Sklep gastronomiczny
Oficjalny portal miasta Lubina
Dziś  °C
Jutro  °C
 
      Wtorek, 31 maja 2016r.
Imieniny:  Aniela, Petronelia, Kamila, Feliks
 
A A A
3 czerwca 2011 godz. 12:23

Społem zmienia siedzibę

LUBIN. Od lipca Społem zmieni adres. Przeniesie się do nowej siedziby w budynku D-15 przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie. Starą, przy ulicy Bema, spółdzielnia chce sprzedać. Sprawa jest już przesądzona.

 

– O wyprowadzce myśleliśmy od dawna – mówi prezes Mirosław Chabowski. – W tej chwili stan techniczny biurowca zagraża dalszemu bytowaniu.

Ceglane budynki przy ul. Bema kiedyś nazywano małymi koszarami. Przed II wojną światową znajdowały się tu stajnia i ujeżdżalnia koni.

W tym parterowym, bliżej ulicy, Społem prowadzi swój firmowy sklep. W drugim - stojącym w głębi podwórza - są biura, magazyn, warsztat i kotłownia.

Dwie kondygnacje zamyka poddasze. Według pracowników, dach tego budynku jest jak sito i w deszczowe dni łatwo to zobaczyć.

 

Prezes Chabowski nie zaprzecza, że kilku chętnych kupców już się znalazło. Niewykluczone, że nabywca będzie chciał zostawić budynek mieszczący sklep. Z biurowcem jednak raczej nikt nie będzie „walczył” – nadaje się do rozbiórki.

Wraz z pojawieniem się potencjalnych inwestorów, społemowskimi obiektami zainteresował się też konserwator zabytków. Dziś rano siedzibę spółdzielni oglądali przedstawiciele biura konserwatora z Legnicy. Jak nam powiedzieli, oceniają jej walory.

Według dokumentacji, jaką posiada Społem, obiekty powstały w latach 1910-1912. Żaden jednak nie jest wpisany do rejestru zabytków, choć o pierwszym (tym, w którym mieści się sklep) mówiono, że ma wartość kulturową.

Swego czasu spółdzielnia wyremontowała nawet wieżę zegarową. – Kiedy jednak pięć, albo sześć, lat temu zwróciliśmy się do konserwatora o wpisanie obiektu do rejestru, to nam odmówiono – mówi prezes.

 

Zastanawiające, jakie będą dalsze losy dawnej ujeżdżalni, jeśli się nagle okaże, że jest jednak... zabytkiem. Spółdzielni nie stać na remont starych obiektów, więc jeśli nie znajdzie się nabywca – będą niszczeć.

Dodajmy, że w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego teren ten przeznaczony jest na działalność komercyjną, a istniejące obiekty mają zostać wyburzone.

Autor: MB
R e k l a m a
Galeria
Zobacz również
zdjęcie

Śpiewają i tańczą z Amerykanami


W Lubinie rozpoczęły się trzydniowe warsztaty językowo-artystyczne z The Young Americans. To ostatnia okazja, aby skorzystać z tal...

Skomentuj Zaloguj / Zarejestruj
Nick:
Tytuł:
Komentarz:
Kod z obrazka:
captcha
Regulamin
Komentarze (2)
4 czerwca 2011 godz. 09:37 - Lucyna
Ladne to,
chociaż bardzo zaniedbane. Ciekawe, co z tym zrrobi nabywca. Oby nie tylko następne pomieszczenia na sklepy. Coś podobnego już stoi na Kościuszki kilkanascie miesięcy.
3 czerwca 2011 godz. 17:57 - krysia3
ortografia !!!!!
Moze znajdzie sie osoba do podpisywania zdjec ,ktora potrafi korzystac ze slownika ortograficznego..."dobodowka" to koszmarek,sprawdzajcie to co piszecie ,bo i tak poziom tego portalu nie jest za wysoki. Pozdrawiam

..
zwiększ kontrast dla osób słabowidzących