Alarm w centrum Lubina

182

Zwykle tę syrenę można usłyszeć przy okazji różnych ważnych rocznic, gdy testowany jest system wczesnego ostrzegania. Jednak wczoraj żadnej rocznicy nie czczono, a alarm w centrum Lubina rozbrzmiewał przez ponad pół godziny. – Co się stało? – pytają nas Czytelnicy. Podobne telefony otrzymali wczoraj również lubińscy strażacy.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne

Na szczęście alarm był fałszywy. Zepsuło się jedno z urządzeń należących do systemu ostrzegania, znajdujące się przy ulicy Kościuszki. – Mieszkańcy zareagowali prawidłowo. Nie zignorowali alarmu, wiele osób zadzwoniło na straż pożarną. Dyżurny uspokajał dzwoniących i zawiadomił odpowiednie służby – informuje Jacek Krajewski z Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Lubinie.

Urządzenia nie dało się wyłączyć zdalnie, trzeba to było zrobić na miejscu. Dlatego alarm słychać było przez około pół godziny – od godziny 17 do prawie 17.40. Według pracowników Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, to był pierwszy tego typu przypadek samoistnego uruchomienia się sygnału. W najbliższym czasie urządzenie zostanie naprawione i ponownie wpięte do systemu. Podobne urządzenia znajdują się w miejscach publicznych w całej Polsce, zwykle montowane są na wysokich budynkach.

– System został zbudowany na wypadek różnych zagrożeń i tylko w przypadku ich pojawienia, powinien zostać uruchomiony. Przy okazji ważnych rocznic staramy się robić testy sytemu, żeby sprawdzić, czy wszystko działa. Ostatni raz alarm można było usłyszeć z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego – dodaje Krajewski.

W takich przypadkach jednak Centrum Zarządzania Kryzysowego zawsze wcześniej uprzedza mieszkańców o testach.

– Gdy słyszymy te syreny, nigdy nie powinniśmy pozostać obojętni. W tym przypadku mieszkańcy dobrze zareagowali, dzwoniąc do straży pożarnej – mówi pracownik PCZK.

Jeśli syreny uruchomią się w przypadku prawdziwego zagrożenia, z pewnością – jak zapewniają urzędnicy – nie będą jedynym sygnałem alarmowym. Informacje o zagrożeniu jednocześnie powinny się pojawić również w mediach, a na ulicach odpowiednie służby, które będą wskazywać mieszkańcom, co powinni zrobić.

System ma ostrzegać między innymi o klęskach żywiołowych i zagrożeniu środowiska, o zagrożeniu skażeniami czy zakażeniami, to także alarm powietrzny. Poniżej publikujemy szczegółową informację na temat typów alarmów i sposobów ich ogłaszania.

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY