Do MOPS-u spłynęło już kilka tysięcy wniosków 500+ i 300+

1498

Od 1 lipca można składać on-line wnioski o świadczenie 500+ oraz do programu Dobry Start. Tylko w ciągu dwóch tygodni w Polsce takich wniosków złożono odpowiednio 2,1 mln i 1,2 mln. W samym powiecie lubińskim do tutejszego MOPS-u spłynęło już kilka tysięcy wniosków, a cały czas pojawiają się nowe.

Fot. Pixabay

W sumie do miejscowego ośrodka napłynęło jak dotąd 2000 wniosków 500+ i 1816 o Dobry Start.

– Tak naprawdę wciąż rozpatrujemy wnioski, które zostały złożone 1 lipca. One wiszą w chmurze elektronicznej, a wiemy, że wciąż napływają nowe. Dotychczas wpłynęło 2000 wniosków 500+, z których rozpatrzyliśmy 940 i 1816 wniosków o Dobry Start, z których rozpatrzyliśmy 590 – wyjaśnia Elżbieta Januszkiewicz, kierownik działu świadczeń rodzinnych MOPS w Lubinie.

Od 1 sierpnia będzie także możliwe składanie wniosków w formie tradycyjnej – papierowej. Pracownicy MOPS proszą jednak o składanie wniosków drogą elektroniczną.

– Nie jest to nic skomplikowanego i nie potrzeba zakładać Profilu Zaufanego ePUAP czy robić to przez platformę empatia. Wnioski można składać za pomocą bankowości elektronicznej, z której korzysta już prawie każdy. To bardzo prosty do złożenia wniosek – wystarczy wejść w bankowość mobilną, są tam zakładki do wypełnienia – tłumaczy Januszkiewicz.

– W dodatku wniosków jest mnóstwo, a jeszcze w tej chwili nie mamy nad sobą presji klienta. Od 1 sierpnia będziemy przyjmować wnioski w formie papierowej, ale nie tylko. Przyjdą też osoby zainteresowane funduszem alimentacyjnym oraz dodatkami do zasiłków rodzinnych – mówi kierownik działu.

Od 1 lipca świadczenie Rodzina 500+ przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia bez kryterium dochodowego. Po rozszerzeniu formuły programu Rodzina 500+ wsparciem objętych będzie 6,8 mln polskich dzieci.

Świadczenie Dobry Start to 300 zł wsparcia i przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, mogą otrzymać świadczenie do ukończenia 24 lat. Od 1 sierpnia wnioski będą mogli składać także uczniowie szkół dla dorosłych oraz szkół policealnych.

Szacuje się, że z tej formy pomocy może skorzystać kilkanaście tysięcy lubińskich dzieci. – W poprzednich edycjach programu średniomiesięcznie wypłacaliśmy 5 100 świadczeń. Po zmianach w ustawie spodziewamy się dwukrotności, czyli od 10 do 12 tysięcy świadczeń – wyjaśnia Januszkiewicz.

Więcej o znowelizowanych wnioskach pisaliśmy TUTAJ.


POWIĄZANE ARTYKUŁY