Sklep gastronomiczny
Oficjalny portal miasta Lubina
Dziś  °C
Jutro  °C
 
      Wtorek, 31 maja 2016r.
Imieniny:  Aniela, Petronelia, Kamila, Feliks
 
A A A
12 stycznia 2014 godz. 08:27

Wiatrak jak nowy

Odnowiony wiatrak jest dumą mieszkańców wsi oraz idealnym miejscem do relaksu na łonie natury. Niedawno wyremontowano zabytkowy wiatrak Koźlak znajdujący się na południowo-wschodnim krańcu wsi Buszkowice.

W ramach remontu wykonano instalację odgromową, zmienione zostało pokrycie dachowe oraz wymieniono i zaimpregnowano drewniane elementy ścian i podłóg. Przy odnowionym Koźlaku postawiono także nowe ławki, na których zwiedzający mogą się zrelaksować.

Wartość inwestycji to ponad 59 tysięcy złotych. Dotacja pochodzi z programu Leader w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi”. 
 
– Jesteśmy zadowoleni, że udało się wyremontować wiatrak, ponieważ przyciąga on do Buszkowic coraz więcej turystów. W przyszłości planujemy organizować tu Święto Pieczonego Ziemniaka, które do tej pory odbywało się na świetlicy wiejskiej. Teraz brakuje nam tylko drogi dojazdowej, która w tym momencie jest w bardzo złym stanie – mówi sołtys wsi Buszkowice Jan Śliwa.
 
Wiatrak wybudowano prawdopodobnie w roku 1812. Tak wskazuje najstarsza wykuta w belce data. Niewykluczone jednak, że jest on jeszcze starszy. Wiatrak był używany do lat 60. ubiegłego stulecia. Niestety nie zachowały się już jego skrzydła.
Autor: ŚLIW
R e k l a m a
Galeria
Zobacz również
zdjęcie

Bez aktywności nie ma sprawności


Mistrz Polski w kręglarstwie zapalił znicz olimpijski, a następnie wszyscy zaśpiewali hymn Polski – tak rozpoczęli świętowanie Dni ...

Skomentuj Zaloguj / Zarejestruj
Nick:
Tytuł:
Komentarz:
Kod z obrazka:
captcha
Regulamin
Komentarze (2)
12 stycznia 2014 godz. 13:12 - jajcarz
panie Janku
niech pan wykombinuje jeszcze ze trzy dyszki na śmigła bo wiatrak bez smigieł to jak Kaczor bez Hofmana.
12 stycznia 2014 godz. 12:39 - petrus
Gratulacje !!!
Gratulujemy sołtysowi Panu Jankowi Śliwie dokończenia remontu wiatraka. W zeszłym roku Wędrowcy w ramach Rajdu 4 Pory Roku zwiedzali ten obiekt i Pan Janek zapowiadał renowację. Tak trzymaj !!! Postaramy się w marcu odwiedzić Buszkowice, tym bardziej że jest to jedyny zachowany wiatrak w powiecie lubińskim.

..
zwiększ kontrast dla osób słabowidzących