Sklep gastronomiczny
Oficjalny portal miasta Lubina
Dziś  °C
Jutro  °C
 
      Poniedziałek, 30 maja 2016r.
Imieniny:  Ferdynand, Karol, Feliks, Jan, Gryzelda
 
9 września 2013 godz. 08:12

Rozwiązanie umowy o pracę

Rozwiązanie umowy o pracę ma bardzo duży wpływ na przyznanie bezrobotnemu prawa do zasiłku. Ważne jest więc ustalenie tego czy stosunek pracy ustał na podstawie wypowiedzenia, porozumienia stron bądź też z winy pracownika. 

To od tego zależy, czy urząd przyzna świadczenie od razu, czy odmówi jego wypłaty przez okres 90, a nawet 180 dni od dnia rejestracji.

• Rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron

W przypadku rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron w ciągu 6 miesięcy przed rejestracją w urzędzie pracy, prawo do zasiłku będzie przyznane najwcześniej po okresie 90 dni od dnia zarejestrowania się.

Wyjątek – zasiłek dla bezrobotnych będzie przyznany po upływie 7 dni od dnia zarejestrowania się w urzędzie w przypadku, gdy wypowiedzenie za porozumieniem stron spowodowane było upadłością, likwidacją pracodawcy, zmniejszeniem zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy, a także zmianą miejsca zamieszkania pracownika.

• Rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika za wypowiedzeniem

W tym przypadku sytuacja wygląda podobnie, jak we wcześniejszym przypadku, rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron. Jeżeli, bowiem jakakolwiek umowa o pracę zostanie rozwiązana przez pracownika za wypowiedzeniem stosunku pracy pracodawcy, w ciągu 6 miesięcy przed datą rejestracji w urzędzie pracy, prawo do zasiłku będzie przyznane najwcześniej po okresie 90 dni od dnia zarejestrowania się.

Wyjątek – zasiłek dla bezrobotnych będzie przyznany po upływie 7 dni, jedynie w przypadku, kiedy rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika za wypowiedzeniem nastąpiło w związku ze zmianą miejsca zamieszkania.

• Rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę bez wypowiedzenia

W przypadku, jeżeli jakakolwiek umowa o pracę została rozwiązana przez pracodawcę bez wypowiedzenia w ciągu 6 miesięcy, przed rejestracją w urzędzie pracy, prawo do zasiłku będzie przysługiwało dopiero po okresie 180 dni od dnia zarejestrowania się.

• Skrócenie okresu wypowiedzenia

Po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę strony mogą skrócić okres jego trwania (na mocy art. 36 §6 Kodeksu Pracy). Za skrócenie okresu wypowiedzenia pracownik może wystąpić o odszkodowanie. W takim przypadku pracownikowi nie należy się zasiłek za okres, w którym otrzymał odszkodowanie. Zasiłek będzie przysługiwać po upływie okresu, za który otrzymał ekwiwalent, odprawę lub odszkodowanie.

• Rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika na podstawie art. 55 § 11 K.p.

O prawo do zasiłku nie musi się obawiać pracownik, który zdecyduje się rozwiązać umowę o pracę w trybie natychmiastowym na podstawie art. 55 § 11 Kodeksu pracy, tj. z uwagi na ciężkie naruszenie przez pracodawcę jego podstawowych obowiązków wobec pracownika.
 

Autor: Bożena Głowińska (PUP)
R e k l a m a
Galeria
Zobacz również

Czas na świetlicę w Dąbrowie


Już niedługo ruszą pracę przy świetlicy wiejskiej w Dąbrowie Środkowej. Gmina Ścinawa wybrała wykona...
Skomentuj Zaloguj / Zarejestruj
Nick:
Tytuł:
Komentarz:
Kod z obrazka:
captcha
Regulamin
Komentarze (0)
Jeszcze nie ma komentarzy do tego artykułu

..
zwiększ kontrast dla osób słabowidzących