Dekomunizacja policji

114

W najbliższym czasie na wcześniejszą emeryturę może odejść niemal pół tysiąca policjantów zajmujących kierownicze stanowiska. Ci, którzy na emeryturę nie przejdą, zostaną przeniesieni na stanowiska wykonawcze. Nie wiadomo, czy i w jakim stopniu dekomunizacja służb obejmie lubińskich funkcjonariuszy.

Policja 1

– Minęło już ponad 26 lat od chwili uchwalenia ustawy o policji. Tymczasem na stanowiskach kierowniczych nadal pozostają funkcjonariusze, którzy rozpoczynali służbę w Milicji Obywatelskiej. Trzeba wreszcie dać szanse zdolnym oficerom, którzy nie mieli dotąd możliwości objęcia stanowisk kierowniczych, a mają do tego kwalifikacje i duże doświadczenie – mówi wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński w rozmowie z Polską Agencją Prasową. – Policjantów na stanowiskach kierowniczych jest 5 460, a ci funkcjonariusze, którzy zaczynali służbę w MO, ZOMO czy SB stanowią pośród nich 8,7 proc. 2 876 policjantów rozpoczęło służbę przed 1990 r., a niemal pół tysiąca z nich (czyli 16,5 proc.) zajmuje obecnie kierownicze stanowiska. Można więc sądzić, że grupa ta była dotąd w jakiś sposób preferowana – dodaje.

Ostatnio pisaliśmy o zmianach w kadrze lubińskiej policji. Czy ministerialne plany to zapowiedź kolejnych przetasowań? Oficer prasowy lubińskiej policji, aspirant sztabowy Jan Pociecha, nie komentuje decyzji szefa MSWiA. Biuro prasowe ministerstwa także nie udziela szczegółowych informacji, odsyłając zainteresowanych do oficjalnej depeszy Polskiej Agencji Prasowej.

Z danych PAP wynika, że 474 funkcjonariuszy, którzy rozpoczynali swoją służbę w Milicji Obywatelskiej, będzie musiało przejść na wcześniejszą emeryturę lub dosłużyć na stanowiskach wykonawczych. Najwięcej z nich pracuje w garnizonach śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim i łódzkim. Zmiany obejmą 19 komendantów miejskich, rejonowych i powiatowych, a także 159 naczelników wydziałów w tych komendach oraz 36 komendantów komisariatów i ich zastępców.

W policji służy ok. 100 tys. funkcjonariuszy.


POWIĄZANE ARTYKUŁY