11 listopada będziemy świętować z żołnierzami

Pod halą widowiskowo-sportową staną między innymi czołg Leopard oraz transporter opancerzony Rosomak, a przez miasto przejdzie biało-czerwony pochód – w ten sposób Lubin po raz kolejny obchodzić będzie 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości. Również okoliczne gminy będą tego dnia świętować. Sprawdziliśmy, co będzie się działo w sobotę w naszym powiecie.

LUBIN

Nieodłącznym elementem obchodów Święta Niepodległości w naszym mieście jest piknik wojskowy. Co roku uroczystości podzielone są na dwie części: tę oficjalną pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego i mniej oficjalną, czyli spotkanie z żołnierzami Czarnej Dywizji, czyli 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

W tym roku uroczystości 11 listopada rozpoczną się mszą świętą o godzinie 11.30 w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej z udziałem kompani honorowej. Później, o 12.45, wszyscy przejdą pod pomnik Piłsudskiego, by złożyć tam kwiaty. Uczestnikom marszu pod kościołem jak zwykle rozdane zostaną kotyliony oraz balony w barwach narodowych.

Piknik wojskowy zaplanowano na godzinę 14. W tym roku po raz pierwszy odbędzie się on nie jak zwykle na błoniach, ale pod halą widowiskowo-sportową przy ulicy Odrodzenia. Właśnie tu staną maszyny wojskowe, takie jak: Leopard 2A5, armato haubica Dana, samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy czy transporter opancerzony Rosomak.

W pikniku pierwszy raz wezmą udział żołnierze armii USA stacjonujący w Polsce.

Kolejny raz lubinianie spróbują natomiast wojskowej grochówki i bigosu. Będzie również koncert zespołu Joanna & Band, a dzieci będą mogły skorzystać z dmuchańców czy eurobangee.

Po raz drugi lubinianie będą mogli też wziąć udział we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych, które rozpocznie się o godzinie 16.30 w hali widowiskowo-sportowej.

Wszystko to, co 11 listopada będzie się działo w Lubinie, będzie można śledzić na żywo w TV Regionalna.pl.

GMINA ŚCINAWA

W Ścinawie świętowanie rozpoczęło się już w czwartek, muzycznym przeglądem utworów patriotycznych.

Dzisiaj, 10 listopada, o godzinie 17.30 odbędzie się Wieczornica z Pieśnią Patriotyczną w sali Centrum Turystyki i Kultury. A w sobotę, 11 listopada główne uroczystości.

Obchody rozpoczną się o godzinie 11 mszą w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Później pod pomnikiem w parku miejskim złożone zostaną kwiaty. Zaplanowano również część mniej oficjalną. Będzie okazja, by spotkać się z marszałkiem Józefem Piłsudskim, a także spróbować grochówki.

 

 

GMINA LUBIN

Tutaj obchody Święta Niepodległości rozpoczną się już dzisiaj, 10 listopada, o godzinie 18 koncertem Lejdis ze Składowic. Grupa zaśpiewa pieśni patriotyczne w świetlicy wiejskiej w Niemstowie.

11 listopada obchody zainauguruje zaś o godzinie 10 msza św. w kościele pw. św. Michała Archanioła w Siedlcach. Następnie, przy zbiorowej mogile Żołnierzy Wojska Polskiego, odbędzie się prezentacja patriotyczna przygotowana przez dzieci ze szkoły Podstawowej w Siedlcach, występ zespołu wokalnego Siedlecka Nuta oraz dzieci z przedszkola w Raszówce.

Na godzinę 12 w sali gimnastycznej szkoły w Siedlcach zaplanowano koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu Głosy z Szewskiej.

Tego dnia odbędzie się jeszcze jeden koncert: o 19 w świetlicy w Osieku wystąpią zespoły Siedlecka Nuta oraz Jarzębina.

Z okazji Święta Niepodległości rozegrany zostanie także Gminny Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Lubin w Szkole Podstawowej w Siedlcach. Zapisy rozpoczną się o godzinie 14.30, a sam turniej pół godziny później.

GMINA RUDNA

Mieszkańcy gminy Rudna 11 listopada świętować będą w Chobieni. Uroczystości rozpocznie msza o godzinie 11 w kościele pw. św. Piotra i Pawła. O godzinie 12.30 odbędzie się parada wokół chobieńskiego rynku, a następnie zaplanowano inscenizację historyczno-batalistyczną.

Dla uczestników imprezy przygotowano także konkursy i animację, ciepły posiłek, a także puszczanie lampionów.

O godzinie 17 w sali widowiskowej CHOK odbędzie się zaś przestawienie Teatru na Końcu Świata, zatytułowane „Chrzest Polski”.

Dodaj komentarz

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Maciek
Maciek
11 miesięcy 9 dni temu

W ogłoszeniu scinawskim jest napisane ” spotkanie z marszałkiem Józefem Piłsudskim* to on jeszcze żyje?

Gość
Gość
11 miesięcy 10 dni temu

Rozumiem, że Amerykanie równiez beda śpiewać nasze pieśni patriotyczne, skoro pozwala im się uczestniczyć w POLSKIM ŚWIĘCIE. Nie podoba mi się to. Tyle w temacie

okupacja?
okupacja?
11 miesięcy 10 dni temu

W dni Niepodłegłości Polski będziemy świętować z żołnierzami amerykańskimi stacjonującymi (okupacyjnymi) w Polsce, trochę jak za czasów ,,okupacji” ZSRR ?

Jaś
Jaś
11 miesięcy 10 dni temu

A ja tam wole na strzelnice pojechać.

wpDiscuz