Sklep gastronomiczny
Oficjalny portal miasta Lubina
Dziś  °C
Jutro  °C
 
      Wtorek, 31 maja 2016r.
Imieniny:  Aniela, Petronelia, Kamila, Feliks
 
A A A
13 grudnia 2010 godz. 10:57

Koniec z kopiowaniem z internetu

Z badań przeprowadzonych w jednej z lubińskich szkół wynika, że, ponad 66 procent uczniów zamiast pisać samodzielnie prace na zajęcia, kopiuje cudze w internecie. Zespół Szkół nr 2 postanowił się temu przeciwstawić i przyłączył do projektu Obrońcy Własności Intelektualnej+, któremu patronuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.

 

Lubińska placówka jest jedną z siedmiu szkół średnich w Polsce, która bierze udział w projekcie. Przedsięwzięcie ma uświadomić uczniom, że kopiowanie tekstów z internetu jest kradzieżą. Od przyszłego roku każda praca napisana przez uczniów ZS nr 2 zostanie sprawdzona przez system antyplagiatowy.

– Zebraliśmy od uczniów adresy e-mail, z których uczniowie wysyłać będą zadania domowe. Prace od razu zostaną przefiltrowane przez system antyplagiatowy serwisu plagiat.pl, a my będziemy wiedzieć, czy praca została skopiowana czy napisana samodzielnie – mówi Renata Zujewicz, opiekun projektu z Zespołu Szkół nr 2. – Jeśli system wskaże większość pracy skopiowano z internetu, uczeń ma możliwość poprawy pracy – dodaje opiekun projektu.

Nauczyciele uspokajają uczniów, że mogą oni korzystać z prac dostępnych w internecie. Jednak nie powinni kopiować ich bezmyślnie, bo to już kradzież.

– Przeprowadziliśmy ankietę wśród uczniów. Jedno z pytań brzmiało: „Czy korzystasz z tzw. gotowców z internetu?” – mówi Renata Zujewicz. – Odpowiedzi uczniów na pytania były zaskakujące. Ponad 66 proc. ankietowanych zadeklarowało, że kopiują cudze prace dostępne w internecie.

Projekt Obrońcy Własności Intelektualnej + dla szkół średnich organizuje fundacja Fresnela we współpracy z serwisem plagiat.pl, z którego obecnie korzysta 118 wyższych uczelni w Polsce podczas sprawdzania prac licencjackich i magisterskich. Plagiat.pl oferuje sprawdzenie każdej pracy pod kątem występowania fraz wyrazów upublicznionych w internecie.

Autor: BART
R e k l a m a
Galeria
Zobacz również
zdjęcie

Śpiewają i tańczą z Amerykanami


W Lubinie rozpoczęły się trzydniowe warsztaty językowo-artystyczne z The Young Americans. To ostatnia okazja, aby skorzystać z tal...

Skomentuj Zaloguj / Zarejestruj
Nick:
Tytuł:
Komentarz:
Kod z obrazka:
captcha
Regulamin
Komentarze (4)
14 grudnia 2010 godz. 11:12 - zupak
Ok. Tylko najpierw niech nauczyciele...
A zwłaszcza poloniści, przestaną korzystać ze skryptów, które otrzymali jeszcze na studiach oraz z pomocy dydaktycznych a'la toki lekcyjne, scenariusze zajęć itd. A co do maturzystów i ubierania myśli w słowa... W podstawówce, gimnazjum i szkole średniej można jeszcze pobawić się w "twórczość własną". Ale na studiach technicznych, medycynie... Tutaj własna inicjatywa może skończyć się katastrofą budowlaną lub zgonem pacjenta :) Bo jak mam opisać budowę mózgu własnymi słowami? A tak na serio... Samodzielne myślenie to przywilej, na który niewielu może sobie. I to, że średnie i wyższe szkoły, są zapchane uczniami i studentami, nic w tej materii nie zmienia.
14 grudnia 2010 godz. 06:54 - moka
hodowla intelektualnych bubli
Stosując Twój światopogląd w praktyce dojdzie do tego, że maturzysta nie potrafi sam ubrać niczego w słowa. I taki analfabeta idzie potem na studia i zgrywa mądrego. A potem się dziwisz, że do sprzątania ulic też trzeba mieć magistra.
13 grudnia 2010 godz. 23:59 - Irek
Stawska ...
ba ruda jak lisek chytrusek...
13 grudnia 2010 godz. 23:50 - Irek
Takie czasy...
Po to jest internet żeby kopiować, czyż kopiowanie tez i myśli nauczyciela jest kradzieżą ?? Czy ktoś kto chce zaprojektować dla przykładu jakieś nowe urządzenie musi samodzielnie projektować na przykład tranzystor ? dzisiejsze opracowania czysto techniczne jak i humanistyczne w takim razie są zlepkiem ukradzionych kopii różnych myśli i wynalazków !!! Tak to ma być? Przecież od tego są nauczyciele żeby uczyć samodzielnego myślenia! Czy w ogóle można nazwać jakąkolwiek nauką zapamiętywanie na przykład koloru włosów pani Stawskiej z Lalki ? Czy w szkolach ktoś w ogóle docenia samodzielną pracę??? Nikt. !!Czy w dzisiejszych zalatanych czasach można 28 godzin na dobę ślęczeć nad materiałami żeby wymyśleć coś czego nie bylo wcześniej ?... bez sensu ... Niech w koncu nauczyciele rozmawiają z uczniami a nie każą pisać oderwane od życia prace...A co robią nauczyciele jak nie kopiują tego co im do głowy z innej glowy weszło. Ci co robią zadymę z tzw kradzieżami prac niedługo sami się zapętlą w kołomyję paragrafów i przepisów.

..
zwiększ kontrast dla osób słabowidzących