Sklep gastronomiczny
Oficjalny portal miasta Lubina
Dziś  19°C
Jutro  27°C
CHF 3.4114
0.12
EUR 4.1459
0.15
GBP 5.2327
0.15
USD 3.0831
0.42
      Poniedziałek, 28 lipca 2014r.
Imieniny:  Ada, Innocenty, Wiktor, Walenty, Marcelia, Wiwiana, Sylwiusz
 
A A A
26 czerwca 2010 godz. 08:39

Praca na roli, a emerytura z ZUS

Myślisz o emeryturze lub rencie, ale brakuje ci lat pracy. Pracowałeś jednak w gospodarstwie rolnym? Zakład Ubezpieczeń Społecznych może zaliczyć lata tej pracy do stażu ubezpieczeniowego niezbędnego do przyznania świadczenia.

 

Z wnioskiem o uzupełnienie okresów składkowych i nieskładkowych, uwzględnianych do przyznania świadczenia, do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych może zwrócić się każdy, kto posiada tzw. okresy uzupełniające, czyli okresy pobierania renty lub właśnie okresy rolne.

Okresy rolne to te, w których zainteresowany prowadził gospodarstwo rolne lub kiedy pracował w takim gospodarstwie. Okresy rolne traktowane są jako okresy składkowe.

Zgodnie z prawem zaliczamy do nich:
• okresy ubezpieczenia społecznego rolników, za które opłacono przewidziane
w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników składki,
• przypadające przed 1 lipca 1977 r. okresy prowadzenia gospodarstwa rolnego po ukończeniu 16 roku życia,
• przypadające przed 1 stycznia 1983 r. okresy pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16 roku życia.

Co ważne, okresy rolne uwzględniane są przy wyliczaniu świadczenia jedynie w zakresie niezbędnym do przyznania tego świadczenia. Oznacza to, że nie można uwzględnić ich więcej niż tyle, ile brakuje okresów składkowych i nieskładkowych.

Lata wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym uwzględnia się także wówczas, gdy praca wykonywana była przez domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników. Należy jednak pamiętać, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie uwzględni przy wyliczaniu świadczenia okresów rolnych, które zostały już przyjęte do przyznania prawa i wyliczenia świadczenia przysługującego z ubezpieczenia społecznego rolników.

Oczywiście okresy rolne należy udokumentować. Uznawanym przez ZUS dowodem, który potwierdza okresy opłacania składek „rolniczych”, jest zaświadczenie z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego lub z gminy.

Jeżeli natomiast gospodarstwo rolne było prowadzone lub praca w nim była wykonywana przed dniem objęcia ubezpieczeniem społecznym, należy złożyć w ZUS własne oświadczenie wraz z zeznaniami dwóch świadków. Oczywiście zeznania świadków podlegać będą ocenie.

Okresy pracy na roli mogą zostać uwzględnione w przypadku świadczeń przyznawanych wg starych zasad, a dla osób urodzonych po 31.12.1948 r. mogą zostać uwzględnione jako okresy uzupełniające, w przypadku szczególnych warunków, do przyznania emerytury po nowemu.

Autor: Elżbieta Kurek, rzecznik ZUS w Legnicy / Fot. sxc
R e k l a m a
Galeria
Zobacz również
zdjęcie

Miejsce do zabawy zamiast pustego placu


Pusty do tej pory plac między blokami przy ulicy Orlej zostanie wkrótce zagospodarowany. Powstanie tu plac zabaw dla dz...

Skomentuj Zaloguj / Zarejestruj
Nick:
Tytuł:
Komentarz:
Kod z obrazka:
captcha
Regulamin
Komentarze (2)
26 czerwca 2010 godz. 10:29 - Bodzio
...
Nie no, zdjęcie do artykułu to MISTRZOSTWO ŚWIATA.... :-)
26 czerwca 2010 godz. 10:27 - pytacz
Aby dostać emeryturę z ZUS...
Należy okazać się opłaconymi składkami do KRUS? A ile to one wynoszą? 800 złotych miesięcznie?

..