Bądź bezpieczny nad wodą

99

Fala upałów i zbliżające się lato powoduje, że nadszedł czas beztroskiego wypoczynku nad wodą. Niestety jest to również okres, gdy dochodzi do największej liczby utonięć. Lubińska policja rusza z ogólnopolską akcją informacyjno-edukacyjną „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”.

To już druga edycja kampanii na rzecz bezpieczeństwa nad wodą. Policja będzie zwracać szczególną uwagę na promowanie właściwych zachowań osób przebywających w wodzie i wypoczywających nad wodą. Chociaż na przełomie ostatnich lat liczba utonięć zmniejszyła się, to jednak takie wypadki nadal się zdarzają. Pomimo, iż zasady są znane i często powtarzane, niektórzy ludzie się do nich nie stosują. A wielu tragedii można by uniknąć.

Pamiętajmy, żeby nie przeceniać swoich możliwości – w większości przypadków toną osoby umiejące pływać. Należy kąpać w miejscach wyznaczonych i strzeżonych przez ratowników. Unikać wchodzenia do wody oznakowanej zakazami kąpieli, wystrzegać się pływania i wskakiwania do wody nieznanej. Nie pływać po zapadnięciu zmroku. Kategorycznie nie wolno wchodzić do wody osobom po spożyciu alkoholu lub po zażywaniu mocnych leków.

Dzieci powinny przebywać w wodzie wyłącznie pod naszym nadzorem. Nie spuszczajmy również z oczu dzieci, bawiących się przy brzegu.

Jeśli widzimy nieprawidłowe zachowania innych osób, zwłaszcza młodzieży, nie krępujmy się zwrócić im uwagi.

Zaleceń jest jeszcze wiele. Należą do nich choćby prawidłowe używanie sprzętu pływającego czy nieopalanie się w wodzie – może to spowodować zaśniecie na materacu i zbytnie oddalenie się od brzegu.

Akcja realizowana będzie do września 2018 r. na terenie całego kraju. Działania zintensyfikowane będą w rejonach obszarów wodnych, a także ośrodków rekreacji i wypoczynku. Policjanci będą przypominać dzieciom, młodzieży i dorosłym wypoczywającym nad wodą (również wędkarzom) o zasadach bezpieczeństwa. Policja zachęca do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie można zgłaszać zagrożenia, np. informacje o tzw. „dzikich kąpieliskach”, miejscach niebezpiecznych na terenach wodnych oraz przypadki utonięć.

Do realizacji projektu przygotowało informatory, naklejki oraz plakaty edukacyjne. Będą one wykorzystane m. in. podczas spotkań policjantów dzielnicowych oraz zajmujących się profilaktyką społeczną z dziećmi w szkołach jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego. W ramach akcji został również ogłoszony konkurs filmowy pn. „Filmowy przeWODNIK” promujący bezpieczne przebywanie w wodzie lub nad wodą.  

Projekt został objęty honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Więcej informacji na temat akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą”, bieżące wydarzenia, porady oraz regulamin konkursu można znaleźć na stronie.


POWIĄZANE ARTYKUŁY