Dla kogo medal?

4071

Aż 65 lubińskich małżeństw odebrało w tym roku listy gratulacyjne od prezydenta RP oraz Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. To zdecydowanie najwięcej w ciągu ostatniej dekady. Coroczna uroczystość wręczania odznaczeń i świętowania złotych godów zyskuje w naszym mieście coraz większą popularność. Jednak nie wszyscy zainteresowani wiedzą, co powinni zrobić, by otrzymać takie odznaczenie…

Sygnały świadczące o dużym zainteresowaniu ceremonią wręczenia nagród za długoletnie pożycie małżeńskie napływają zarówno do lubińskiego ratusza jak i do naszej redakcji. Niektórzy mieszkańcy zwyczajnie nie wiedzą, jak zgłosić parę jubilatów.

Kto i kiedy może zgłosić? Oprócz samych zainteresowanych, czyli par z co najmniej 50-letnim stażem małżeńskim, mogą zrobić to również członkowie ich rodzin. – Takie osoby traktujemy jako najbardziej wiarygodne. Jeśli byłby to sąsiad czy sąsiadka to już niekoniecznie, bo nie mamy pewności, czy jubilaci chcą uczestniczyć w uroczystości – mówi Kazimierz Śliwowski, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Lubinie.

Co do zasady im wcześniej wpłynie zgłoszenie, tym lepiej. Pamiętać bowiem należy, że mowa tu o odznaczeniach państwowych, co oznacza, że cała procedura może potrwać nawet kilka miesięcy. Jest więc ryzyko, że gdy zbyt późno poinformujemy urząd o chęci udziału w uroczystości, to możemy się już na nią nie załapać w danym roku. Będzie trzeba się wówczas uzbroić w cierpliwość i poczekać do kolejnej edycji.

Co ważne, najwcześniej zgłoszenia można dokonać pół roku przed upływem terminu, w którym minie 50 lat po ślubie.

Najlepiej zrobić to osobiście, odwiedzając w tym celu Urząd Miejski w Lubinie (ul. Kilińskiego 10, pokój nr 20), ewentualnie telefonicznie pod nr 76 746 82 12. Nie ma przy tym konieczności dostarczania do urzędu jakichkolwiek dokumentów. – Mamy bezpośredni podgląd do wszystkich aktów stanu cywilnego i jeżeli ktoś przychodzi to dobrze byłoby, żeby okazał nam dowód osobisty. Lecz jeśli ktoś zadzwoni i poda nam wiarygodne dane, które uwierzytelnią zgłaszane osoby, to też przyjmiemy – dodaje Śliwowski.

Ratusz, po otrzymaniu wniosku i sprawdzeniu, czy zgłoszona para faktycznie jest co najmniej 50 lat po ślubie, wysyła ten wniosek do urzędu wojewódzkiego. Tam małżeństwo sprawdzane jest pod kątem niekaralności. I jeśli zdarzyłoby się, że któryś z jubilatów był w przeszłości karany, para traci szansę na otrzymanie medalu…

W dalszej kolejności wnioski dostarczane są do kancelarii prezydenta RP, gdzie z kolei przygotowywane są listy gratulacyjne oraz medale dla zasłużonych par. Pierwsze przesyłane są bezpośrednio do jubilatów, drugie zaś do właściwego USC.

Co ciekawe, tylko w tym roku aż 11 par nie odebrało odznaczeń mimo że zostały one wcześniej zgłoszone. – Przypuszczam, że ktoś zgłosił te osoby, nie pytając ich o zdanie – uważa kierownik lubińskiego USC, dodając, że czasem pary świadomie nie chcą przyjąć odznaczenia, podając różne przyczyny swoich decyzji. Zdarza się, że jednym z powodów jest nazwisko urzędującego prezydenta Polski.

Kazimierz Śliwowski zaznacza też, że dawno nie było tak dużego zainteresowania otrzymaniem Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie: – Odkąd tu pracuję, czyli od 2008 roku, to nie przypominam sobie takiej sytuacji. Na początku mieliśmy niespełna 20 par, później niewiele ponad 20 par, a w tym roku było ich około 70.

Uroczystość wręczania odznaczeń lubiński magistrat organizuje raz lub dwa razy do roku. Relacja z tegorocznej ceremonii dostępna jest tutaj. 


POWIĄZANE ARTYKUŁY