Sklep gastronomiczny
Oficjalny portal miasta Lubina
Dziś  °C
Jutro  °C
 
      Czwartek, 26 maja 2016r.
Imieniny:  Filip, Paulina, Marianna, Ewelina, Paweł
 
A A A
26 czerwca 2010 godz. 08:39

Praca na roli, a emerytura z ZUS

Myślisz o emeryturze lub rencie, ale brakuje ci lat pracy. Pracowałeś jednak w gospodarstwie rolnym? Zakład Ubezpieczeń Społecznych może zaliczyć lata tej pracy do stażu ubezpieczeniowego niezbędnego do przyznania świadczenia.

 

Z wnioskiem o uzupełnienie okresów składkowych i nieskładkowych, uwzględnianych do przyznania świadczenia, do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych może zwrócić się każdy, kto posiada tzw. okresy uzupełniające, czyli okresy pobierania renty lub właśnie okresy rolne.

Okresy rolne to te, w których zainteresowany prowadził gospodarstwo rolne lub kiedy pracował w takim gospodarstwie. Okresy rolne traktowane są jako okresy składkowe.

Zgodnie z prawem zaliczamy do nich:
• okresy ubezpieczenia społecznego rolników, za które opłacono przewidziane
w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników składki,
• przypadające przed 1 lipca 1977 r. okresy prowadzenia gospodarstwa rolnego po ukończeniu 16 roku życia,
• przypadające przed 1 stycznia 1983 r. okresy pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16 roku życia.

Co ważne, okresy rolne uwzględniane są przy wyliczaniu świadczenia jedynie w zakresie niezbędnym do przyznania tego świadczenia. Oznacza to, że nie można uwzględnić ich więcej niż tyle, ile brakuje okresów składkowych i nieskładkowych.

Lata wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym uwzględnia się także wówczas, gdy praca wykonywana była przez domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników. Należy jednak pamiętać, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie uwzględni przy wyliczaniu świadczenia okresów rolnych, które zostały już przyjęte do przyznania prawa i wyliczenia świadczenia przysługującego z ubezpieczenia społecznego rolników.

Oczywiście okresy rolne należy udokumentować. Uznawanym przez ZUS dowodem, który potwierdza okresy opłacania składek „rolniczych”, jest zaświadczenie z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego lub z gminy.

Jeżeli natomiast gospodarstwo rolne było prowadzone lub praca w nim była wykonywana przed dniem objęcia ubezpieczeniem społecznym, należy złożyć w ZUS własne oświadczenie wraz z zeznaniami dwóch świadków. Oczywiście zeznania świadków podlegać będą ocenie.

Okresy pracy na roli mogą zostać uwzględnione w przypadku świadczeń przyznawanych wg starych zasad, a dla osób urodzonych po 31.12.1948 r. mogą zostać uwzględnione jako okresy uzupełniające, w przypadku szczególnych warunków, do przyznania emerytury po nowemu.

Autor: Elżbieta Kurek, rzecznik ZUS w Legnicy / Fot. sxc
R e k l a m a
Galeria
Zobacz również
zdjęcie

Pomaszerują w obronie życia


W tym marszu co roku bierze udział wielu lubinian. Już w najbliższą niedzielę, 29 maja, po raz trzeci ulicami Lubina przejdzie Marsz dla...

Skomentuj Zaloguj / Zarejestruj
Nick:
Tytuł:
Komentarz:
Kod z obrazka:
captcha
Regulamin
Komentarze (2)
26 czerwca 2010 godz. 10:29 - Bodzio
...
Nie no, zdjęcie do artykułu to MISTRZOSTWO ŚWIATA.... :-)
26 czerwca 2010 godz. 10:27 - pytacz
Aby dostać emeryturę z ZUS...
Należy okazać się opłaconymi składkami do KRUS? A ile to one wynoszą? 800 złotych miesięcznie?

..
zwiększ kontrast dla osób słabowidzących