Sklep gastronomiczny
Oficjalny portal miasta Lubina
Dziś  °C
Jutro  °C
 
      Poniedziałek, 30 maja 2016r.
Imieniny:  Ferdynand, Karol, Feliks, Jan, Gryzelda
 
25 listopada 2013 godz. 10:13

Praca za granicą

Usługi Eures są ogólnodostępne, bezpłatne i skierowane do osób poszukujących pracy, zainteresowanych wyjazdem do innego kraju w celach podjęcia pracy oraz do pracodawców, którzy chcą prowadzić rekrutację pracowników z zagranicy.

Usługi Eures obejmują przede wszystkim:

- doradztwo i pomoc poszukującym pracy w znalezieniu odpowiedniego zatrudnienia oraz pracodawcom w uzyskaniu pracowników o poszukiwanych kwalifikacjach zawodowych;

- informowanie o warunkach życia i pracy oraz sytuacji na europejskich rynkach pracy;

- inicjowanie działań na rzecz przeciwdziałania i zwalczania przeszkód w mobilności na europejskim rynku pracy.

W każdym wojewódzkim urzędzie pracy zatrudnieni są doradcy i asystenci Eures odpowiedzialni za przyjmowanie ofert pracy z Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz rozpowszechnianie tych ofert i rekrutację kandydatów spełniających wymogi pracodawców. Ponadto powiatowe urzędy pracy mają obowiązek zatrudniać osobę, która także zajmuje się ofertami z sieci Eures. Każda zainteresowana osoba poszukująca pracy za granicą ma prawo zgłosić się do pracownika PUP w celu uzyskania informacji na temat dostępnych ofert pracy. Pracownik wyszukuje oferty, które odpowiadają kwalifikacjom i umiejętnościom kandydata i instruuje z kim należy skontaktować się w celu złożenia swojej aplikacji.

Aby korzystać z ofert pracy Eures nie trzeba być zarejestrowanym w powiatowym urzędzie pracy.

Zagraniczne oferty pracy cieszą się sporym zainteresowaniem przede wszystkim z powodu dużo wyższych zarobków niż te oferowane przez polskich pracodawców. Minimalne wynagrodzenie w ofertach z sieci Eures wynosi od 6-8 £ i 7-9 € na godzinę brutto, ale zdarzają się również oferty z wynagrodzeniem 13-15 €/godz. lub ok. 2200 € brutto miesięcznie. Zarobki zależą przede wszystkim od rodzaju oferty i kwalifikacji kandydatów do pracy. Najniżej płatne są stanowiska robotnicze (ogrodnictwo, rolnictwo, produkcja), a na najwyższe zarobki mogą liczyć osoby z wysokimi kwalifikacjami i dobrą znajomością języków obcych (inżynierowie, mechanicy, spawacze, wykwalifikowani pracownicy budowlani, personel medyczny). W przeważającej większości ofert pracodawcy wymagają podstawowej znajomości języka angielskiego lub niemieckiego.

W pierwszych trzech kwartałach br. Powiatowy Urząd Pracy w Lubinie dysponował 2969 wolnymi miejscami pracy z sieci Eures. W tym samym czasie o zagranicznych ofertach poinformowano około 400 osób poszukujących pracy za granicą. W analogicznym okresie ubiegłego roku PUP w Lubinie dysponował 3070 miejscami pracy. Liczba takich ofert jest zawsze największa w miesiącach wiosenno-letnich. Jest to spowodowane uruchomieniem prac sezonowych w rolnictwie, ogrodnictwie oraz branży budowlanej. Takie też oferty cieszą się największym zainteresowaniem osób poszukujących pracy. Kandydaci pytają najczęściej o pracę w Niemczech, Austrii oraz Wielkiej Brytanii.

Na dzień 22.11.2013 r. PUP w Lubinie dysponuje 117 ofertami pracy z sieci Eures, najwięcej do Austrii (28), Niemiec (30) oraz Wielkiej Brytanii (27). Oferty pracy z sieci Eures przed przekazaniem do Polski są sprawdzane pod kątem zgodności zgłoszenia a rzeczywistymi warunkami pracy. Zatem oferty takie są bezpieczne i warto z nich skorzystać.

Polscy pracownicy mają takie same prawa jak obywatele kraju przyjmującego. Dotyczy to przede wszystkim systemu zabezpieczenia społecznego, w tym prawa do emerytury, otrzymywania zasiłków chorobowych, rentowych, itd. Polacy podlegają tym samym warunkom pracy co pracownicy miejscowi w odniesieniu do wynagrodzeń, zwolnienia i przepisów BHP.

Jako obywatelom UE Polakom przysługuje prawo do wykonywania swojego zawodu w innym kraju UE. Jeżeli określony zawód nie jest regulowany w kraju przyjmującym, można go wykonywać na takich samych warunkach i nie ma potrzeby ubiegania się o oficjalne uznanie kwalifikacji. Jeżeli zawód jest regulowany w kraju przyjmującym, konieczne jest uznanie kwalifikacji. Obecnie obywatele Polski mogą bez pozwolenia podejmować pracę we wszystkich krajach UE.

Autor: PUP Lubin
R e k l a m a
Galeria
Zobacz również

Czas na świetlicę w Dąbrowie


Już niedługo ruszą pracę przy świetlicy wiejskiej w Dąbrowie Środkowej. Gmina Ścinawa wybrała wykona...
Skomentuj Zaloguj / Zarejestruj
Nick:
Tytuł:
Komentarz:
Kod z obrazka:
captcha
Regulamin
Komentarze (0)
Jeszcze nie ma komentarzy do tego artykułu

..
zwiększ kontrast dla osób słabowidzących