Festiwal Rękodzieła w Chobieni

120

IV Festiwal Rękodzieła Krainy Łęgów Odrzańskich za nami. Uroki Chobieni, jej atrakcje turystyczne, życzliwość mieszkańców i promienna słoneczna pogoda stanowiły doskonałe tło dla wielu festiwalowych atrakcji oraz bogatej oferty prezentowanej przez licznie przybyłych wystawców.

Główną osią festiwalu była oczywiście prezentacja lokalnych rzemieślników, rękodzielników i producentów lokalnych. Wyroby z drewna, ceramiki, ręcznie malowane torby czy poduchy, autorskie lalki i ubrania, zdrowe soki, przetwory to tylko niektóre przykłady tego, co można było kupić i podziwiać podczas imprezy.

Rękodzielnicy poprowadzili również warsztaty w duchu „zrób to sam”, na których dzielili się swoimi pasjami, dzięki czemu goście mogli popracować w glinie, drewnie, z materiałem, farbami. A na dodatek każdy uczestnik warsztatów mógł zabrać własnoręcznie stworzone dzieło ze sobą.

W celu bliższego poznania festiwalowej miejscowości i jej walorów został rozegrany Turniej Gmin Krainy Łęgów Odrzańskich w formie gry terenowej po Chobieni. Wzięły w nim udział łącznie cztery gminne drużyny: Rudna, Jemielno, Niechlów i Brzeg Dolny. Gminę Rudna reprezentowali: Joanna Bagińska, Jan Izak, Arkadiusz Poźniak i Sławomir Lechman. Przygotowany przez organizatorów konspekt gry terenowej niejednego uczestnika zaskoczył. Nawet mieszkańcy gminy Rudna mieli nie lada orzech do zgryzienia w poszukiwaniu wyznaczonych miejsc.

W czasie tego dwugodzinnego drużynowego wyzwania uczestnicy musieli zmagać się z mapą Chobieni i zaznaczonymi na niej punktami, pod którymi kryły się odpowiednie zadania. Wśród ciekawostek znalazły się m.in. chobieńska legenda o dwórce zamienionej w kaczkę, czy dawny lokalny pieniądz. Poszukiwacze przygód musieli odnaleźć ciekawe miejsca m.in. na zamku, w kościele, a także dawną przeprawę, parkowe pomniki i inne obiekty na ulicach Chobieni.

W trakcie festiwalu na chobieńskim rynku zaprezentowały się dwie grupy dzieci, które od kilku miesięcy przygotowują się do występów estradowych w tańcu nowoczesnym przy Chobieńskim Ośrodku Kultury. Dopełnieniem programu był warsztat kulinarny, a także konkurs grillowania.

Nie zabrakło również animacji jak i tak lubianych przez dzieci dmuchańców. Równie dużym zainteresowaniem cieszyła się zbudowana specjalnie na tą okazję wioska słowiańska z udziałem Dziadoszan i Pobratymców, a w samej wiosce między innym: strzelanie z łuku średniowiecznego, nauka tańca średniowiecznego, pokaz i warsztat rzemiosła średniowiecznego, zabawy plebejskie oraz gry edukacyjne i plenerowe.

Z racji położenia Chobieni nad rzeką Odrą nie mogło się obyć bez rejsów statkiem. Na gości czekała „Łęgowa Dama” oraz spływ kajakowy ze Ścinawy do Chobieni.

Źródło: CKwR/ rudna.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY