Aparaty fotograficzne z… metalowych puszek

W metalowych puszkach zrobili małe otwory, do środka włożyli światłoczuły czarno-biały papier i tak powstałe aparaty, zawiesili na drzewach – to projekt uczniów z Zespołu Szkół nr 2, którzy uczą się fotografii otworkowej. Efektem tych prac będą zdjęcia solarigraficzne, ukazujące ruch słońca.

Na ten niecodzienny pomysł namówiła uczniów klasy II o profilu technik fotografii i multimediów ich nauczycielka Beata Zioło. Idealnie zbiegło się to w czasie z wystawą w CK Muza, która dotyczy właśnie solarigrafii.

– Podczas zajęć w CK Muza wykonaliśmy nasze aparaty. Do metalowych puszek włożyliśmy światłoczuły papier, który będzie naświetlany poprzez dziurkę, wykonaną w puszkach – opowiada Beata Zioło.

Uczniowie zawiesili puszki na drzewach i krzewach w parku obok Muzy. Będą tam wisieć przez dwa miesiące. – Później ściągniemy nasze aparaty, negatyw zostanie zeskanowany i poprawiony w programie graficznym. Na koniec wydrukujemy odbitki. Na powstałych w ten sposób zdjęciach chcemy pokazać ruch słońca. Jeśli się uda, z powstałych zdjęć zrobimy wystawę – dodaje nauczycielka.

W następnym roku szkolnym nauczycielka chciałaby kontynuować ten projekt ze swoimi uczniami. – Teraz mamy już mało czasu, bo w czerwcu kończymy rok szkolny. Natomiast, jeśli po raz kolejny zawiesimy puszki we wrześniu, będą mogły tak powisieć cały rok szkolny. Wtedy zdjęcia na pewno będą ciekawsze – uważa.

Jednocześnie Beata Zioło zaprasza obecnych gimnazjalistów do nauki w Zespole Szkół nr 2. – Jeśli ktoś jeszcze nie zdecydował, to zapraszamy do nas. Tworzymy kierunki, które są zgodne z duchem czasu, dopasowujemy się do rynku. Od września ruszamy na przykład z nowym kierunkiem – technik grafiki i poligrafii cyfrowej, który uczy m.in. projektowania przestrzennego w grafice 3D – dodaje na koniec.

Dodaj komentarz

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Aga
Aga
8 miesięcy 29 dni temu

Super pomysł! Wykorzystanie pierwszego sposobu fotografowania…pierwsze informacje bodajże rok 1544! Także pisanie że ktoś coś pierwszy … wychodzi brak informacji 😉 W artykule wspomniana jest wystawa solarna w CK „Muza”, warto obejrzeć. Mam nadzieję że projekt się uda i nie będzie ostatnim w tej technice w naszym mieście 🙂

Stefan
Stefan
8 miesięcy 29 dni temu

Piękna inicjatywa, o niebo lepsza niż wysiadywanie niedouczonych lemingów przed komputerami i tłuczenie w klawiaturę aby komuś dokopać.

Cham
Cham
8 miesięcy 30 dni temu

Gó*no się uczą.. Zaśnięciem drzew pod byle artykuł,byle by o czymś napisać na tej nędznej stronie. Lepiej niech się uczą czegoś pożytecznego bo za parę lat przy takiej nauce to te puszki będą zbierać.

Andrzej
Andrzej
8 miesięcy 30 dni temu

Dodam jeszcze, że redaktor chyba nie słyszał o czymś takim jak kompresja zdjęć wrzucając do galerii nieskompresowane pliki ważące po 6MB. Brawo. Tylko PiS!

Anonimowo
Anonimowo
8 miesięcy 30 dni temu

Przynajmniej się czegoś uczą, nie ważna skąd pomysł . Co w tym złego ? Lepiej być sflustrowanym ignorantem i pisać kretyńskie komentarze aby tylko dokopać komuś ? Iloraz inteligencji dzięki temu nie wzrośnie niestety .

Cham
Cham
9 miesięcy 2 godzin temu

Nie ma to jak wieszać śmieci na drzewa.. Co za durny pomysł! Ściągać to raz dwa ale już!

Andrzej
Andrzej
9 miesięcy 5 godzin temu

Pomysł skradziony od pewnego gościa z wykop.pl

Rigcz
Rigcz
8 miesięcy 30 dni temu

Prawda. Lemingi minusują.

Lubin na wiosnę
Lubin na wiosnę
9 miesięcy 10 godzin temu

Super pomysł !!! Brawo brawo p. Beato !! Na pewno wiele osób przyjdzie oglądać rezultaty !!!

wpDiscuz