Dodatek aktywizacyjny – forma pomocy finansowej wypłacanej przez Urząd Pracy 

1694

Jedną z form aktywizacji osób bezrobotnych jest dodatek aktywizacyjny, czyli „wynagrodzenie” za to, że osoba bezrobotna podjęła pracę.

Fot. Pixabay

Dotyczy to osób, które w czasie pobierania zasiłku:

– same znajdą i podejmą pracę – wówczas dodatek przysługuje prze połowę okresu, w jakim przysługiwałby zasiłek;

– podejmą pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy w miejscu wskazanym przez  urząd pracy, za którą będą otrzymywać wynagrodzenie niższe od minimalnego, wtedy dodatek będzie wypłacany przez okres przysługiwania zasiłku.

W obu przypadkach, osoba musi złożyć wniosek o wypłacanie takiego dodatku, ponieważ takie świadczenie przyznawane jest na wniosek osoby podejmującej zatrudnienie.

Do wniosku załącza się kopię zawartej umowy lub zaświadczenie potwierdzające formę i okres zatrudnienia (dok. potwierdzone za zgodność z oryginałem przez uprawnioną osobę przyjmującą wniosek). Druk wniosku możemy otrzymać u swojego doradcy klienta lub pobrać ze strony internetowej Powiatowego Urzędu Pracy w Lubinie w zakładce DOKUMENTY DO POBRANIA » Dodatek aktywizacyjny.

Wypełniony wniosek wraz z dokumentem potwierdzającym zatrudnienie można złożyć:

– w sekretariacie urzędu pracy (pok. 10) w godzinach pracy urzędu: od 8 do 16;

– wysłać pocztą na adres urzędu – Lubin ul. Jana Kilińskiego 12 B.

Od stycznia 2019 roku, wnioski o dodatek aktywizacyjny można składać przez internet. Wystarczy tylko wypełnić wniosek, załączyć skan dokumentu potwierdzającego zatrudnienie, opatrzyć go podpisem elektronicznym lub zaufanym profilem ePUAP i wysłać przez portal Publicznych Służb Zatrudnienia do wybranego urzędu. Osoby, które nie posiadają podpisu elektronicznego bądź profilu ePUAP też mogą wysłać wniosek przez internet. Muszą jednak liczyć się z tym, że urzędnik wezwie je do urzędu w celu uzupełnienia podpisu na wniosku i przedłożenia do wglądu oryginałów zeskanowanych dokumentów.

Wypełniając elektroniczny wniosek należy otworzyć stronę urzędu www.lubin.praca.gov.pl i wybrać zakładkę „Elektroniczne usługi”. Następnie ze strony Publicznych Służb Zatrudnienia (PSZ) należy wybrać zakładkę „Wnioski o usługi i świadczenia z urzędu”, by wybrać już „Wniosek o przyznanie i wypłatę dodatku aktywizacyjnego” – skrót wniosku PSZ-WPDA. Formularz ten jest bardzo łatwy do wypełnienia, w którym należy podać swoje dane identyfikacyjne i adresowe, dane dotyczące podjęcia zatrudnienia oraz rachunek bankowy.

Nie w każdej sytuacji bezrobotnemu przysługuje dodatek aktywizacyjny

Nie otrzymają dodatku osoby, które:

– otrzymały z urzędu skierowanie do pracy w ramach prac interwencyjnych, robót publicznych lub na stanowisko pracy, którego koszty wyposażenia lub doposażenia zostały zrefundowane przez powiatowy urząd pracy,

– ponownie zostały zatrudnione u pracodawcy, u którego wcześniej wykonywały pracę lub inną pracę zarobkową (na podstawie umowy cywilnoprawnej) bezpośrednio przed zarejestrowaniem się jako osoby bezrobotne,

– podjęły pracę za granicą Rzeczpospolitej Polskiej u pracodawcy zagranicznego,

– w czasie trwania zatrudnienia przebywały na urlopie bezpłatnym

Dodatek za znalezienie pracy nie przysługuje również:

– stażystom, którzy po zakończonym stażu podejmują zatrudnienie;

– osobom, które w trakcie oczekiwania na zasiłek (tzw. karencji) podjęły pracę;

– osobom, które podejmują zatrudnienie po wybraniu całego zasiłku dla bezrobotnych.

Wysokość dodatku aktywizacyjnego obecnie stanowi kwota 423,90 zł brutto za pełny miesiąc.

WAŻNE! Należy pamiętać, że wypłata dodatku aktywizacyjnego uzależniona jest od dostarczenia do urzędu zaświadczenia potwierdzającego aktualne zatrudnienie oraz wysokość osiąganego wynagrodzenia, które również można złożyć przez internet.

Źródło: PUP Lubin/Bożena Głowińska


POWIĄZANE ARTYKUŁY