Badają przyczyny śmierci górnika

Specjalna komisja wyjaśni okoliczności śmierci górnika w kopalni ZG Rudna. – Jeżeli zostały popełnione błędy i naruszone procedury, zostaną wyciągnięte konsekwencje – obiecuje prezes Domagalski-Łabędzki.

Specjalna komisja ma ustalić okoliczności i przyczyny śmierci górnika w kopalni ZG Rudna. W stosownym trybie pracuje także Wyższy Urząd Górniczy. Zarząd KGHM jest oszczędny w komentarzach.

– W tych sprawach trzeba być ostrożnym, mówimy o wypadku śmiertelnym, ale też o poszanowaniu prawa rodziny do tego, żeby zachować pewne szczegóły. Dopóki nie będzie oficjalnych komunikatów w sprawie sekcji czy ustaleń komisji, nie będziemy się wypowiadać publicznie – mówi prezes zarządu KGHM Polska Miedź, Radosław Domagalski-Łabędzki.

Akcja poszukiwawcza trwała 30 godzin, a w miejscu, w którym znaleziono ciało górnika, panowała temperatura ok. 35 stopni.

– Byliśmy na kopalni Rudna od razu, kiedy dowiedzieliśmy się, że trwające blisko 30 godzin poszukiwania zakończyły się tragiczną wiadomością. Znamy przebieg akcji ratowniczej, oceniam ją jako profesjonalną i doceniam poświęcenie ratowników. Pamiętajmy, że jest to Głogów Głęboki, oddział 25, najgłębszy nasz oddział, warunki tam są naprawdę trudne – mówi Domagalski–Łabędzki. – Znaleźliśmy ciało w miejscu, w którym nie prowadzimy robót, w nieczynnym wyrobisku, gdzie żaden człowiek nie powinien przebywać. Pierwsze działania poszukiwawcze były skoncentrowane gdzie indziej i dopiero gdy nie przyniosły rezultatów zaczęto przeszukiwać miejsca najmniej prawdopodobne – wyjaśnia prezes.

Z deklaracji zarządu wynika, że pracownik był prawidłowo zatrudniony.

– To, czy był zapewniony właściwy nadzór, oceni komisja. Jeżeli zostały popełnione błędy i naruszone procedury, zostaną wyciągnięte konsekwencje – zapewnia Domagalski-Łabędzki.

Udostępnij

  • wykop.pl

Dodaj komentarz

18 komentarzy do "Badają przyczyny śmierci górnika"

Powiadom o
avatar

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
bazyli
Gość
bazyli
9 miesięcy 7 dni temu

A gdzie pomoc dla górników frankowiczów?

Piti
Gość
Piti
9 miesięcy 7 dni temu

Młody zaslabl od pracy i temoeratury i upadł w szlam i się nim zachlysnal.

A
Gość
A
9 miesięcy 7 dni temu

Taka akcja ratownicza powinna trwać kilka godzin a nie 30 h … moze jeszcze udałoby sie uratować człowieka . Cały oddział nie jest jakos bardzo duzy do przeszukania

Dolny
Gość
Dolny
9 miesięcy 7 dni temu

Rocky,Jak długo jeszcze będziesz p…..lił, że tamci to tamci siamto? co kogo obchodzi co było? jest 2017 r i żyjemy tu i teraz. Przed wyborami cała banda przyjeżdżała, obiecywała i mówiła zrobimy, zlikwidujemy…..i co zrobili?? powsadzali swoich do wyciągania kasy, dwa razy więcej niż było, a zwykły górnik ma tyrać na to wszystko dziadostwo. Jak długo jeszcze mamy słuchać te brednie? cierpliwość braci jest na wyczerpaniu, pogonimy hołotę….

Rocky
Gość
Rocky
9 miesięcy 7 dni temu

Wprowadzający podatek od kopalin wiedzieli i to dobrze że Koncern prowadzący wielkie inwestycje zagraniczne także miejscowe spłacany kredyt itd.Że przyjdzie taki czas ze Koncern i Górnicy tego nie udzwigną-zapłacą. A wtedy droga do nierentownych oddziałów zostanie otwarta kasacji przywilejów itd. ,,,i w końcu likwidacja wielkiego żywiciela – patrz stocznie.A wtedy nie tylko górnicy pójdą z torbami.Natura jest łaskawa ale wymaga wielkich inwestycji.Kiedyś w kopalniach pracowały konie dzisiaj końskie zdrowie to za mało.,,,,

Aron T
Gość
Aron T
9 miesięcy 8 dni temu

To bedzie jedyny prezes KGHMu za ktorego zginelo najwiecej pracownikow dolowych. Niby marionetka Pisu czyli niby lepszej zmiany Polakow… ch..a tam lepszej. Wymalowali trawniki , w mediach slyszysz piekne slowa idee, zrobilismy to tam a podatek od kopalin i inne wprowadzone przez PO-PSL dalej sa, nie mowiac o brak rozliczen za przekrety o ktorych Pis tak mowi. Ludzie obudzcie sie. Jak dla mnie to pol tego zarzadu do dymisji na bruk. Wychodza wasze oszczednosci na ludziach sprzecie i naciskiem na wasze jeb..e tony od gwizdka do gwizdka. Szczesc Boze

Kazik
Gość
Kazik
9 miesięcy 8 dni temu
Do MECHANIK ! RACJA !! Tylko o tym się nie mówi glosno…gadaja tylko przy piwie kolesie z roboty . Teraz tylko śp. Młody chłopak wie co się stało. WUG i inne posiedzenia…mozecie wymyślać przebieg wydarzeń, tworzyć schematy swoich wizji czy co innego. Gdzie byl sztygar zmianowy G25 ??!Gdzie był przodowy i resztą pracowników??!! Na 1szych zmianach czasem Was widać po 5 białych i latacie jak z okresem by tylko komuś doj****!! CHŁOPAKA nie ma ! 30 godzin poszukiwań przez JRGH….To sztygar nie wiedział gdzie chłopaka wysłał?! Za nic macie swoich ludzi! Traktujące ich jak wymienne części! I te słynne powiedzenie… Czytaj więcej »
pan prywaciarz
Gość
pan prywaciarz
9 miesięcy 8 dni temu

ty rocky
jak nie pasuje to zmień pracy nikt wam pracy nie zazdrosci ale o zarobkach to zamknicie mordy bo podatek jest za mały a wasze pensje są za wysokie i mase dziwnych dodatków jestescie pazozytami i nic nie potraficie bo 3 pracy to wyczyn temperatura 45 st a na wakacjach 50 gra wy buraki wasz kolega ODSZEDŁ NA WIECZNĄ SZYCHTE A WY PISZECIE O TAKICH DEBILIZMACH BO WAM MAŁO WY CYMBAŁY A RODZINIE SKŁADAM GŁĘBOKIE WYRAZY WSPÓŁCZUCIA ODMÓWIE ZDROWASKIE ZA ZMARŁEGO

Mechanik
Gość
Mechanik
9 miesięcy 8 dni temu

Powiedźcie mi gdzie w kopalni są jakie kolwiek zasady !,sztygarzy każą młodym jeździć maszynami , landami bez papierów. A później jak do czegoś dochodzi to kogo jest wina ? Wiadomo tego bez papierów.. A jak ktoś sie nie zgadza z poleceniem sztygara , to po wyjeździe do biura i zjebka … Ale jak juz jest wizytacja Bhp i nadsztygara to nawet kierownicy nie mozesz dotknąć .

sss
Gość
sss
9 miesięcy 8 dni temu

Zycia Mu nie zwroca:(

Rocky
Gość
Rocky
9 miesięcy 8 dni temu

Młodzi Lekarze chcą podwyżek i lepszych warunków pracy może dobrą zmianę rozpocząć od Górników którzy na nich też pracują Bo natura z którą walczą domaga się wielkich inwestycji i jest to dobry czas aby odciąć podatek od kopalin

PeBeK
Gość
PeBeK
9 miesięcy 8 dni temu

Zgadzam sie z PeBeKoL.. jest masakra!!!… i wielka laska robia ze pracujemy na 6lekcji nie mowiac juz na przodkach…

Pracownik G-25
Gość
Pracownik G-25
9 miesięcy 8 dni temu

Szanowna redakcjo. Jak czytam te Wasze informacje, które piszecie to aż szkoda. Pracuje na tym oddziale bardzo długi czas i temperatura 35° wynosi na kanale maszyn ciężkich. A temperatura na oddziale przekracza 40° na froncie oddziału przy pełnym zagospodarowaniu maszyn. A w nieczynnych wyrobiskach gdzie nie ma przewietrzania temp przekracza nawet 45°.

PeBeKol
Gość
PeBeKol
9 miesięcy 8 dni temu

Przejeżdżam codziennie przez te wasze komory i nie ściemniaj ze tam jest 35 stopni. na każdy kanał po 2 lub 3 klimatyzacje, chcesz oczuć ciepło ?? przejdź sie na komorę obok PeBeKi, a jak chcesz zobaczyć ciepło jakie panuje na froncie jedz na przodki PeBeKi.

RaffQ
Gość
RaffQ
9 miesięcy 8 dni temu

PeBekol… piszesz jak typowy cebulak. Wszyscy mają dobrze i wszędzie bezpiecznie tylko u Ciebie źle. Pewnie Twoim zdaniem tylko PeBeka tyra a reszta, ZGole w szczególności to dekoracja.

yeyick
Gość
yeyick
9 miesięcy 8 dni temu

Nie jest to normalna sytuacja gdy młody, rozpoczynający pracę zawodową człowiek ginie pod ziemią w taki sposób. Kopalnia to miejsce szczególne, groźne tak z natury jak i szczególnych warunków pracy jakie tam występują. Każdy adept sztuki górniczej powinien być pod specjalnym nadzorem i opieką tak ze strony dozoru jak i współpracowników. Tego tam zabrakło.. i ten stan wymaga naprawy aby takie sytuacje się nie powtarzały. Wyrazy współczucia dla Rodziny…

Grum
Gość
Grum
9 miesięcy 8 dni temu

Czy jest jakaś procedura dotycząca młodych pracowników, czy tylko zwykły zdrowy rozsądek?

staszek
Gość
staszek
9 miesięcy 8 dni temu

zawiniłazłaorganizacja [pracy

wpDiscuz