Coraz częściej zatrudniają u nas Ukraińców, Gruzinów i Ormian

79

Na lubińskim rynku pracy jest coraz więcej cudzoziemców. Dominują obywatele Ukrainy, ale pojawią się również Gruzini i Ormianie.

Fot. Pixabay

– W analogicznym okresie ubiegłego roku mieliśmy złożonych 500 oświadczeń o możliwość zatrudnienia cudzoziemca. Natomiast w tym roku jest ich w tej chwili około tysiąc, czyli prawie dwukrotnie więcej. Zainteresowanie jest olbrzymie – mówi Violetta Niemczak-Dąbrowska, kierownik referatu usług rynku pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie.

Jak zauważa, to trend ogólnopolski: – Gdy rozmawiamy z pracownikami innych urzędów pracy, to tak naprawdę w powiecie lubińskim jeszcze jest niewiele oświadczeń na zatrudnienie cudzoziemców, bo we Wrocławiu są to o wiele większe liczby – dodaje.

Cudzoziemcy najczęściej otrzymują pracę na budowie lub jako kierowcy samochodów ciężarowych. Oprócz obywateli Ukrainy, coraz częściej o pracę w Polsce starają się Gruzini i Ormianie.

– Jeśli chodzi o zezwolenia na pracę sezonową, to w naszym powiecie niewiele ich występuje. Niewielki jest też wzrost, bo jest to związane branżą hotelarską, gastronomiczną, sadownictwem, a w powiecie lubińskim takich większych zakładów nie ma – mówi Niemczak-Dąbrowska.

Od stycznia 2018 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące zatrudniania w Polsce cudzoziemców. Od ponad roku mogą oni pracować na podstawie jedynie oświadczenia albo zezwolenia wojewody lub starosty. Oświadczenie rejestruje się w urzędzie pracy przed podjęciem pracy przez cudzoziemca. Dzięki niemu pracodawca zyskuje pracownika na 180 dni w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Uproszczona procedura oświadczeń dotyczy obywateli Rosji, Ukrainy, Białorusi, Armenii, Mołdawii oraz Gruzji.

– Składa się do nas wniosek, oświadczenie, dostarcza niezbędne dokumenty i mamy siedem dni na przeanalizowanie całości. Sprawdzamy między innymi, czy pracodawca nie zalega z ZUS-em. Jeśli są zaległości ze składkami, my nie możemy wydać zgody na pracę – dodaje kierownik referatu usług rynku pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Lubinie.

W ubiegłym roku do lubińskiego urzędu pracy wpłynęło w sumie ponad 3 479 oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. Odmówiono 33 osobom, między innymi z powodu zaległości w ZUS, nieznajomości tytułów pobytowych oraz mylenia okresu legalnej pracy z okresem legalnego pobytu.

Cudzoziemcy mogą się też starać o zezwolenie na prace sezonową w rolnictwie, ogrodnictwie czy turystyce. W 2018 roku w PUP w Lubinie złożono 69 wniosków o pracę sezonową. Wydano 60 zezwoleń, w tym dziewięć uchylono ze względu na wcześniejsze zakończenie pracy. Osiem postępowań umorzono, ze względu na niepodjęcie przez cudzoziemca pracy, zaś jedno jest w trakcie rozpatrywania.


POWIĄZANE ARTYKUŁY