Czy przejazd pod kładką jest bezpieczny?

7486

Lubinianie nie są pewni, czy przejazd udrożnionym wczoraj odcinkiem DK3 jest bezpieczny. W listach do naszej redakcji piszą, że zawaloną część kładki wsparto zardzewiałym rusztowaniem. – Wygląda na prowizorkę. Boję się tam jeździć – twierdzi jeden z Czytelników. Czy to rozwiązanie tymczasowe i jak długo potrwa?

Zdj. Czytelnik

Wczoraj w godzinach wieczornych Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przywróciła płynność na wyłączonym odcinku DK 3. Samo przejście nadziemne nadal jest zamknięte, a wchodzenie na zawaloną konstrukcję – zabronione.

Lubinianie co do samego zabezpieczenia mają jednak spore obawy. – Czy to jest stabilne? Wygląda na prowizorkę. Czy tak powinno wyglądać zabezpieczenie nad drogą krajową? – wiadomości o takiej treści spływają od rana do naszej redakcji.

– Konstrukcja, która w założeniu ma utrzymać kilkudziesięciotonowy, walący się wiadukt, to dwa rusztowania wsparte kilkoma belkami – dodaje jeden z Czytelników.

Zdj. Czytelnik

Jak mówi Magdalena Szumiata, rzecznik wrocławskiego oddziału GDDKiA, jest to rozwiązanie tymczasowe. – W celu dopuszczenia ruchu na drodze krajowej nr 3 zastosowano dodatkowe zabezpieczenia uszkodzonego elementu kładki w postaci tymczasowej podpory ze stalowych rusztowań – informuje.

Jak przekonuje rzeczniczka – zastosowane rusztowania posiadają pełne właściwości funkcjonalno-użytkowe i zabezpieczają uszkodzony element przed dalszym jej osunięciem

Kładka trafiła pod zarząd GDDKiA w 2004 r. Zgodnie z prawem budowlanym raz do roku następują oględziny jej konstrukcji. – Ostatni, rozszerzony przegląd mostu miał miejsce w czerwcu ubiegłego roku. Obiekt ten uzyskał wówczas średnią ocenę 3,21 w pięciostopniowej skali – tłumaczy Magdalena Szumiata. 

Rzeczniczka dodaje, że Dyrekcja monitoruje także stan przejść podziemnych: – W Lubinie w ciągu drogi krajowej nr 3 znajdują się trzy przejścia podziemne. Podlegają one systemowi przeglądów jak wyżej, które wykonane były również w czerwcu 2018 r. Wszystkie powyższe obiekty oceniono jako niezagrażające bezpieczeństwu użytkowników – zapewnia Szumiata.


POWIĄZANE ARTYKUŁY