, że festynami i kiełbasą wyborczą spowodują, że ludzie znowu ich wybiorą. Naiwniacy.

Majka
Majka
1 miesiąc 1 dzień temu

Czy Lubin pl choć jednego artykułu niemoże napisać rzetelnie. Oszuści ciekawe ile kaski dostali za te brednie.

picolog
picolog
1 miesiąc 1 dzień temu

Oj, oj, oj, niech żyje propaganda, bajer, pic i imprezka. Jednym słowem styl „pawia, narcyza” Raczyńskiego. A jak jest w Lubinie, to każdy mieszkaniec chyba wie najlepiej i po raz kolejny chyba się nie da nabić w butelkę :-))))

Polne
Polne
1 miesiąc 1 dzień temu

Cały dzień – całą dobę – PROPAGANDA ! Lubin.pl równacie do najlepszych ! 😀

abc
abc
1 miesiąc 1 dzień temu

Gdy lubinianie zaczęli oszczedzać wodę, to dostali podwyżki, bo MPWiK nie wyrabiało finansowo. Dlatego trudno się dziwić, że mamy drogo. Taka jest polityka MPWiK, żeby swoje dostać z kieszeni lubinian.

Józek
Józek
1 miesiąc 1 dzień temu

Pisioraki już nie kombinujcie z tą ceną wody, rzekomym smrodem i wyszukiwaniem kolejnych dziur w całym.Smród to dopiero będzie, jak się tu spotkamy po wyborach i okaże się że pan Raczyński, znów wygrał. A tak będzie, bo gdzie kogo spotkam, to mówi ze będzie głosował na niego.

Heniek
Heniek
1 miesiąc 1 dzień temu

Na Komorowskiego też cały kraj głosował, 70% w pierwszej turze 🙂 wegetuj w swoim świecie i daj żyć reszcie mieszkańców.

Wnikliwy
Wnikliwy
1 miesiąc 1 dzień temu
W tym zestawieniu, jak sami na końcu piszecie, brana pod uwagę jest również komunikacja miejska i tylko dzięki takiemu zabiegowi jestesmy poniżej średniej. Ciekawe, jakby wyglądał ten ranking bez komunikacji we wszystkich miastach. Przeciez komunikacja u nas została zrzucona na powiat i to, że nie ma biletów nie oznacza, że jest bezpłatna, bo płacimy za nią z budżetu. Porównywujcie się z miastami, gdzie komunikacja jest „darmowa”, czyli finansowana w inny sposób. Od takiego jawora jest 800zl drożej. Dążycie do stwierdzenia, że płacimy więcej za to i za tamto, bo jest „darmowa” komunikacja. Ale przecież komunikacją zajmuje się powiat, a spółkami… Czytaj więcej »
Anonimowo
Anonimowo
1 miesiąc 1 dzień temu

Konkretnie i na temat..

Romanov Kozlovsky
Romanov Kozlovsky
1 miesiąc 1 dzień temu

A gdzie porównanie zarobków Prezesów Spółek komunalnych ??
Gdzie zestawienie rekordzistów zatrudnionych na etatach w Zarządach , Urzędach i Radach Nadzorczych?!
Wtedy by się fajnie czytało.
Może też wisienka na torcie w postaci informacji w których RTBS ach wprowadzono pieniądze ?

Magda
Magda
1 miesiąc 1 dzień temu

No tak woda i ścieki tak drogie, że oszczędzamy. Słyszałam, że renciści kąpią się dwa razy w tygodniu bo ich nie stać na wodę. Ale suma sumarum wydają mniej i statystycznie jest taniej niż w innych miastach

Ja
Ja
29 dni 21 godzin temu

Jak się kąpią dwa razy w tygodniu, to jest bardzo dobrze.Bo gdzie się taki rencista pobrudzi?
Ja się kąpię raz na dwa tygodnie i żyję.

abc
abc
1 miesiąc 1 dzień temu

Żle Pani słyszała. Brudasy są niezaleznie od wieku.

Ile?
Ile?
1 miesiąc 1 dzień temu

I wszyscy jeżdżą komunikacja, nikt w Lubinie samochodów nie używa. Wszyscy telepia się autobusami pół godziny jak nie lepiej w Ustronia na przylesie. Czy musimy przepłacać na jednych usługach, żeby inne były „darmowe”, choć finansowane z innego budżetu? Czy w miejskich spółkach zarządy muszą być tak rozpasane? Małe miejskie spółki a wynogrodzenia niczym w strategicznych dla bezpieczeństwa kraju obszarach. Zwykła manipulacja.

Misterioso
Misterioso
1 miesiąc 1 dzień temu

Czyżby to element kampanii, żeby pokazać, że woda u nas nie jest droga? Nie chcemy płacić za pensje prezesów

wpDiscuz