Dotacje dla bezrobotnych na otwarcie firmy

Bezrobotni mieszkańcy naszego powiatu będą mogli ubiegać się o pieniądze na założenie własnej działalności gospodarczej. Powiatowy Urząd Pracy w Lubinie w marcu będzie prowadził nabór wniosków. Urząd przyzna pieniądze 44 osobom, średnio po 17 tys. złotych.

Wnioski przyjmowane będą od 5 do 16 marca. Program skierowany jest do osób bezrobotnych. Na pieniądze będą mogły liczyć osoby przed, jak i po 30. roku życia.

Średnia kwota dotacji 17 tys. zł. Aby dotacja była bezzwrotna, osoba bezrobotna musi prowadzić działalność przez 13 miesięcy. Dodatkowo, o dotację ubiegać się mogą tylko osoby, które do tej pory nie otrzymały bezzwrotnych środków na rozruch działalności. Dotacje finansowane będą przyznane w ramach projektów unijnych dla 44 osób.

Pierwsza grupa – 9 osób bezrobotnych do 30. roku życia z kategorii NEET, czyli osoby, które nie są zatrudnione, nie uczą się stacjonarnie, nie szkolą się i w ciągu ostatnich 4 tygodni nie brały udziału w szkoleniach finansowanych ze środków publicznych. Osoby takie otrzymają wsparcie w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój – PO WER.

Druga grupa – 35 osób bezrobotnych powyżej 30. roku życia, pozostających bez pracy, które znajdują się w szczególnej sytuacji. Urząd wskazał tutaj m.in. kobiety, osoby o niskich kwalifikacjach (zgodnie z klasyfikacją ISCED maksymalnie do poziomu 3, tj. z wykształceniem podstawowym, gimnazjalnym, zasadniczym zawodowym, średnim ogólnokształcącym, średnim technicznym). A także: osoby długotrwale bezrobotne, osoby po 50 roku życia oraz osoby niepełnosprawne. Dotacje będą finansowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego – RPO WD.

Osoby bezrobotne ubiegające się o dotację muszą złożyć wniosek. Następnie będą zaproszone do urzędu, aby zaprezentować planowaną działalność. Przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu pieniędzy, urząd będzie brał pod uwagę: rodzaj planowanej działalności, czy osoba bezrobotna posiada doświadczenie lub odpowiednie kwalifikacje. Znaczenie będzie miało również to czy działalność prowadzona będzie na terenie powiatu oraz jak długo wnioskujący jest zarejestrowany w Urzędzie Pracy w Lubinie. Warunkiem podpisania umowy jest zabezpieczenie jej przez dwóch poręczycieli, uzyskujących zarobki co najmniej 2 400 zł brutto.

Dla zainteresowanych tematem zakładania własnej firmy, 1 marca odbędą się warsztaty „Rozpoczynam działalność gospodarczą”. Spotkanie poprowadzi doradca zawodowy oraz zaproszeni goście z Urzędu Skarbowego i z ZUS-u. Specjaliści odpowiedzą na pytania przyszłych przedsiębiorców. Osoby zainteresowane uczestnictwem w warsztatach muszą wcześniej skontaktować się z doradcą zawodowym pod nr 76 746 19 93.

Dodatkowo, urząd pracy ma w planach zorganizować szkolenie grupowe „ABC Przedsiębiorczości” dla 10 zainteresowanych osób, które otrzymają pieniądze na rozpoczęcie własnej działalności.

Wszystkie potrzebne dokumenty oraz szczegółowe zasady przyznawania dotacji są dostępne na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy w Lubinie.

Dodaj komentarz

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Rocky
Rocky
9 miesięcy 21 dni temu

Dotacje dla bezrobotnych dotacje dla biednych i głodnych dzieci dotacje do wcześniejszych emerytur dotacje do mieszkania plus itd,,,a Rostek tragizował z finansami gospodarką a także z zasiłkiem pogrzebowym,,

Taaa
Taaa
9 miesięcy 22 dni temu

Zus potem taką firmę zje.

Rocky
Rocky
9 miesięcy 22 dni temu
Po co otwierać firmy, lepiej zapisać się do Dojnej zmiany: Tak zarabiają ludzie z Dojnej zmiany:Rzut oka na dochody odwołanej niedawno premier Beaty Szydło daje pojęcie, kto jest „dojną zmianą”. Jeszcze w 2016 r. zarabiała jako prezes Rady Ministrów 230 tys. zł, rok później – ok. 265 tys. zł. W 2017 r. Szydło przyznała sobie i wszystkim ministrom od 65 tys. zł do 82 tys. zł. nagród. Nagrody dostali także ci ministrowie, którzy w grudniu 2017 r. mieli stracić pracę. Prymusami byli: Mariusz Błaszczak, Mateusz Morawiecki i Anna Zalewska. Odwołany Antoni Macierewicz dostał aż 70 tys. zł. nagrody.W 2013 r.… Czytaj więcej »
Tomaszów Spoecki
Tomaszów Spoecki
9 miesięcy 22 dni temu

Ty lepiej zobacz jakie dochody mają towarzysze Bezpartyjni. Sprawdź ich oświadczenia majątkowe i zobacz po ile mają mieszkań. To wszystko za pensje pobierane od lat że spółek miejskich, urzędów i Rad Nadzorczych.

wpDiscuz