Dziś Dzień Bezpiecznego Internetu

27

Szacunek to uznanie godności drugiej osoby. Bez tej wartości nie zbudujemy zrozumienia, zaufania i tolerancji. 6 lutego, pod hasłem „Tworzymy kulturę szacunku w sieci” obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu.

Fot. Pixabay

Początkowo to wydarzenie świętowały jedynie państwa europejskie, ale od lat Dzień Bezpiecznego Internetu przekroczył granice Europy, angażując kraje z całego świata. W tym roku uczestniczy 130 państw. Polska przyłącza się po raz czternasty.

Dzień Bezpiecznego Internetu ma na celu inicjowanie właściwego zachowania online. Tegoroczne hasło to „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”, które ma uzmysłowić internautom, jak wielki wpływ ma szacunek lub jego brak, na bezpieczeństwo korzystania z internetowych usług. Podejmowane są starania, aby zapewnić dzieciom i młodzieży bezpieczny dostęp do sieci, zaznajomić rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online, a także zachęcić do pozytywnego wykorzystywania Internetu.

NASK – Państwowy Instytut Badawczy oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę są organizatorami wydarzenia w Polsce. Jak twierdzi NASK, internet staje się dla wielu osób drugim światem, co niesie ze sobą korzyści, ale i zagrożenia. Szczególnie narażone są osoby, które przyjmują bezkrytycznie wszelkie zamieszczane tam informacje, w tym mogące stwarzać zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka. Środowisko internetu jest postrzegane przez same nastolatki jako zagrażające i agresywne. – Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami w internecie, takimi jak cyberprzemoc, hejt, seksting czy ksenofobia – mówi koordynująca w NASK Polskie Centrum Programu Safer Internet Anna Rywczyńska.

Co roku, organizatorzy zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i prywatne osoby do realizowania lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów. Policja zwraca uwagę, że metody stosowane w cyberprzestrzeni mogą przybierać różne formy. Musimy informować dzieci o szkodliwym konsekwencjach używania internetu. Rodzice powinni kontrolować strony, jakie oglądają ich podopieczni i blokować niewłaściwe ich zdaniem strony.

Surfując w sieci pamiętajmy, że należy regularnie uaktualniać system i oprogramowanie, z którego korzystamy. Warto zaopatrzyć komputer w program antywirusowy. Nie otwierajmy hiperłączy bezpośrednio z otrzymanego e-maila, szczególnie jeśli nie znamy nadawcy wiadomości. Pod żadnym pozorem nie rozsyłamy mailowo żadnych danych osobowych.

Jeśli umiemy się nim posłużyć – internet może dać nam wiele dobrego. Niezależnie od swojego wieku należy pamiętać, że w sieci nie jesteśmy anonimowi. Wszystko co piszemy i publikujemy zostaje w niej na długi czas, dlatego umieszczane przez nas informacje powinny być przemyślane.


POWIĄZANE ARTYKUŁY