Bo jesteś ważna

239

Chodziło o to, by spędzić ze sobą czas twórczo, dobrze się bawić, a przy tym czegoś nauczyć – matki i córki, które wzięły udział w warsztatach plastycznych „Jesteś ważna”, właśnie zaprezentowały swoje prace na wernisażu. Te zajęcia to część programu profilaktycznego dotyczącego raka szyjki macicy. – Podobnych spotkań będzie więcej – zapewnia Magdalena Gościniak ze Starostwa Powiatowego w Lubinie.

Paulina Jońska z mamą Aliną

– Trzeba było powycinać kawałki papieru, potem ułożyć je i poprzyklejać tak, by wyszła maska. Na koniec trzeba było wszystko odbić na kalce – opowiada 10-letnia Paulina Jońska, która wzięła udział w warsztatach wraz z mamą Aliną i 5-letnią siostrą Laurą.

Całej trójce efekt ich pracy bardzo się spodobał. Pani Alina zachwala kreatywność swojej córki.

– Cieszę się, że Paulina chętnie wzięła udział w tych warsztatach i podjęła się tego zadania. Miło spędziłyśmy czas wspólnie. Mogłybyśmy jeszcze raz wziąć udział w takich zajęciach, myślę, że spodobałyby się każdej mamie z dzieckiem – dodaje pani Alina.

Od wczoraj pracę Pauliny, Laury i pani Aliny można podziwiać w Centrum Kultury Muza w Galerii na Piętrze. Zawisły tu też dzieła pozostałych uczestniczek warsztatów.

– W zajęciach wzięło udział około 30 osób – matki i córki. Chodziło przede wszystkim o zintegrowanie, spędzenie czasu razem twórczo – mówi Anna Wiśniewska, która poprowadziła warsztaty. – Zajęłyśmy się kalkografią – dodaje.

Zajęcia trwały cztery godziny. Ważnym elementem projektu była również rozmowa z położną, która opowiedziała między innymi o badaniu, któremu powinna poddać się każda kobieta, czyli cytologii.

Magdalena Gościniak ze Starostwa Powiatowego w Lubinie

Warsztaty plastyczne „Jesteś ważna” i wystawa zostały zorganizowane w ramach projektu, który realizowany jest przez powiat lubiński wraz z partnerami: CDT Medicus oraz Stowarzyszeniem Kobiet po Mastektomii Agata Powiatu Lubińskiego. Na ten cel powiat lubiński pozyskał prawie 3 miliony złotych ze środków unijnych Europejskiego Funduszu Społecznego.

– Naszym głównym zadaniem jest zwiększanie badalności i świadomości kobiet w temacie profilaktyki raka szyjki macicy – przyznaje Magdalena Gościniak z referatu realizacji projektów w Starostwie Powiatowym w Lubinie. – W ramach projektu w ciągu czterech miesięcy przebadało się prawie tysiąc kobiet, w tym 400 miało cytologię po raz pierwszy w życiu. Ponadto wyedukowaliśmy około dwa tysiące kobiet – wylicza.

Z bezpłatnych badań cytologicznych wciąż można skorzystać. Przeznaczone są dla mieszkanek subregionu legnicko-głogowskiego, które mają nie mniej niż 25, nie więcej niż 59 lat i są aktywne zawodowo. Badania wykonywane są w Medicusie w Lubinie oraz Chocianowie.

– Chcemy też organizować więcej takich spotkań jak warsztaty plastyczne „Jesteś ważna”. Chcemy docierać do lokalnej społeczności nie tylko przez media, ale i bezpośrednio. W tym roku chcemy jeszcze między innymi przeprowadzić konkurs literacki „Opowiedz nam swoją historię”, który będzie skierowany do młodzieży, ale i dorosłych, ludzi, których dotknęła choroba oraz zdrowych – mówi Gościniak.

Cały projekt profilaktyczny dotyczący raka szyjki macicy potrwa do końca listopada 2019 roku. Więcej można przeczytać TUTAJ i TUTAJ.


POWIĄZANE ARTYKUŁY