Gaz coraz bliżej Ścinawy

168

Rosną szanse, że do Ścinawy już niedługo popłynie gaz. Gmina zleciła właśnie wykonanie dokumentacji projektowej dla budowy gazociągu, który ma połączyć miasto z siecią należącą do firmy G.EN. GAZ ENERGIA.

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Władze gminy wybrały ofertę konsorcjum firm JS Architekci Julitta Chmiel-Sobieralska z Wrocławia i wałbrzyskiej Pracowni Projektowej PROFIT Maciej Kurant. Zadaniem konsorcjum będzie stworzenie projektu budowy gazociągu średniego lub podwyższonego średniego ciśnienia. Instalacja ta, prowadzona na odcinku Ścinawa-Prochowice, łączyłaby się tam z istniejącą infrastrukturą dystrybucji gazu ziemnego, należącą do wielkopolskiej firmy.

Władze gminy spotkały się niedawno z przedstawicielami G.EN GAZ ENERGIA, by omówić koncepcję budowy gazociągu. Jej inicjatorem był burmistrz Ścinawy, Krystian Kosztyła.

– Mogę z pełnym przekonaniem poinformować, że już niedługo będziecie państwo mogli być odbiorcami gazu – zapewnia ścinawian Jaromir Lipiec, członek zarządu firmy. – Realny termin wybudowania gazociągu do Ścinawy wraz z siecią dystrybucyjną do już zadeklarowanych dużych odbiorców to koniec czerwca 2018 roku. Być może uda się to wspólne przedsięwzięcie zrealizować szybciej, ale to zależy od wielu czynników – dodaje.

Fot. Paweł Flunt (UMiG Ścinawa)
Fot. Paweł Flunt (UMiG Ścinawa)

– Burmistrz Kosztyła po objęciu stanowiska postawił sobie i swoim pracownikom wysoką poprzeczkę – twierdzi sekretarz gminy Dariusz Stasiak. – Jednym z priorytetów oraz zadań, które realizujemy, jest właśnie doprowadzenie gazu do Ścinawy. Wydaje się, że i ten cel uda nam się zrealizować.

Terminy gazyfikacji, koszty instalacji oraz możliwości pozyskania środków zewnętrznych na jej budowę są głównym tematem rozmów władz Ścinawy z już zadeklarowanymi oraz potencjalnymi, dużymi odbiorcami gazu.

– Brak gazu hamuje rozwój przedsiębiorczości. Powoduje też poważne konsekwencje w zakresie jakości środowiska, w którym funkcjonują mieszkańcy. W swoich działaniach dążymy do redukcji niskiej emisji. Przyjęty przez radnych w maju tego roku Plan Gospodarki Niskoemisyjnej Miasta i Gminy Ścinawa ujmuje te aspekty i jest dokumentem, który ułatwi zainteresowanym pozyskanie środków zewnętrznych na na przykład wymianę źródeł ciepła na gazowe – wyjaśnia Dariusz Stasiak.

Oprócz projektu gazociągu wspomniane konsorcjum wykona jeszcze jedną dokumentację, tym razem dotyczącą budowy drogi rowerowej ze Ścinawy do Wielowsi. Droga ta prowadzić ma trasą nieczynnej linii kolejowej Kobylin-Legnica.

źródło: UMiG Ścinawa


POWIĄZANE ARTYKUŁY