Jest pomoc dla rolników dotkniętych klęską żywiołową

63

Rusza program pomocy rolnikom dotkniętym klęskami żywiołowymi. Do 31 października poszkodowani rolnicy mogą składać w Biurach  Powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski  o udzielenie pomocy finansowej.

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

O pomoc mogą ubiegać się producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej, z powodu niekorzystnych zjawisk atmosferycznych powstały szkody w danej uprawie w wysokości co najmniej 70 proc. Dotyczy to też upraw w szklarniach i tunelach foliowych.

Stawki pomocy wynoszą:

  • 900  zł na 1 ha powierzchni upraw, w tym owocujących upraw drzew i krzewów owocowych, w których wystąpiły szkody w wysokości co najmniej 70 proc. spowodowane przez grad, huragan, deszcz nawalny lub suszę;
  • 100 zł na 100 m² powierzchni upraw w szklarniach i tunelach foliowych, w których szkody spowodowane wystąpieniem gradu, huraganu, deszczu nawalnego lub suszy powstały na powierzchni co najmniej 70 proc.

Pomoc będzie udzielana:

  • w ramach pomocy de minimis, jeżeli szkody w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej wynoszą do 30 proc. średniej rocznej produkcji z ostatnich trzech lat lub średniej z 3 lat opartej na okresie 5 lat, z wyłączeniem wartości najwyższej i najniższej albo
  • poza formułą de minimis, jeżeli szkody w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej wynoszą powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji z ostatnich trzech lat lub średniej z 3 lat opartej na okresie 5 lat, z wyłączeniem wartości najwyższej i najniższej.

Wysokość pomocy na jedno gospodarstwo nie może być większa niż równowartość w złotych 15 tys. euro.

Kwota pomocy będzie podlegała pomniejszeniu o 50 proc. dla rolników nie posiadających polisy ubezpieczenia co najmniej 50 proc. powierzchni upraw rolnych, z wyłączeniem łąk i pastwisk, w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej.

Szczegółowe informacje oraz wzór wniosku wraz z załącznikami  znajdują się na stronie internetowej  Agencji Restrukturyzacji  i Modernizacji Rolnictwa.

 

Źródło: UG Lubin


POWIĄZANE ARTYKUŁY