Ważą się losy piwnic w Rynku

Nadal nie wiadomo, jaki będzie los starych piwnic, odkopanych w pobliżu ratusza. Ekipa remontująca Rynek przerwała prace, ale tylko w miejscu odkrycia, teraz decyzja należy od konserwatora zabytków i włodarzy miasta.

O odkopaniu starych piwnic o gotyckich sklepieniach pisaliśmy już wcześniej tutaj

– To są piwnice po kamienicach, które w latach 60. ubiegłego wieku zostały wyburzone. Zachowały się przyziemia i piwnice. Widać tutaj dwie warstwy: jedna z lat 1715-1750 na poziomie posadzek wykładanych z kamieni, a w drugiej widać już wtórne przebudowy z XIX wieku – wyjaśnia archeolog Oktawian Wróblewski z wrocławskiej firmy Relikt. – Sklepienie kolebkowe, które tu widać, jest uszkodzone, ale z tyłu jest jeszcze pomieszczenie sięgające ok. 3,5 metra w głąb, z ładnie zachowaną ścianą w dobrym stanie, z typowo gotyckiej cegły palcówki, bardzo wytrzymałej, stosowanej w sklepieniach, układanej tak, że jedna o drugą się klinowały – dodaje.

W przeważającej części Rynku prace prowadzone są zgodnie z planem. Roboty wstrzymano przy ratuszu, na tym obszarze, na którym odkryto cztery sklepienia. Legnicki konserwator zabytków zdecyduje, czy zostaną one zasypane, rozebrane czy może jakaś część zostanie wyeksponowana. Podobne prace były prowadzone wcześniej przez firmę Womak, ale tylko powierzchniowo. Obecnie teren badany jest do samego dna, do spągu, stąd nowe odkrycia. Niestety, zniszczenia są dość znaczne.

– Zniszczenia są dość duże, ale być może część z tych zabytkowych rzeczy np. część sklepienia, mur oporowy, warto by wyeksponować. Decyzja zależy jednak od konserwatora i inwestora, czyli miasta – dodaje. – Uważa się, że Lubin nie ma zabytków, a to nieprawda. Dużo osób, mieszkańców interesuje się wykopaliskami i mówi, że warto by było te piwnice zachować, żeby dzieci miały pogląd, żeby wiedziały chociaż, że do budowy był kiedyś używany kamień polny – dodaje.

Legendy głoszą, że są tutaj podziemne przejścia do Wzgórza Zamkowego.

– Jako naukowiec muszę to zdementować – zarejestrowaliśmy już ściany, wiemy, gdzie jest granica tych piwnic, czyli ok. 4 metrów od krawędzi wykopu w stronę ratusza – wyjaśnia Wróblewski i dodaje: – Mamy określony zakres badań, być może gdybyśmy kopali dalej, niewykluczone, że coś ciekawego dałoby się jeszcze odkryć.

Udostępnij

  • wykop.pl

Dodaj komentarz

13 komentarzy do "Ważą się losy piwnic w Rynku"

Powiadom o
avatar

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
józef
Gość
józef
8 miesięcy 7 dni temu

ZASYPAĆ I BĘDZIE SPOKUJ , ongiś do tych piwnic woziłem ziemniaki dla RATUSZOWEJ REST.
a teraz mają problem, bo konserwator coś wynalazł , co …….

Ziut
Gość
Ziut
8 miesięcy 7 dni temu

zachować dla potomnych_tak ja zrobiono z rynkiem w Głogowie_teraz jest to atrakcja turystyczna_jeżeli zniszczą zaskarżę do prokuratury

Ktoś
Gość
Ktoś
8 miesięcy 8 dni temu

Teraz dopiero się opamietano? W takim razie nigdy ten Rynek nie powstanie. Zabytki zabytkami, a życie toczy się dalej. Można odkopać , porobić zdjęcia i na tym koniec historii. Lubin to nie Grecja starożytna. Ja już widze ten Rynek z piwnicami na wierzchu, a dookoła beton. Ciekawe, co po nas zostanie. tylko beton.

Młody
Gość
Młody
8 miesięcy 8 dni temu

Jak ktoś się interesował historia miasta wiadomo było o tych piwnica itp. Powinni to zburzyć i postawić tam podziemny parking, a na powierzchni zrobić skwer i to było najlepsze rozwiązanie. Jak prezydent miasta wprowadzi się na ratusza w rynku nie będzie gdzie zaparkować auta.

Ornitolog
Gość
Ornitolog
8 miesięcy 9 dni temu

A jest taki urzedas, cwaniak, co twierdzi, ze wszystko juz zbadano w Rynku. Oj nos jak u Pinokia mu urosnie. A z ta prokuratura to moze nie glupi pomysl.

Raczńyski
Gość
Raczńyski
8 miesięcy 9 dni temu

Jeśli to zburzą , zlożę zawiadomienie do prokuratury

yetick
Gość
yetick
8 miesięcy 9 dni temu

Hahaha.. nie bez powodu niektórzy liczyli na Boską pomoc..
No cóż lubinianie.. i święty Boże nie pomoże gdy ktoś rynek nam zaorze 😀

Oldboy
Gość
Oldboy
8 miesięcy 9 dni temu

To jest stara komora remontowa ZG Lubin Wschodni!

Stan
Gość
Stan
8 miesięcy 9 dni temu

Pozostałości po starej zabudowie są ważne, a co z istniejącą zabudową , w której mieszkają ludzie?
Codzienne trzęsienie budynkiem wywołane pracami ziemnymi, PSS buduje autostradę?. Czy ktoś z decydentów i wykonawców tych prac zastanawiał się przed rozpoczęciem przedsięwzięcia nad ewentualnym ich wpływem na stan techniczny budynku o Baszcie nie wspomnę?
Blokiem z dnia na dzień coraz bardziej „telepie” .

Rysiek 72\'
Gość
Rysiek 72\'
8 miesięcy 9 dni temu

No ludzie, przecież to jest kupa gruzu. Kompletnie nie rozumiem ludzi grzebiących w ziemi i jaraniem się kawałkami ceramiki i cegieł. WOW. Oto miska z której Matka Teresa z Kalkuty pijała wodę w upalne dni. Nie wcale z tego nie piła to miska do spluwania albo naczynie do którego odkładało się kości po zjedzonym kuraku. Stawiacie molochy mieszkalne, beton wszedzie i potem budujecie molochy muzea i trzymacie tam gruz. Tyle. Róbcie ten rynek w końcu.

Gość
Gość
Gość
8 miesięcy 9 dni temu

Oczywiście, że w TYM miejscu nie ma tunelu, pozdrawiam 😉 Zresztą co ja tam wiem, w żadnym tunelu pod Starym Miastem w Lubinie przecież nigdy nie byłem 🙂

K.
Gość
K.
8 miesięcy 9 dni temu
Uśmiałem się. Z czasu reakcji władz i innych upoważnionych osób. O tym, że są tam fundamenty czy piwnice z ubiegłych wieków wiedziano już przynajmniej od 2003-2004 roku, kiedy zaburzono budynki wówczas na rynku się znajdujące. Przecież Rynek w Lubinie dlatego prawie 14 lat stoi jak stoi, bo już wówczas wiedziano, że pod powierzchnią są zabytkowe pozostałości dawnych budynków. A ponadto – na jakim poziomie umysłowym trzeba być, żeby nie brać pod uwagę tego, że w średniowiecznym mieście jakim jest Lubin (prawa miejskie 1295 rok, pełna zabudowa rynku wraz kościołem, zamkiem i kaplicą oraz murami połowa XIV wieku) mogą kryć się… Czytaj więcej »
IXI
Gość
IXI
8 miesięcy 9 dni temu

Zachować, odrestaurować. Cały kwartał zrekonstruować. Po co komu kolejnu plac, skoro jest pełno pięknych parków i innej przestrzeni publicznej. Już nie mówiąc, że w kamienicach mogłyby powstać kawiarenki puby etc. przywracając życie rynkowi.

wpDiscuz