Dostali 4,5 mln dotacji na remont drogi

5

Powiat lubiński otrzymał prawie 4,5 mln zł dofinansowania z województwa na przebudowę drogi relacji Lubin-Krzeczyn Wielki. Nowa droga ma być gotowa jeszcze w tym roku.

– Cieszymy się, że wojewoda wsparł tę inwestycję i otrzymaliśmy dofinansowanie. To bardzo ważny projekt, droga będzie kluczowa szczególnie po otwarciu drogi ekspresowej S3, co ma nastąpić w najbliższych miesiącach. Wyremontowana przez nas trasa będzie głównym zjazdem na S3 z naszego miasta – podkreśla Damian Stawikowski, sekretarz Lubina.

Inwestycję wspólnie realizuje powiat i miasto. Pierwszy samorząd przeznaczył na ten cel 3,5 mln zł, a drugi – 6,5 mln zł. – Dzięki otrzymaniu prawie 4,5 mln zł dotacji, wspólnie wydamy mniej na tę inwestycję – podkreśla sekretarz.

Prace właśnie ruszyły i mają się zakończyć jeszcze w tym roku. Choć inwestycja określana jest jako przebudowa, to fragment trasy z miasta, od al. Generała Broni Stanisława Maczka, do węzła drogowego S3 Lubin Zachód, właściwie zostanie wybudowany od nowa. Powstanie czteropasmowa droga, po dwa pasy w obu kierunkach. Jeżeli sprawdzą się zapowiedzi Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, że już w czerwcu otwarty zostanie węzeł Lubin Południe w okolicach Chróstnika, a później – w sierpniu – węzły Lubin Zachód i Północ, to droga Lubin-Krzeczyn Wielki na czas remontu prawdopodobnie zostanie całkowicie zamknięta, a objazd będzie wyznaczony właśnie drogą S3. Wtedy prace będzie można wykonać znacznie szybciej.

Innym wariantem jest też wprowadzenie ruchu wahadłowego lub jednokierunkowego, gdzie wjazd na drogę byłyby możliwy od strony Krzeczyna, natomiast dojazd do Krzeczyna wyznaczony zostałby przez Chróstnik. – Wykonawca tej inwestycji jest w stałym kontakcie z GDDKiA, która i tak musi zaakceptować tymczasową organizację ruchu. Póki co, prowadzone są tam prace przygotowawcze – informuje Tomasz Rosik, dyrektor departamentu infrastruktury i transportu Starostwa Powiatowego w Lubinie.

Dodajmy, że dotacja została przyznana w ramach Rządowego Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej. Dzięki temu na Dolnym Śląsku, w gminach i powiatach, zrealizowanych zostanie 12 zadań inwestycyjnych na kwotę prawie 30 mln zł.

Powiat lubiński otrzymał dofinansowanie na dwa zadania: prawie 4,5 mln zł na wspomnianą przebudowę drogi relacji Lubin – Krzeczyn Wielki oraz prawie 1,8 mln zł na remont ulicy Legnickiej w Ścinawie.

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość