Sklep gastronomiczny
Oficjalny portal miasta Lubina
Dziś  °C
Jutro  °C
 
      Środa, 1 czerwca 2016r.
Imieniny:  Jakub, Justyn, Konrad, Hortensja, Aniela, Gracja
 
A A A
29 sierpnia 2007 godz. 12:03

Indywidualne nauczanie dzieci niepełnosprawnych w wieku przedszkolnym

Galas.JPGJuż niebawem rozpocznie się nowy rok szkolny. Sześcioletnie dzieci, które z powodu stanu zdrowia nie mogą chodzić do szkoły lub przedszkola, już wkrótce będą mogły korzystać z indywidualnego nauczania na etapie zerówki. Jak na razie jest to możliwe dopiero od pierwszej klasy.

Projekt nowelizacji przyjęła sejmowa Komisja Edukacji Nauki i Młodzieży. O tym, czy dziecko potrzebuje indywidualnego nauczania, mają decydować eksperci z poradni psychologiczno-pedagogicznej. – Długo czekaliśmy na ten projekt – mówi Elżbieta Galas, dyrektor Poradni  Psychologiczno-Pedagogicznej w Lubinie. - Przewiduje on, że dzieci, które z powodu choroby, ze względu na stan zdrowia znacznie utrudniający lub nieumożliwiający uczęszczanie do przedszkola będą mogły korzystać z indywidualnego nauczania. – Wówczas o organizację nauki takiego dziecka będzie musiał zadbać dyrektor placówki do której miałoby ono uczęszczać. Wcześniej jednak potrzebne jest do tego orzeczenie wydawane przez Zespół Orzekający funkcjonujący przy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lubinie.

Aby poradnia mogła wydać takie orzeczenie konieczne jest zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia dziecka dla potrzeb Zespołu Orzekającego. Rodzic powinien również wystąpić do poradni z wnioskiem o wydanie orzeczenia. – Najlepiej kontaktować się wtedy bezpośrednio z pracownikami poradni, którzy udzielą dokładnych informacji związanych z takim postępowaniem w przypadku prośby o orzeczenie – dodaje Galas. - Poradnia posiada również wzory wniosków dla rodziców oraz wzór potrzebnego zaświadczenia lekarskiego.

Warto dodać, że w świetle obowiązujących przepisów nauczanie indywidualne jak do tej pory można przyznać dziecku, które jest uczniem szkoły na każdym etapie edukacyjnym, ale nie dotyczyło to dzieci sześcioletnich, które zaczynają swoją edukację szkolną.

Wzory zaświadczeń oraz ogólne informacje o zakresie działalności Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lubinie już wkrótce ukażą się w biuletynie informatycznym na rok 2007/2008. Biuletyn znajdzie się we wszystkich placówkach szkolnych na początku roku szkolnego. Otrzymają go dyrektorzy placówek lub pedagodzy szkolni 7 września na spotkaniu w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego.

Na zdjęciu Elżbieta Galas, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej przy ulicy Kopernika 16 w Lubinie

 

dodał: I. Mielczarek

Autor: imm
R e k l a m a
Zobacz również
zdjęcie

Żeby zrobić park militarny, potrzebne było muzeum


W Lubinie powstała nowa instytucja: Muzeum Historyczne. Jest ono potrzebne do stworzenia w mieście parku militarn...

Skomentuj Zaloguj / Zarejestruj
Nick:
Tytuł:
Komentarz:
Kod z obrazka:
captcha
Regulamin
Komentarze (0)
Jeszcze nie ma komentarzy do tego artykułu

..
zwiększ kontrast dla osób słabowidzących