Sklep gastronomiczny
Oficjalny portal miasta Lubina
Dziś  °C
Jutro  °C
 
      Środa, 1 czerwca 2016r.
Imieniny:  Jakub, Justyn, Konrad, Hortensja, Aniela, Gracja
 
A A A
8 lipca 2013 godz. 12:40

Mobbing w lubińskim Obi?

– Dyrekcja sklepu w Lubinie pomyliła pojęcia zakładu pracy z obozem pracy– mówi wprost Patryk Kosela, rzecznik WZZ „Sierpień 80”. Na zlecenie związku Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła ankiety wśród załogi marketu Obi. Wyniki kontroli mówią wprost: w markecie nie dzieje się dobrze.

Jak mówi Kosela, za pomocą ankiet badano nierówne traktowanie pracowników i zjawisko mobbingu. Wśród najczęstszych zarzutów ankietowani pracownicy wymienili: zlecanie bezsensownych i sprzecznych zadań, lekceważenie i ignorowanie, nie liczenie się ze zdaniem oraz ciągłe przerywanie wypowiedzi; niekorzystny sposób respektowania prawa do wynagrodzeń i urlopów w porównaniu do innych pracowników, czyli odmowa lub skracanie urlopów, pozbawianie premii. Były też odpowiedzi wskazujące na agresję słowną: obraźliwe uwagi, używanie wulgaryzmów, szydzenie, reagowanie krzykiem czy ciągłą krytykę i ośmieszanie wykonywanej pracy oraz życia osobistego.

– Działania w pracy odbywały się w obecności świadków, a stosował je generalnie pracodawca. 40 proc. odpowiedziało, że zdarzenia te wpłynęły na ich zdrowie. To jest oczywiście skandal i władze sieci handlowej powinny zareagować. Dyrekcja sklepu w Lubinie pomyliła pojęcia zakładu pracy z obozem pracy, do którego wyraźnie dąży – stwierdza rzecznik WZZ „Sierpień 80”. – Załoga nie zgłosiła problemu mobbingu pracodawcy, głównie dlatego, że to pracodawca jest osobą mobbingującą i obawiali się utraty pracy – dodaje Kosela.

Związek zwrócił się do PIP z jeszcze jednym wnioskiem – o skontrolowanie zgodności procedury ustalania oraz wydatkowania środków z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w całej spółce.

– Chcemy, by kontrolujący położyli nacisk na uwzględnienie osób podejmujących wiążące decyzje oraz składających oświadczenia woli w sprawie, tryb ustalania wysokości odpisów, kryteria i krąg osób uprawnionych. Interesujące mogą być także cele na jakie zostały wydatkowane środki z funduszu, z naciskiem na cele o charakterze promocyjnym oraz rozrywkowym – informuje Zbigniew Grzesiak, przewodniczący WZZ „Sierpień 80” na całą sieć Obi.

Związkowcy mówią wprost – osoba działająca z upoważnienia zarządu spółki uniemożliwia uzgodnienie kryteriów dochodowych osób uprawnionych do otrzymania środków z ZFŚS. – W rezultacie takiej postawy pracodawcy, pracownicy uprawnieni m.in. do otrzymania tzw. „wczasów pod gruszą” nie otrzymują stosownego świadczenia. W ocenie WZZ „Sierpień 80”, jest to działanie nie tylko bezprawne, ale i podejmowane świadomie oraz celowo – uważa Grzesiak.

Przypomnijmy, że 29 maja związkowcy wspólnie z załogą przeprowadzili przed marketem akcję protestacyjną. Więcej: www.lubin.pl/aktualnosci,25635,jesli_chca_wojny_beda_ja_miec_.html

Autor: MS
R e k l a m a
Galeria
Zobacz również
zdjęcie

Żeby zrobić park militarny, potrzebne było muzeum


W Lubinie powstała nowa instytucja: Muzeum Historyczne. Jest ono potrzebne do stworzenia w mieście parku militarn...

Skomentuj Zaloguj / Zarejestruj
Nick:
Tytuł:
Komentarz:
Kod z obrazka:
captcha
Regulamin
Komentarze (23)
11 lipca 2013 godz. 08:32 - Autor
do KSK
ale ja na swoją pracę nie narzekam:D i na truskawy nie czuję potrzeby by jechać;] skoro tak bardzo was chca gdzie indziej to co robicie w tym calym lubinexie? ile tam siedzisz 10 lat? 15? i każdego dnia to samam..."wszyscy są zli a to przeciez wam jest tak strasznie ciezko"
10 lipca 2013 godz. 16:42 - misia
zapytanie
a dlaczego nikt się nie nie zajmie moim mobingiem
10 lipca 2013 godz. 09:40 - crixos
aaa...
prawda jest taka (choć to firmy zagraniczne), że to Polak poniża w nich Polaka. Jednym słowem Polak to szmata, która ponadnormatywnie wykona zadania zagranicznych właścicieli, jako dupowłaz i tzw. "średnia kadra kierownicza"
9 lipca 2013 godz. 23:51 - 45
bidrona
niech sie wezma za mobbing w biedronie tam dopiero sa ludzie poniżani a na pewno w glównym centrum na magazynie a nie w sklepach
9 lipca 2013 godz. 23:05 - ksk
do autor
Widzę że wszystkie rozumy pozjadałeś! Przestań pierdzieliś jakieś farmazony że gdzie indziej nas nie chcą! A na truskawki to sam wypier...
9 lipca 2013 godz. 22:47 - Autor
mirasss7
znam temat albo go nie znam, ale prawda jest taka, że siłą Was tam nie zaprowadzili i pod przymusem pracować nie kazali.
9 lipca 2013 godz. 22:21 - mirasss7
Do autor !!!!
Ja juz wiele lat tem sie z tamtąd zwolniłem i poszedłem do kopalni i teraz w porównaniu z tym co miałe to mam sanatorium i wcale nie robie w ZG.Szkoda mi tylko tych ludzi co tam pracują.A to że ludzie maja prace to nic,za pracę sie płaci a nie daje psie pieniądze,nie kiedy to ludzie musza jeszcze dopłacić do pensji żeby firmie zus pasował,to jest dopier lipa.A TY Autor jak nie znasz tema tu to ciiiiiiiii
9 lipca 2013 godz. 21:51 - Autor
ja was prosze
nie jestem ani dupowlazem, ani nie mam nic wspolnego z ta firma. jednak z doswiadczenia wiem, ze krzycza ci co najmniej daja. oni takze najwiecej oczekuja! na sile was nikt w tej firmie nie trzyma, stac was przeciez na wiecej prawda? mozecie pracowac gdzie chcecie...tylko dlaczego nie chcecie!? a moze nie mozecie bo nigdzie indziej was nie chca!? cieszcie sie, ze macie na chleb bo sa i tacy, ktorym to nie jest dane.
9 lipca 2013 godz. 19:28 - misia
.
u mnie też jest mobing co nie
9 lipca 2013 godz. 18:12 - grgegr
no i znowu POLANDIA....
...
9 lipca 2013 godz. 16:26 - BeatkaLW:)
MOPS
A może napiszecie co się dzieje w MOPSie? Już bardzo wiele dziewczyn pozwalniało się z powodu mobbingu. Kierownictwo działa dokładnie w ten sam sposób co to z OBI. Najśmieszniejsze jest to, że instytucja zajmująca się POMOCĄ gnoi swoich pracowników, powoli pozbywa się tych, którzy potrafią samodzielnie myśleć, zostawiając na etatach jedynie bezmózgich lizusów (oczywiście nie ma poszanowania dla osób z bardzo długim stażem pracy). Jeszcze zabawniejszym jest fakt, iż osoby odpowiedzialne za dręczenie pracowników, jeszcze kilka lat temu same zakładały w sądzie sprawę o mobbing. Na szczęście w tym przypadku, dziewczyny które odeszły trzymają się razem, zbierana jest ogromna dokumentacja tego, że kierownictwo i dyrekcja, pomimo wielu zgłoszeń nic z tym nie robiły, a uderzenie do Państwowej Inspekcji Pracy i sądu bedzie tak wielkie, że nie skończy się raczej na kilkunastutysięcznych grzywnach:)
9 lipca 2013 godz. 15:58 - ksk
do autor
A Ty to pewnie pierwszy dupowłaz Lubinexu.
9 lipca 2013 godz. 15:57 - ksk
mobbing
Lubinex to jedno wielkie nieporozumienie. Ludzie pozastraszani ,jak tylko na horyzont wyjdzie p.kierownik. Wiecznie niezadowolona, i wiecznie jej mało. A do tego ta jej wykrzywiona gęba,rzygać się chce.
9 lipca 2013 godz. 11:27 - cycero
lubinex
potwierdzam
9 lipca 2013 godz. 09:35 - R
mobbing
mobbing ma do tego ze ludzie maja kredyty a pracodawca robi znimi co chce dla TEGO JEST WYZYSK i poniżanie ITD. bo pracownicy boja sie o prace
9 lipca 2013 godz. 08:50 - Autor
a co ma mobbing
wspolnego z tym co piszesz MIRASSS7? Jak nie moesz znieść warunków pracy w tym zakładzie to ją zmień. dzięki tej prezesce, na którą tak tryskasz jadem dziś masz pracę i jakieś 500 innych osób. pracownice używaja wiatraków, zapewnione masz wszystkie środki ochrony zbiorowej i indywidualnej. nie podoba się to do niemiec na truskawki możesz jechać. tam napewno będzie Ci lepiej.
9 lipca 2013 godz. 07:55 - 3
BIEDRONKA
W stonce tez jest mobbing tylko nikt nie chce tego zgłaszać bo ludzie maja kredyty i boja się ze starca prace.!!!!
9 lipca 2013 godz. 07:52 - 2
2
2
8 lipca 2013 godz. 22:27 - Enyy
:(
Te wszystkie markety , galeria to o kant d... rozbić ... oszczędzają na ludziach. mój znajomy pracuje w saturnie od początku i zarabia 1500 a obecna p. dyrektor... dużo by opowiadać ...zbyt grzeczna to ona nie jest.
8 lipca 2013 godz. 22:13 - _d_d_d_
.
Obi tak to robi.
8 lipca 2013 godz. 17:34 - Mati103
...
No to chyba sprawa prosta, bierzesz świadków i zakładasz sprawę w sądzie pracy. Szkoda że większości odwaga przechodzi z rozpoczęciem życia na kredycie. No ale postękać w komentarzach zawsze można.
8 lipca 2013 godz. 16:23 - mirasss7
Mobbing
Tak samo jest w Lubinexie na Ul.Słowiańskiej.praca ponad siły,zarobki niczym głodowe pensje i kierownikom i prezesce ciągle mało,mało.Lato w pełni a tam do roboty,urlopów nie ma ,były w kwietniu i będą w październiku i jeszcze wiatraków nie wolno używać w te upały aklimy tam nie ma !!!!Niech ktoś sie za ten syf weźmie !!!
8 lipca 2013 godz. 12:50 - eig
Do Pana Kosela
Proszę przeprowadzić taką ankietę w wydawalniach wody i mleka w kopalniach KGHM. Tam dziewczyny mają spore kłopoty. A zarabiają, że szkoda pisać.

..
zwiększ kontrast dla osób słabowidzących