Dżem przyciągnął tysiące

Frekwencja zaskoczyła wszystkich – na koncercie Dżemu pod sceną bawiły się tysiące ludzi. Cały festiwal także zorganizowano z wielkim rozmachem, ale nie mogło być inaczej, bo blues w ścinawskim porcie rozbrzmiał już dziesiąty raz.

– Ten festiwal to już jest marka, on wpisał się nie tylko w bluesowy kalendarz, ale i historię województwa. Obok bolesławieckiego Bluesa na Bobrem, ścinawski Blues nad Odrą to najważniejsze bluesowe wydarzenie, na które przyjeżdżają goście z całej Polski i nie tylko. Prowadzimy transmisję na żywo i mamy mnóstwo sygnałów, że oglądają nas ludzie z całego świata. – mówi Lech Bekulard, konferansjer i prezenter radiowy. – To integracja środowiska, nie tylko motocyklowego, ale i lokalnego, a także szansa udowodnić, że mniejsze miasta mogą mieć swoje wspaniałe inicjatywy i zapewniać kulturę i rozrywkę na najwyższym poziomie.

Tradycyjnie festiwal rozpoczął się konkursem zespołów amatorskich, dla których to szansa zaistnieć na bluesowej scenie.

– To, co tutaj usłyszeliśmy i zobaczyliśmy, to ciężko opisać. Wśród zespołów, które zgłosiły się do konkursu, znalazły się prawdziwe perełki. Jury przyznało nagrodę Grand Prix George Dyer Band, co nie było to zaskoczeniem, bo oni zdobywają laury na wszystkich przeglądach, mogą już występować z najlepszymi. Drugie miejsce przypadło Drodze do nieba, trzecie C-Major Seven – wymienia Bekulard.

Przez festiwalową scenę przewinęło się w ciągu dwóch dni wielu artystów: tłumy porwała m.in. zjawiskowa Natalia Kwiatkowska z zespołem Cheap Tobbaco oraz Obstawa Prezydenta, którzy, co rzadkie, śpiewa bluesa tylko po polsku. Wisienką na torcie był oczywiście długo wyczekiwany Dżem, który ściągnął do portu tysiące fanów.

Gitarzysta i basista Dżemu

Poziom imprezy, zarówno muzyczny, jak i organizacyjny, imponował i zewsząd płynęły słowa uznania.

– Impreza jest fantastyczna, ale i ogromna, w dodatku w przepięknym miejscu. Jestem pod wrażeniem, jak w takiej małej miejscowości pod wpływem jednej osoby powstaje coś tak wyjątkowego – mówi Zdzisław Pająk, dziennikarz muzyczny i autor biografii Jimiego Hendrixa, Erica Claptona i Erica Burdona.

Tą osobą jest oczywiście Dariusz Daro Łach, wokalista, pomysłodawca i dobry duch festiwalu, w stronę którego popłynęło wiele słów uznania i podziękowania. – Ja tylko ten festiwal wymyśliłem, reszta poszła sama – mówił ze sceny Daro.

Darek Daro Łach

Ale takich duchów jest więcej, a jubileusz to dobra okazja, żeby docenić ich współpracę. Między koncertami wręczono statuetki Przyjaciół Bluesa tym, dzięki którym festiwal trwa i rozwija się. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Darek i Jarek Łach, burmistrz Ścinawy, Krystian Kosztyła oraz jego poprzednik Andrzej Holdenmajer, Lech Bekulard, J.J. Band, CTiK, Rafał Plezia, OSP Ścinawa, starosta Adam Myrda, komendy policji w Lubinie i Ścinawie, Przemek Bicki – opiekun festiwalowej strony internetowej, Henryk Smelkowski – bosman ścinawskiego portu, a także stowarzyszenia Równe szanse oraz Motyl, wolontariat bluesowy, PTTK oraz sponsorzy.

– Jestem tutaj od drugiej edycji i jako ten z zewnątrz widzę, jak wszystko tutaj pięknieje. Burmistrz przedstawił mi dalsze, genialne plany co do Ścinawy i jestem pewien, że to będzie perełka ziemi dolnośląskiej – zapewnia Lech Bekulard, konferansjer i prezenter radiowy. – To będzie małe, przytulne i cudowne miejsce, w dodatku miejsce, które kocha bluesa.

Udostępnij

  • wykop.pl

Dodaj komentarz

8 komentarzy do "Dżem przyciągnął tysiące"

Powiadom o
avatar

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Autsajder
Gość
Autsajder
10 miesięcy 10 dni temu

Widzę, że fachowców od dżemu co nie miara, tylko czy mówimy o tym samym? Bo ja mówię o kapeli Ryśka Riedla frontmana Dżemu a nie o dżemie do smarowania chleba, nie ujmuje kapeli, ale bez Ryśka to nie to samo, życzę Im sukcesów….

ZG Rudna
Gość
ZG Rudna
10 miesięcy 10 dni temu

Najlepszy był zespół z Krzelowa.Czyli ore ore.

Stach Jones
Gość
Stach Jones
10 miesięcy 10 dni temu

Faktycznie Dżem cieniutko, Balcar śpiewa jakby miał skarpetę w gębie, chce podrobić Ryśka i mu to nie idzie. Zaczęli „Detox”, wszystko ładnie, pięknie, wszedł Balcar, zaczął „śpiewać” i poszedłem do domu. Jak striptease transwestyty – wszystko ok a na koniec c..j.

Autsajder
Gość
Autsajder
10 miesięcy 11 dni temu

Dżem to tylko z Ryśkiem! Bez Ryśka to jak buła z margaryną! Niby się najesz ale siły z tego nie będzie….

Stach Jones
Gość
Stach Jones
10 miesięcy 11 dni temu

„Gitarzysta i basista Dżemu” – dobrze, że ktoś to te zdjęcie podpisał… Jak nie umiecie pisać, to chociaż zdjęcia nauczcie się robić…

Wojtekk1
Gość
Wojtekk1
10 miesięcy 11 dni temu

Niestety Dżem słabo wypadł. Bębniarz klepał za dużo „kotletów” zupełnie niepotrzebnie a i wokalista bardzo mocno zmieniał rytmikę melodii tak że nie szło pośpiewać tak jak z Ryśkiem. Ale tak to jest jak wokalista chce po swojemu. Nie ma co zmieniać legendy bo można tylko zepsuć.

Karol
Gość
Karol
10 miesięcy 11 dni temu

Jedno jest pewne, zainteresowanie jest większe niż Dniami Lubina , martwi mnie to że kiedyś można było się chwalić że mamy taką imprezę w swoim mieście, teraz to zwykły festynik dla pijanych. Brawo Ścinawa, daje maksymalnie 5 lat i będzie drugi woodstock ! Aby przy kolejnych festiwalach sprostali wszystkiemu organizacyjnie ,bo teraz przyjechały tysiące ludzi, a przyjedzie jeszcze więcej !

As
Gość
As
10 miesięcy 11 dni temu

Impreza świetna ale Dżem dał tragicznie słaby koncert ! Był najgorszym zespołem na całej imprezie

wpDiscuz