Sklep gastronomiczny
Oficjalny portal miasta Lubina
Dziś  °C
Jutro  °C
 
      Piątek, 27 maja 2016r.
Imieniny:  Augustyn, Julian, Jan, Juliusz, Magdalena, Amanda
 
A A A
15 kwietnia 2014 godz. 12:33

Zapobiegają rozlewowi krwi na drodze

Drastyczne zdjęcia z wypadków drogowych, opowieści ich uczestników oraz relacje policjantów, strażaków i lekarzy karetek pogotowia – takie atrakcje przygotowała dla kilkuset lubińskich uczniów firma Mota-Engil Central Europe, która jeździ po całym kraju, by przestrzec młodych kierowców przed brawurą na drodze. – To bardzo emocjonujące spotkanie – przyznaje kierownik projektu Road Show, Katarzyna Dobrzańska.

Road Show to multimedialny godzinny program edukacyjny przeznaczony dla uczniów w wieku 15-20 lat, podczas którego duży nacisk kładziony jest na refleksje i zeznania bezpośrednich świadków wypadków drogowych z regionu, w którym prowadzone jest spotkanie. Wszystko to przy odpowiednio skonstruowanym nastroju, punktowym oświetleniu, muzyce i efektach dźwiękowych.

– Inicjatywa wyszła od holenderskich policjantów. Rok temu zdobyliśmy licencje na prowadzenie Road Show w Polsce. Program cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno władz miast, jak i policji, czy straży pożarnej. I dobrze, bo jest zapotrzebowanie na tego typu działania – zapewnia koordynatorka Road Show.

Na spotkaniu w sali Centrum Kultury Muza pojawili się przedstawiciele lubińskiej komendy policji, straży pożarnej i karetki pogotowia. Każdy z funkcjonariuszy opowiedział uczniom historię związaną z wypadkiem drogowym, która wryła się w jego pamięć. Młodzież miała też okazję posłuchać relacji jednego z absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego, który do dziś zmaga się z powikłaniami po wypadku drogowym, który przeżył, a także opowieści jednej z rehabilitantek z lubińskiego MCZ.

– Około pięć lat temu wyjechaliśmy do wypadku, w którym udział brała młoda kobieta. By ją wyjąć, musieliśmy rozciąć samochód. Takie nożyce ważą około 15 kilogramów, jednak jeśli trzyma się je w rękach i wie, że liczy się każda sekunda, czuje się, jakby się trzymało styropian. Mimo szybkiej akcji kobiety nie udało się uratować. Ponadto okazało się, że w momencie wypadku była w zaawansowanej ciąży – opowiadał emocjonalnie jeden z lubińskich strażaków. Wówczas na scenę weszła kilkuletnia dziewczynka. – Co skłoniło kobietę, by przycisnąć mocniej pedał gazu? Dziś, jej córeczka miałaby już pięć lat – dodał.

Poniżej zamieszczamy link do skrótów spotkań, które odbywają się w ramach Road Show.Autor: MAF
R e k l a m a
Galeria
Zobacz również
zdjęcie

Średniowieczny festyn w parku


W parku Wrocławskim właśnie trwa piastowski tydzień. Na zakończenie imprezy, w najbliższą sobotę i niedzielę, odbędzie się tutaj festyn...

Skomentuj Zaloguj / Zarejestruj
Nick:
Tytuł:
Komentarz:
Kod z obrazka:
captcha
Regulamin
Komentarze (5)
16 kwietnia 2014 godz. 22:39 - hjk
Zgadzam się
Bardzo wzruszające momenty i wstrząsające obrazy. Nie powiem szłam tam z nastawieniem że będzie to kolejna pogadanka policjantów o tym zeby nie siadać za kierownicę pod wpływem alkoholu, a tu miła niespodzianka. Bardzo ciekawe i mam nadzieję, że przemówiło do rozsądku nie tylko mi ale też wielu innym osobom. A co do zachowania niektórych osób na sali jetsem zawiedziona że w okół mnie jest tyle niedojrzałych i nieodpowiedzialnych ludzi nie znających umiaru i nie posiadających żadnego wstydu, żeby nawet w tak poważnej sytuacji nie zachowac się odpowiednio... Jestem zawiedziona.
16 kwietnia 2014 godz. 20:50 - bbb
bardzo dobre
Moim zdaniem takie wykłady powinien obejrzeć każdy kto ma zamiar zostać kierowcą
16 kwietnia 2014 godz. 09:14 - uczestnik
road show
Powinno być więcej takich ''show''. Trzeba uświadomić ludziom jakie konsekwencje można ponieść gdy jest się nie odpowiedzialnym kierowcą.
16 kwietnia 2014 godz. 08:47 - uczestniczka1023
ROAD SHOW
Powinno być więcej takich akcji! Bardzo to do mnie trafiło i mam nadzieję, że do innych tak samo, oraz dało wiele do myślenia. Oczywiście zachowanie innych uczestników było straszne... komentarze nie na miejscu... chyba najwyższa pora trochę dorosnąć! Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś będę miała okazję pójść na takie ''show''
16 kwietnia 2014 godz. 08:47 - malina1
.
Nie żałuje ze tam poszłam, łezka w oku się zakręciła. Dotarło do mnie ze trzeba uważać na drodze a nie popisywac się przed znajomymi.Jak obejrzeliscie filmik to mam nadzieje że do was to też dotrze macie jedno życie i o nie dbajcie. Zachowanie na sali niektórych osób mną wstrząsneło : śmiechy itp. Żałosne to było.

..
zwiększ kontrast dla osób słabowidzących