Bezpieczne rowery, bezpieczni rowerzyści

139

Sezon rowerowy kojarzymy z wycieczkami, aktywnym wypoczynkiem i przyjemnością, ale to także kradzieże, a w najgorszej sytuacji – wypadki. Policja apeluje o ostrożność, odpowiednie zabezpieczenie jednośladów, a także proponuje oznakowanie roweru na komisariacie.

Fot. Pixabay

Każdego roku w okresie wiosenno-letnim dochodzi do wielu wypadków drogowych z udziałem rowerzystów. Równocześnie, policjanci otrzymują więcej zgłoszeń o kradzieżach jednośladów.

Wiosenna aura oraz niedziele wolne od handlu sprawiają, że na ulicach można spotkać coraz więcej zwolenników dwóch kółek. Korzystając z roweru, należy jednak pamiętać o przestrzeganiu przepisów.

Pomimo apeli policji i licznych przestróg, wiele osób porusza się po drogach niesprawnymi technicznie rowerami, w tym często też bez obowiązkowego oświetlenia. – Po zapadnięciu zmroku lub przy ograniczonej przejrzystości powietrza, rowerzyści są niewidoczni dla innych użytkowników dróg, dlatego tak ważne jest korzystanie z elementów odblaskowych, umieszczonych w widocznych miejscach na ubraniu oraz na rowerze. Warto pamiętać także, że nieodzowny w podróży rowerowej jest kask, który zabezpiecza głowę przed urazami w razie upadku – tłumaczy mł. asp. Anna Szajbler z lubińskiej komendy, z zespołu ds. Profilaktyki Społecznej.

Rowerzyści, którzy włączają się do ruchu, bądź przejeżdżają przez skrzyżowanie, często przeceniają swoje siły. – Przyczyną wypadków jest zwykle zła ocena sytuacji na drodze. Istotna jest i technika jazdy, ale przede wszystkim umiejętna ocena odległości i prędkości innych uczestników ruchu – mówi Anna Szajbler. Dzieci nie posiadają wyuczonej oceny odległości i nie zdają sobie sprawy, że samochód jadący z dozwoloną w terenie zabudowanym prędkością 50 km/h w ciągu sekundy zbliża się do nich o ponad 16,5 metra, czyli więcej niż mierzy pięciopiętrowy blok mieszkalny. Dziecko widząc samochód w pewnej, jak mu się zdaje, bezpiecznej odległości, przecenia swoje siły potrzebne do wprawienia w ruch stojącego roweru.

– Musimy wykazywać się szczególną ostrożnością przy wyjeżdżaniu z bocznych ulic, przy sygnalizowaniu skrętów, czy przy bezpiecznym hamowaniu – przestrzega policjantka.

Wyruszając na wycieczkę, odpowiednio zabezpieczmy rower, aby wyprawa nie skończyła się przykrym incydentem. – Złodzieje tylko czekają na okazję. Należy pamiętać o przypięciu roweru za każdym razem, gdy się od niego oddalamy. W miarę możliwości wybierzmy bezpieczne miejsce – dobrze oświetlone, publiczne, najlepiej przy kamerach, które odstraszą potencjalnych rabusiów. Zainwestujmy także w solidne zapięcie, które utrudni kradzież. Paść łupem może nie tylko rower, ale i osprzęt – liczniki, lampki i inne wartościowe komponenty. Zwracać uwagę powinniśmy także na słupki i barierki, do których przypinamy sprzęt – słupki muszą być odpowiednio wytrzymałe – radzi Anna Szajbler.

Lubińska policja zachęca również wszystkich mieszkańców naszego powiatu do oznakowania swojego roweru. – Każdego chętnego, który chce zabezpieczyć swój jednoślad zapraszamy na posterunek lubińskiej policji. Aby oznakować rower, wymagany jest dokument tożsamości oraz dowód zakupu roweru. W przypadku kradzieży takie oznakowanie ułatwia policji odnalezienie właściciela skradzionego roweru – informuje funkcjonariuszka.

Wszyscy chętni mogą się zgłosić do budynku Komendy Powiatowej Policji w Lubinie, przy ul. Kilińskiego 10 A, do Zespołu Profilaktyki Społecznej. Szczegółowe informacje pod numerem telefonu 76 840 62 46.


POWIĄZANE ARTYKUŁY