Akcja Movember – tylko dla panów

2

Nikola Dżono czyli popularny „Dżaka” z MKS Zagłębie Lubin zapuścił wąsy i stał się ambasadorem PGNIG Superligi w Akcji Movember. Na badania zapraszają też Starostwo Powiatowe i Miedziowe Centrum Zdrowia. O co chodzi?

dzono_was

Nie trzeba było mnie długo namawiać do wzięcia udziału w tej akcji. Zachęcamy wszystkich do badania się i dbania o zdrowie – mówi Nikola, chorwacki rozgrywający, który przyznaje, że wąsy zapuszczał trzy dni i zachowa je do końca miesiąca. – Całe Zagłębie Lubin zachęca wszystkich do dbania o swoje zdrowie, nie tylko w listopadzie, kiedy zapuszczamy wąsy, ale przez cały rok. Pamiętajcie, że zdrowie jest najważniejsze! – mówi kapitan lubińskiej drużyny, Mirosław Gudz.

Co to znaczy Movember? Na nazwa pochodzi od angielskiego november (listopad) i moustache (wąsy). Kampania ma charakter międzynarodowy, a jej celem jest podnoszenie świadomości społecznej na temat stanu zdrowia mężczyzn. Szczególnie mocno jest w niej podkreślana profilaktyka i leczenie chorób nowotworowych, w tym raka prostaty.

A co to jest prostata? To inaczej gruczoł krokowy produkujący wydzielinę, która wchodzi w skład nasienia. Wraz z wiekiem gruczoł powiększa się, dlatego dolegliwości częściej mają starsi mężczyźni. Badania profilaktyczne zapobiegają zachorowaniu na raka. Po 40 roku życia – raz na 5 lat, a po 50 roku życia badanie przesiewowe należy wykonywać raz do roku. Warto też pamiętać o odpowiedniej diecie: należy zwiększyć spożycie produktów roślinnych – soi i likopenu oraz zawierających selen, witaminy E i D. Niezastąpiona jest również aktywność fizyczna.

movember

W akcję Movember włączyło się również Miedziowe Centrum Zdrowia, które oferuje pracownikom KGHM tańsze badania poziomu PSA. PSA to marker stanów fizjologicznych i patologicznych prostaty oznaczany w przypadku powiększeniu gruczołu krokowego na tle nowotworowym oraz w stanach zapalnych prostaty, układu moczowo-płciowego i uszkodzeń mechanicznych. Badanie kosztuje 25 zł i polega na laboratoryjnym zbadaniu krwi na obecność poziomu PSA.

MCZ zaprasza na badania do Laboratorium Centralnego przy ul. M. Skłodowskiej-Curie w Lubinie w środy – od 11 do 13 i w czwartki od 15.30 do 17. Koszt badania to 25 zł. Numer telefonu pod którym można rejestrować się na badania to 76 84 60 184.

Do końca roku wszyscy panowie pomiędzy 50 a 65 rokiem życia mogą też bezpłatnie zbadać się w kierunku raka prostaty w dwóch przychodniach CDT Medicus przy ul. Leśnej i Armii Krajowej w Lubinie oraz w przychodni przy ul. Słonecznej.

Niezależnie od akcji Movember program profilatyki chorób prostaty prowadzi też powiat lubiński. – Zachęcam wszystkich mieszkańców do skorzystania z nich, ponieważ w ten sposób mogą oni zapobiegać rozwijaniu się tych chorób. Wczesna diagnoza często umożliwia skuteczne leczenie – mówi Adam Myrda, starosta lubiński.

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość