Do Warszawy po 35 milionów

109

– Nasz wniosek był najlepszy spośród ponad 100, które wpłynęły w ramach konkursu z całej Polski. Do stolicy pojechaliśmy dopełnić formalności – nie ukrywa radości burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła. Właśnie podpisał umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na rekordową w historii gminy dotację 35 milionów złotych. Za te pieniądze wybudowana zostanie kanalizacja.

Fot. NFOŚiGW
Fot. NFOŚiGW

– Już w maju dowiedzieliśmy się, że Ścinawa plasuje się na szczycie listy rankingowej o dofinansowanie na skanalizowanie gminy – dodaje burmistrz Kosztyła. Trzeba było trochę poczekać na podpisanie umowy, ale w końcu w Warszawie sfinalizowano starania gminy.

– To pierwsze tak duże pieniądze pozyskane przez ścinawski samorząd. Wcześniej, jeżeli dobrze pamiętam, największą dotacją unijną była kwota około miliona złotych pozyskana na budowę schroniska przy Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie. Niewątpliwie to wielki sukces naszego samorządu, urzędników pracujących nad projektem i radnych. Mamy świadomość, że to także ogromne wyzwanie – dodaje burmistrz Ścinawy.

Pieniądze przekazane zostaną w czterech transzach. Pierwsza z nich wpłynie na konto gminy wkrótce po podpisaniu umowy, które właśnie nastąpiło.

Fot. NFOŚiGW
Fot. NFOŚiGW

W ramach przedsięwzięcia zaplanowano m.in. rozbudowę kanalizacji w gminie, rozdzielenie w mieście kanalizacji ogólnospławnej na sanitarną i deszczową oraz modernizację oczyszczalni ścieków, a także fragmentów sieci wodociągowej. Realizacja inwestycji potrwa przez najbliższe cztery lata. Prace budowlane rozpoczną się zaś w drugiej połowie 2017 roku. Teraz gmina zajmie się przygotowaniem i ogłoszeniem przetargu na wykonawców.

Warto wspomnieć, że w gminie Ścinawa na 21 wsi, tylko cztery są skanalizowane. Skanalizowanie tego terenu będzie w sumie kosztować 55 milionów złotych. Większą część tej kwoty pokryje wspomniane dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Z tego samego źródła o dofinansowanie na rozbudowę i remont sieci kanalizacyjnej zamierzają starać się wspólnie Lubin oraz gmina Lubin. Muszą jednak wcześniej utworzyć w tym celu aglomerację, aby móc ubiegać się o większe pieniądze.

źródło ścinawa.pl

Fot. NFOŚiGW
Fot. NFOŚiGW

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY